מה קרה לתמיר בדרך הביתה? סיפור חקירה

למשרדי, "משרד חקירות, אמנון רודס חוקר פרטי", אותו אני מנהל, מגיעות פניות רבות לעזרה בחיפוש קרובים, אך במקרה של תמיר פוקס (שם בדוי) היה מדובר כאן בילד בן 7, שלא חזר לביתו בסיום בית הספר.


במקרים כאלה, שילדים אינם שבים לביתם, במיוחד כאלה שהם מתחת לגיל 18 ותחת אחריותם המלאה של הוריהם או אפוטרופוסים, המשפחה פונה למשטרה שתנהל חיפושים אחריהם. הוריו של תמיר, נאוה ונועם פוקס (שמות בדויים), אכן פנו מיד למשטרה לאחר שנהג ההסעה שמחזירה מדי יום את תמיר הביתה דיווח שהילד לא היה בשער בית הספר כשהוא הגיע לאסוף אותו, ושהשומר בכניסת בית הספר, טען שאישה בהירה עם מבטא רומני כבד, אספה אותו בטענה שהיא באה מטעם נהג ההסעות. המשטרה מיד עודכנה והחלה את חיפושיה אחר הילד, לאחר שההורים ונהג ההסעות הסבירו שאותה אישה שאספה את תמיר, לא נשלחה על ידי אף  אחד מהם.

הם הסבירו לי שהם פונים אליי, מפני שהם רוצים שבמקביל לחיפושים הנרחבים שהמשטרה עושה, שאני אבדוק היבטים נוספים ואזרז את התהליך כולו. אמנם עברו רק כמה שעות מאז שתמיר נעלם, לא הגיעה שום דרישת כופר עליו. הוריו של תמיר נחשבים למשפחה עשירה למדי, המנהלת רשת של מוצרי מזון ארצית, וידועה כתורמת רבות לעמותות של נזקקים. הדרישה לכופר עבור תמיר הייתה לגמרי אפשרית במקרה הזה. קיבלתי את הפנייה שלהם ומיד התחלתי לעבוד על איתורו של תמיר.

דבר ראשון ניגשתי לבית הספר היסודי שבו למד תמיר. שומר בית הספר סיפר לי שמדי יום נהג הסעות אסף מספר ילדים ופיזר אותם בבתיהם. באותו היום, הנהג התקשר לשומר ואמר לו שהוא מתעכב כמה דקות כי יש חסימה בכביש בדרך לבית הספר. הוא ביקש מהשומר שישים לב שתמיר יחכה לו בכניסה, כי שני הילדים האחרים שמגיעים איתו, לא הגיעו באותו היום לבית הספר. בזמן שתמיר חיכה ליד השומר, הגיעה אישה בלונדינית בשנות ה-30 לחייה ואמרה לשומר שהנהג ביקש ממנה לקחת את תמיר להסעה, כי הנהג לא יכול לעזוב את הרכב שמחכה מעבר לפינה. היא פנתה לתמיר, שאלה אותו מספר שאלות שגרמו לשומר להבין שהיא מכירה אותו, ולמרות שתמיר נראה מבולבל, השומר אפשר לאישה לקחת אותו, גם מפני שהתחיל וויכוח בין מספר ילדים ליד הכניסה, דבר שהסיט את תשומת ליבו של השומר מתמיר ומהאישה הבלונדינית.

המשטרה המשיכה לחפש אחר תמיר, בכלים שיש לה, ואני המשכתי בקו שנראה לי הגיוני. עצם זה שהאישה הבלונדינית, ידעה פרטים על תמיר, כמו שמות ההורים, שם הכלב שלו וחברים שגרים בסביבה, גרם לי לחשוב שהיא בעצמה מכירה את הסביבה. עלה לי הרעיון שהיא גרה בסביבה ואולי, היא מטפלת של אישה קשישה מהשכונה. הלכתי למועדון הקשישים השכונתי, וגם התחלתי סיור בכל המרכולים שבהם האישה הבלונדינית עשויה לערוך את הקניות שלה. במועדון הקשישים, אחת הקשישות סיפרה לי, שאחת המבקרות הקבועות, מחזיקה במטפלת רומניה, בשם אדריאנה וכי הן מגיעות לפחות פעמיים בשבוע לפעילות במקום.

מעודד מהמידע שקיבלתי, הלכתי לאחד המרכולים הפופולאריים בסביבה. גם שם, קיבלתי תשובה דומה. מתברר שאדריאנה קנתה מספר מוצרים שילדים אוהבים, דבר שעורר תמיהה אצל הקופאית ואצלי את הביטחון שהיא מחזיקה בתמיר.

עדכנתי בפרטים שקיבלתי את הוריו של תמיר, וכפי שצפיתי, לא הגיעה שום דרישה לכופר. התמקמתי ליד המרכול היכן שביקרתי בבוקר, וחיכיתי שאדריאנה תבוא לסבב קניות נוסף. הייתי בטוח שהיא תרצה לפנק את תמיר כמה שיותר, כדי להשכיח ממנו, שהוא לא נמצא בבית שלו.

היא אכן הגיעה, ערכה במהירות את קניותיה והחלה את דרכה לביתה. אני עקבתי אחריה וראיתי לאיזה בית היא נכנסה. בינתיים, קיבלתי שיחת טלפון מאימו של תמיר. היא סיפרה לי בהתרגשות, שתמיר צלצל אליה בזמן שהחוטפת שלו יצאה לקניות, כדי להגיד לה שהוא בסדר, אבל הוא לא ידע להגיד לה את הכתובת שלו. הוא נתן פרטים מזהים של אדריאנה, דבר שחיזק את המידע שכבר החזקתי בו. סיימתי את השיחה וניגשתי לבית שאליו אדריאנה נכנסה. היא כנראה ציפתה למישהו אחר כי היא פתחה את הדלת מבלי לבדוק מי האדם שמצלצל. איך שהיא פתחה את הדלת, תמיר רץ אליי, ואמר לי שאמא שלו אמרה לו שאני אמור להגיע לחלץ אותו.

אדריאנה שהבינה שהסיפור נגמר, החלה לבכות, ולהסביר לי את מעשיה. מהדברים שנאמרו, הבנתי שהיא כבר שש שנים בארץ מטפלת באנה, ושהיא השאירה תינוק בן שנה כשהיא קיבלה את העבודה בארץ. היא השאירה שלושה ילדים ברומניה שאמא שלה ובעלה מטפלים בהם. כשהיא ראתה את תמיר כמה פעמים בשכונה עם הכלב שלו והוריו, הוא הזכיר לה מאד את בנה הקטן, עכשיו בן 7 שנמצא ברומניה. הגעגוע לילדיה הפך לבלתי נסבל, ובהחלטה של רגע, היא ניגשה לבית הספר, ניצלה את העיכוב של הנהג והביא את תמיר לביתה של אנה.

הוריו של תמיר הנרגשים קיבלו את בנם בחזרה ומתוך התחשבות במצבה של אדריאנה הם פנו למשטרה שלא יעמידו את אדריאנה לדין על מעשיה כי לא הייתה לה שום כוונה פלילית במעשיה אלא רק ניסיון להתגבר על הגעגועים לילדיה.

נושאים קשורים: נעדר, תעלומה, חוקר פרטי, סוף טוב


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *