האיגוד האירופי המוביל בתחום חקר הסרטן קיים את הכנס השנתי בישראל

| עודכן: אפריל 23, 2023

פרופ' בן אהרון עם חוקרים מובילים בכנס הבינלאומי צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

האיגוד האירופי מהחשובים בעולם בתחום חקר הסרטן, EORTC, קיים את הכנס השנתי של קבוצת ממאירויות מערכת העיכול (Gastrointestinal Tract Cancer Group) בישראל בסוף השבוע. זאת הפעם הראשונה מזה יותר מעשור שגוף המחקר, המשתף פעולה עם 750 מוסדות מחקר ב-48 מדינות בעולם, מקיים את הכנס השנתי שלו מחוץ לאירופה. "דווקא בימים אלה שישראל נמצאת בכותרות הבינלאומיות במקום מאתגר, אנחנו מקבלים זריקת עידוד ואופטימיות מכך שטובי החוקרים רואים בישראל מדינה שחשוב להדק עימה את הקשרים בתחום המחקר והפיתוח", אומרת פרופ' אירית בן אהרון, ראש אגף אונקולוגיה ברמב"ם, המארחת את הכנס.

פרופ' אירית בן אהרון, ראש המרכז האונקולוגי ע"ש פישמן ברמב"ם המכהנת גם כראש כוח המשימה למחקר סרטן בצעירים באיגוד האירופי,EORTC , אמרה כי "ה-EORTC הינו ארגון מוביל שמחקרים רבים פורצי דרך בתחומים שונים באונקולוגיה יצאו מבית היוצר שלו ושינו את הפרדיגמה הטיפולית, ובכללם טיפולים אימונותרפיים מתקדמים ואחרים.

לדבריה "מדובר בגוף שהיה חלוץ בכל הנוגע למחקרים על השפעת הסרטן והטיפול בו על תוחלת ואיכות החיים של החולים, מה שהוביל לפיתוח פרוטוקולים בינלאומיים חדשים וסטנדרטים בביצוע מחקרים קליניים ותרגומיים בתחום הסרטן". הארגון מחולק לקבוצות לפי סוגי הסרטן השונים, וכוחות משימה לנושאים רוחביים. "קבוצת ממאירויות מערכת העיכול, שמגיעה לארץ השבוע לכנס השנתי שלה, כוללת רופאים חוקרים הנמצאים בחוד החנית של המחקרים הקליניים בתחום".

בכוח המשימה העוסק בממאירויות בצעירים, נחקרות מגמות העלייה המטרידה של סוגי סרטן מסוימים כסרטן מעי ואחרים וסוגיות הקשורות לאוכלוסייה זו כגון השפעה על הפוריות, תופעות לוואי לטווח ארוך ודרכי מניעה ואבחון בעיקר בסרטן מעי גס בצעירים. "מדובר בנתונים מדאיגים המעסיקים אותנו מאוד. ברור שנדרשים מחקרים נוספים וגישות טיפוליות חדשות, שעליהן נדון השבוע", אמרה.

אחד האישים הבולטים שהגיעו לכנס הוא פרופ' פלוריאן לורדיק, נשיא האיגוד הבינלאומי לסרטן קיבה, ומנהל מרכז הסרטן באוניברסיטת ליפציג שבגרמניה, החתום על יותר מ-350 מאמרים בתחום.

בין המשתתפים נכח גם פרופ' מרקוס מוהלר, ראש קבוצת ה-EORTC בתחום ומנהל האונקולוגיה של מערכת העיכול באוניברסיטת מיינץ שבגרמניה, שהוביל מספר רב של מחקרים קליניים בשימוש בשיטות טיפוליות מתקדמות כמו אימונותרפיה לטיפול בסרטן של מערכת העיכול, המעורב בפיתוח טיפולים אימונותרפיים חדשים וממוקדים.

ביומיים הראשונים של הכנס התקיימו דיוני הקבוצה בדלתיים סגורות וביום השלישי התקיים כנס בדן אכדיה בהרצליה שם השתתפו מרבית הרופאים והחוקרים הפועלים בתחום סרטן מערכת העיכול בישראל. בכנס דונו המשתתפים בדילמות טיפוליות והתקיימו הרצאות על חידושים וחדשנות בתחום. כיום ברור שנדרשים מומחים מתחומים שונים, באונקולוגיה, כירורגיה ובתחומים קליניים נוספים אשר בחשיבה רב-תחומית מסייעים להבטיח שהמטופלים יקבלו את הטיפולים היעילים והמתקדמים ביותר, ובשילוב עם חוקרי סרטן מובילים בביולוגיה ובבינה מלאכותית, יקדמו את פיתוח הטיפולים העתידיים.

פרופ' בן אהרון ופרופ' לורדיק צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

נושאים קשורים: רמבם


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *