שביל חדש נולד: החברה להגנת הטבע ומועצת מגידו חונכות שביל טיולים חדש במרחב הביוספרי המיוחד

| עודכן: מרץ 28, 2023

גבעת יאשיהו צילום: איציק בן דוב החברה להגנת הטבע

לכבוד פסח ועונת הטיולים שבפתח: צוות סימון שבילים של החברה להגנת הטבע סיים לאחרונה לסמן שביל ארוך חדש במרחב הביוספרי רמות מנשה, שקיבל הכרה בינ"ל ע"י מועצת אונסק"ו העולמית ביוני 2011, יחד עם המועצה האזורית מגידו. אורכו של השביל החדש הוא כ-70 ק״מ, והוא עובר בנופי טבע ואתרי מורשת בין ישובי רמות מנשה, קיבוצים ומושבים, ובכמה מוקדי עניין מרתקים כמו טחנות קמח בנחל קיני, גבעת יאשיהו-תל אל-אסמר (גבעה געשית), חורשות אולמוס ואלוני תבור, עין נילי, נחל שלף, עמק השלום, נחל השופט ונחל גחר, ג'וערה, אנדרטת הקיבוצים ואנדרטת קרב משמר העמק. כמו כן, המטיילים בשביל החדש ייהנו מתצפיות יפות על האזור וסביבתו: תל מגידו, גלבוע, הר תבור וגבעת המורה, כרמל, הר אמיר ועוד. השביל תוכנן על ידי המועצה האזורית מגידו ותושביה בשיתוף עם הוועדה לשבילי ישראל, קק'ל ורט"ג, והוא מסומן בצבע לבן-סגול-לבן.

נוף לאורך מסלול שביל מגידו צילום: איציק בן דוב החברה להגנת הטבע

השביל יוצא ומסתיים בצומת מגידו, מאחורי תחנת האוטובוס, כלומר נגיש במלואו בתחבורה ציבורית. לכבוד חנוכת שביל מגידו, השיקה החברה להגנת הטבע מפת טיולים חדשה ומעודכנת לאזור הכרמל וניתן לרכוש אותה באתר: https://www.teva.org.il/product/map4. איציק בן דב, רכז סימון השבילים בחברה להגנת הטבע, מציין שמדובר בשביל מגוון מאוד, עם נופים מיוחדים, בין יער עבות לבין מישורים עם צמחיה נמוכה, בין פריחות לבין מים זורמים, בין תצפיות גבוהות, ערוצי נחלים ואתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים.

"אחרי חשיבה משותפת, למידת השטח, סיורים והתייעצויות, בשעה טובה סיימנו את תכנון וסימון 'שביל מגידו', באזור עם שטחים פתוחים נרחבים שקרוב יחסית למרכז הארץ. במהלך החורף והאביב, אזור רמות מנשה מכוסה במרבד ירוק ובפריחות מרהיבות: נרקיסים, עיריונים, כלניות בשלל צבעים, תורמוסים ועוד, הנחלים זורמים והמעיינות שופעים. כולי תקווה שעל השביל יטיילו מטיילים רבים שיכירו את האזור ויהנו ממה שהשביל מזמן להם לאורכו", הוא אומר.

אנדרטת הקיבוצים צילום: איציק בן דוב החברה להגנת הטבע

מרחב ביוספרי מגידו משתרע על פני 197,000 דונם – שטח כפול מזה של גוש דן. המרחב כולל שטחי מרעה, שטחי חקלאות, יערות נטועים ויערות אלון טבעיים, מגוון של בעלי צמחים וצמחייה טבעית נדירה. נועה אשכול, מנהלת פרויקטים ויזמויות במחלקת חינוך של מועצת מגידו, שדחפה והובילה את תכנון וביצוע השביל, מספרת כי המועצה ונציגי היישובים – אלעד טסלר מרמת השופט ויניב שרייבר, שהלכו ורכבו את המסלול לפני סימונו – יחד עם נציגים מקק"ל ורט"ג, עשו הכל על מנת לוודא שהתוואי הנבחר הוא הנכון ביותר לתושבים ולמטיילים שצפויים לפקוד את השביל. "פרויקט זה הפך מחלום למציאות בזכות אנשים רבים שהתגייסו למשימה. כמי שגדלה והתחנכה על חינוך בשבילי טיולים, זה מה שאני רוצה עבור ילדי מגידו והאזור – שיריחו את פריחת האביב ,יחושו את האדמה, יטעמו מצמחי המאכל, יראו את השינויים בסביבה לפי עונות השנה ויקשיבו לרחשי הטבע. מה שמרגישים מבעד לסנדלים, לא ישכח לעולם. בכוונתי להפוך את המושג חינוך ביוספרי לחווייתי עבור ילדים, אנשים וקהילות שיצעדו עליו באזור שהוא היפה ביותר בישראל", היא מוסיפה.

איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו: "המועצה, בשילוב כוחות בין מחלקת המרחב הביוספרי בראשות הגר ראובני ומחלקת החינוך בראשות קרין שטרן, מקדמים את הפרויקט היפהפה, שהוא פרוייקט קהילתי-חברתי-חינוכי וסביבתי, אשר יוצר חיבורים נפלאים בין היישובים, התושבים, מערכות החינוך וערכי הנוף והמורשת הייחודים במגידו וכל זאת בשותפות עם הקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע וכמובן עם הצועדים הרבים שיגיעו אלינו לשביל באזור היפה בישראל".

גבעת יאשיהו צילום: איציק בן דוב החברה להגנת הטבע

הועדה לשבילי ישראל שליד החברה להגנת הטבע מסמנת כבר עשרות שנים את שבילי הטיולים ברחבי ישראל, כדי לאפשר למטיילים את מלוא החוויה של היכרות עם אוצרות הטבע של הארץ ועם מורשתה תוך שמירה מקסימלית על הטבע ועל בטיחותם של המטיילים. איציק בן דב, שעומד בראש צוות סימון שבילים מציין כי המטיילים הראשונים שיעברו על השביל ידרכו ויסמנו את תוואי השביל גם ברגליהם בתקווה שכאשר תכסה הצמחייה האביבית את השטח, תוואי השביל יראה גם ב"פס ההליכה" שיווצר: "המטיילים לכל אורכו של השביל יכירו את רמות מנשה בהיבטים של טופוגרפיה, גיאולוגיה, מורפולוגיה, נחלים, מעיינות, צומח, חי, תנ"ך, ארכיאולוגיה ומורשת, וגם את ישובי האזור. העובדה שזה אזור יפה ומעניין מובילה לתקווה שהשביל שיסומן ימשוך מטיילים רבים. מובטחת למטיילים בשביל חוויית טיול מעשירה וייחודית".

צוות סימון השבילים של החברה להגנת הטבע צילום: עומרי סלנר החברה להגנת הטבע

נושאים קשורים: החברה להגנת הטבע, מועצה אזורית מגידו


5 תגובות על “שביל חדש נולד: החברה להגנת הטבע ומועצת מגידו חונכות שביל טיולים חדש במרחב הביוספרי המיוחד”

 1. איזה יופי ! יישר כח. אין ספק שבעזרת השביל החדש יקל עלינו מורי הדרך המובילים בשבילים, לבחון ולבחור קטעים מתאימים להדרכה בהתאם לאופי וליכולת של כל קבוצת מטיילים.
  אהבתי מאד ואומרת שאפו !!

 2. יישר כח.
  נפלא
  ממש במקום הנכון ובזמן הנכון.

  הערה בונה קטנה וחשובה, לצרף קובץ מפה של השביל.

  תודה ובהצלחה

 3. שלום. האם חייבים להתחיל ולסיים במגידו? יש אפשרויות נוספות, אם מגיעים מחיפה או קריות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *