קוטפי אזוב נתפסו במספר מוקדים במחוז הצפון

בשבוע האחרון, רשות הטבע והגנים יחד עם לוחמי מג"ב צפון, תפסו בשלושה מוקדים שונים באזור חבל מגידו, קוטפי אזוב מצוי שקטפו כ-29 קילוגרמים של הצמח המוגן על פי חוק. רשות הטבע והגנים וגורמי האכיפה ימשיכו לפעול כנגד קוטפים אשר מסכנים את הישרדות הצמח המוגדר כערך טבע מוגן.

| עודכן: מרץ 18, 2024

קרדיט צילום: דוברות משטרת ישראל

האזוב המצוי הוא בן שיח מוגן, רב שנתי, ירוק עד, הפורח בארצנו בתחילת הקיץ ומהווה מקור חשוב לצוף בסוף עונת הפריחה. לעליו ריח נעים ואופייני, והוא הוזכר רבות בפתגמים, סיפורי עם ושירים, כסמל מסמלי ארצנו. האזוב הוא אחד מסמלי מורשת ותרבות והוא מרכיב חשוב בחברת הצומח של הבתה. החומרים הארומטיים בצמח אותם אנחנו אוהבים הם חומרים המגנים על הצמח בפני רעייה. קטיף יתר, במיוחד למטרות מסחריות, פגע בצמח אהוב זה עד כדי סכנת היעלמותו מנופי הארץ. החקיקה למניעת קטיף האזוב נועדה להגן עליו, למעננו ולמען הטבע.

ליעד לינג, ממונה חקירות ומודיעין במחוז צפון, רשות הטבע והגנים: "פקחי רשות הטבע והגנים פועלים בשטח ומקיימים אכיפה כנגד הקוטפים כמויות משמעותיות מצמח זה וכאלה הקוטפים בצורה הפוגעת באפשרות של צמחים אלה להתחדש על ידי קטיפתם מהשורש. הליכים אשר יש בהם דין פלילי ותשלומי קנסות ינקטו כנגד העוברים על החוק, אך לא זו המטרה. אנחנו שואפים ליצור שותפות עם הציבור הנהנה מהצמחים הללו כדי שיחד נוכל להגן על תבליני האדמה שלנו".

רשות הטבע והגנים מזכירים כי לא תתבצע אכיפה על קטיפת הצמח בכמות קטנה לשימוש מקומי, בהתאם לכך שהקטיף אינו פוגע ביכולת של הצמח להתחדש (קטיף של חלק קטן מהעלווה ללא הוצאת שורשים). הרשות מכבדת את התרבות המקומית ומבינה את חשיבות התבלין ושימושיו השונים בחברות המקומיות, בייחוד בקרב החברה הערבית.

קרדיט צילום: דוברות משטרת ישראל
קרדיט צילום: דוברות משטרת ישראל

נושאים קשורים: רשות הטבע והגנים, מג"ב, מחוז צפון, אזוב


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *