פיגוע דריסה בבת גלים בחיפה, המחבל נוטרל

משטרת ישראל פתחה בחקירת אירוע פציעת חייל ונטרול מפגע בעיר חיפה.כוחות משטרה הוזנקו למקום האירוע, החלו בסריקות, ופתחו בחקירת נסיבות המקרה.הרקע לאירוע בבדיקה – פרטים בהמשך.

| עודכן: ינואר 29, 2024


בשעה 10:31, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על צעיר שנפצע ברחוב יעקב כספי, בשכונת בת גלים בחיפה. לשוטרי תחנת חיפה שהגיעו למקום התברר כי רכב מסוג מאזדה פגע בהולך רגל (חייל צה"ל), ולאחר שפגע בו יצא מהרכב ורץ עם גרזן לכיוון שער בסיס בת גלים. חייל שעמד בשער ניטרל את המחבל.
לאחר חקירה התברר כי המחבל, ואסים אבו אל הוגה, יליד 96, הוא תושב טמרה שבגליל המערבי. ברישום המשטרתי יש למחבל תיק בגין הסעת שוהים בלתי חוקיים.

מפכ״ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי ומפקד מחוז חוף ניצב דני לוי, שיבחו את מהירות התגובה של החיילים אשר נטרלו את המחבל ופינו מיד את חברם לטיפול רפואי ביה״ח רמב״ם הסמוך לזירה. מצבו של החייל (על פי גורמי הרפואה) בינוני עד קשה.

המפכ״ל והממז בזירת הפיגוע בחיפה, היום צילום: דוברות המשטרה
רכבו של המפגע. קרדיט: מד"א

ראש עירית חיפה לשעבר יונה יהב, בתגובה לנסיון הפיגוע בחיפה: "הזנחת הביטחון בחיפה וההתייחסות אליה כפריפריה מסכנת את תושביה. יהב שב היום על קריאתו למפכ"ל המשטרה, לגייס באופן מיידי מאות שוטרים ועוד מאה ניידות לעיר חיפה. "אני אדאג לכל הכסף הדרוש מידידיה של חיפה בעולם. חיפה היא העיר השלישית בגודלה בארץ, וההתייחסות אליה כיישוב קטן מהפריפריה היא בלתי נסבלת ומסכנת את תושביה. יש להקים מחדש את סיירת הביטחון העירונית, שתפעל בתיאום עם גורמי הביטחון והמשטרה, ותשמור על השקט וביטחון תושביה ואורחיה של העיר. אוביל את מהלך גיוס הניידות וכח האדם הנדרשים באחריות ובניסיון, כפי שנהגתי בעת כהונתי".

יהב אמר כי תהליך ההתנתקות של עיריית חיפה בחמש השנים האחרונות מהממשלה היה טעות. "יש לחדש את יחסי האמון עם כל משרדי הממשלה, בין היתר כדי להבטיח שבחיפה יהיה כח משטרתי זמין, אפקטיבי ונוכח ובפרט בשכונות. עם שובי לתפקיד ראש העיר, בכוונתי להזמין את מפכ"ל המשטרה ומפקד המחוז לישיבת עבודה בה נסכם יחד על היקף כוח האדם והניידות הנדרשים לעיר. אציג בפניהם את יכולותיי לגייס לשם כך משאבים גם מידידיה של חיפה ברחבי העולם". יהב קרא לכל הקהילות ברחבי חיפה, לשמור על איפוק וסובלנות המאפיינים את העיר. ״אל תאפשרו לקיצוניים ופרובוקטורים להלהיט את הרוחות. נשמור על חיפה כעיר של שלום עם אחווה בין כל הקהילות השוכנות בה".

תגובת דוד עציוני המתמודד לראשות העיר חיפה, לפיגוע שהתרחש היום בעיר: ״אני מבקש לברך את כוחות הביטחון על הפעולה הנחושה והמהירה לסיכול פיגוע הטרור ליד בסיס חיל הים בעיר. אני שולח איחולי החלמה לחייל שנפצע קשה. אנחנו במלחמה. המלחמה הזו לא מבחינה בין חזית לבין עורף. מול הטרור נתייצב יחד, מאוחדים ונחושים לנצח!״

מצ"ב התייחסותו של ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, המתמודד לראשות העיר חיפה לחשד לפיגוע הדריסה בחיפה: "תרחיש פיגוע בחיפה הוא ודאי בעת המלחמה. פריסה רחבה של כוחות המשטרה והצבא וכתות כוננות לקיצור זמני התגובה הינם המענה ההולם. חיפה עיר מעורבת שמרבית תושביה הערביים אזרחים נאמנים ושומרי חוק. המיעוט הלאומני תומך הטרור ניסה וימשיך לבצע פיגועים במטרה להתסיס הרוחות. יד קשה וחדה כנגד הטרור. אני קורא שלא להגרר לאלימות כנגד אזרחים שומרי חוק. מאחל כמובן רפואה שלמה לחייל שנפצע ומחזק את כוחות הביטחון שלנו".

יניב בן שושן, יו"ר הליכוד בחיפה, התייצב בזירת הפיגוע בחיפה ואמר: "הפיגוע הקשה היום בחיפה הוא תוצאה של ההסתה הפרועה של חד"ש. כולנו עדים להסתה הפרועה של חד"ש בחיפה נגד חיילי צה"ל ונגד מטרות המלחמה. המטרה שלהם היא שיחרור מחבלים והם לא מתביישים להגיד זאת, גם לא בהפגנה שערכו רק לפני שבוע בחיפה. בהפגנה הם קראו לעצירת המלחמה ולעסקת כולם תמורת כולם. המשמעות האמיתית של הדברים שלהם היא כניעה והרמת דגל לבן ושיחרור מחבלים עם דם על הידיים תמורת תינוקות שנחטפו ממיטותיהם. המחבל בן העוולה שהגיע לכאן היום הגיע כשהוא שטוף שנאה מקריאות חד"ש. הוא הבין שהתוצאה של ביצוע הפיגוע לא תהייה הינמקות שלו בבית הכלא אלא שיחרור בעסקה שאותה דוחפת חד"ש. כשהוא רואה ושומע על המון משולהב בחיפה שנותן רוח גבית לחמאס שזוכה לרוח גבית מהעירייה, היועצת המשפטית ובתי המשפט בישראל, הוא מרגיש מלא ביטחון לפגע בכניסה לבסיס צבאי. זאת מציאות שאסור לנו להסכים לה. בהזדמנות זו, אני קורא לכל אזרח להוציא רישיון נשק ולשאת נשק, זה מציל חיים. אני גם קורא לשר בן גביר לעזור לנו להקים משמר חיפאי שיפעל במיוחד בשכונות חיפה ולנהוג כך בכל הערים המעורבות בארץ. אם בעבר המבחן לקבלת רישיון נשק היה מגורים בסמוך לגבול הרי ברור שהיום תושבי ערים מעורבות הם קבוצת סיכון והגבול עובר ממש בסמוך לביתם. אנו חשופים בכל יום למפגע לאומני שקם ומחליט להרוג יהודים, ברכב, בסכים, בגרזן ובכל הבא ליד. על המדינה להבטיח את זכות התושבים לביטחון אישי ובמצב הנכחי זה אומר לאפשר להם לשאת נשק ובמהירות ולארגנם בכיתות כוננות פעילות שידעו לתת מענה מהיר בדומה לישובי ספר."

מעצר חשודים קרוב לזירת הפיגוע. קרדיט: מתוך הרשתות החברתיות, שימוש לפי ס'27א לחוק זכויות יוצרים.

נושאים קשורים: מד"א, משטרת ישראל, בת גלים, מפגע


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *