טעם אכילת תפוח בדבש בראש השנה

טעם אכילת תפוח בדבש בראש השנה נוהגין לאכול בליל ראש השנה תפוח מתוק בדבש, ואומרים : תתחדש עלינו שנה מתוקה. צריך להבין מדוע אוכלים דווקא תפוח ולא פרי אחר, או אחד מפרות שבעת המינים?

| עודכן: ספטמבר 16, 2023

מתוך ויקיפדיה

כ״ק מרן האדמו״ר ממישקולץ שליט״א, פרש על-פי דברי חז״ל כתוב בשיר השירים ״כתפוח בעצי היער כן דודי בין הבנים״. ולמה נמשלו ישראל לתפוח ? אלא, לומר לך, מה תפוח זה, פריו קודם לעליו, אף ישראל הקדימו נעשה לנשמע, בו בזמן שאומות העולם סרבו לקבל את התורה. על -כן , בראש השנה אוכלים אנו דווקא תפוח, כדי לעורר זכות בעד עם ישראל, שקבלו עליהם עול תורה ומצות, בלא שידעו מה כתוב בה ,ובזכות זה גם רבונו של עולם ית״ש , יחדש עלינו שנה טובה ומתוקה! אפילו שחלילה לא מגיע לנו.

רבי אהרן טויסיג שליט״א הוסיף לבאר, אנו יודעים שטבעו של התפוח הוא, שלאחר זמן שמקלפים את קליפתו, מתחיל צבעו להשחיר. אך יש עצה אחת, איך בכל זאת לשמור על מראהו, צריך למרוח דבש על הפרי , והדבש , בכח סגולתו הטבעי , שומר ומגן על מראהו. ולכן אנו לוקחים בליל ראש השנה דוקא ״תפוח בדבש״, כי אנו אומרים להקב״ה : הרי עם ישראל , שנמשל לתפוח , עבר ועובר כל -כך הרבה צרות וייסורים , ולפעמים אנחנו עושים מעשים נגד רצונך, וממש אנו משחירים את פנינו לבלתי הכר ,בעבירות ובמעשים לא טובים , אך ריבונו של עולם, תמרח ותציף אותנו בדבש, ואך טוב וחסד תרדפנו, ותראה איך אנו שומרים על מראנו, ומתחילים להכיר במתיקות של הטוב שנתת לנו, ואנו משתדלים להיות כמה שיותר ויותר טובים , ועל כן תזכנו ואת כל בית ישאל לשנה טובה ומתוקה!

מרן הבן ״איש חי״ זצוק״ל כותב טעם נפלא לאכילת תפוח בדבש. הנה, אצל יעקב אבינו, בשעה שבא לקחת וליטול את הברכות מעשו נאמר ״ויאמר אליו יצחק אביו גשה נא ושקה לי בני ויגש וישק לו וירח את ריח בגדיו ויברכהו ויאמר ראה ריח בני כריח שדה אשר ברכו ה׳״. ומסביר שם רש״י הקדוש ואומר: ״כריח שדה , שנתן בו ריח טוב, וזה שדה תפוחים״. וזהו , אם כך הטעם לכך שאוכלים את התפוח בראש השנה , בכדי שנוכל גם אנו לבוא היום ולחטוף את הברכות , ולהוציאן מידי שרו של עשו, הוא השטן המשחית, בדיוק כמו שחטף יעקוב מעשו את הברכות, ועל -ידי כך נתברך כולנו בשנה טובה ומתוקה.

נושאים קשורים: ראש השנה, דבר תורה, הרב שמעון שטרית


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *