שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת בוועידת המפרץ בחיפה: "אם בג"צ יפסול את הרפורמה המשפטית אכבד את החלטתו"

| עודכן: מרץ 21, 2023

צילום: שאול לנדנר

ועידה סוערת נערכה היום במרכז הקונגרסים, במהלכה הודיע שר הכלכלה ניר ברקת כי יכבד את החלטת בג"צ אם יחליט לפסול את הרפורמה, מירי רגב הודיעה כי הרפורמה תעבור בשבוע הבא והשרה סילמן הציגה את הפיילוט של משרד ההגנה והסביבה להפרדה מגדרית באתרים של רט"ג, מאות מפגינים הפגינו לאורך רוב שעות הועידה

ועידת המפרץ הבינלאומית לאזוריות נערכה היום בפעם השנייה בחיפה והפעם במרכז הקונגרסים והייתה עמוסה באירועים ונאומים כיאה למצב הפוליטי במדינה.

בוועידה השתתפו שרים בכירים, חברי כנסת ראשי ערים ורשויות.

הפאנלים עסקו בפיתוח אזור מפרץ חיפה בדגש על התעשייה, תחבורה, קיימות, אנרגיה והתחדשות ובהן השתתפו גם בעלי מקצוע באותם תחומים לצד פוליטיקאים.

בדומה לימים האחרונים רווי המחאות גם לפני הוועידה ובמהלכה התרחשו הפגנות נגד הממשלה בהשתתפות מאות מפגינים שהביעו את מחאתם על המצב הקיים במדינה.

דוד אבן צור ראש עיריית קריית ים ויו"ר אשכול המפרץ פתח את הועידה, כאשר בנאומם של מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ והשרה להגנת הסביבה עידית סילמן החלו חלק מהנוכחים לגדף את הנואמים ויצאו מחוץ לאולם.

דוד אבן צור צילום: שאול לנדנר

מי שלקח את מירב תשומת הלב בוועידה היה שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת שנאם על רקע השינויים המתוכננים במערכת המשפט והפתיע את הנוכחים בנאום חזק ואמיץ.

דוד אבן צור, ראש עיריית קרית ים ויו״ר אשכול רשויות המפרץ, אמר בפתח ועידת המפרץ הבינלאומית לאזוריות 2023: ״הייתה זו שנה פורצת דרך לאשכול במפרץ במגוון רב של תחומים, קהילה וחברה, תחבורה, סביבה ועוד. היום אנו שמים את מפרץ חיפה על המפה. אני קורא לכל ראשי הרשויות; היהודיות, הערביות, הדרוזיות – כוחנו באחדותנו! כל רשות מביאה את ייחודה ואיכותה ויחד כולנו יוצרים פסיפס שלם של תרבויות״.

אחריו עלה לנאום מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ שבמהלך דבריו התפרצו מוחים באולם וצעקו בושה ודמוקרטיה.

לאחר שהוצאו מהאולם בעזרת הסדרנים אמר המנכ"ל:

"במדינת ישראל יש כיום כמעט 260 רשויות. זהו מספר גדול, גדול מדי. היו ניסיונות בעבר של המדינה לאחד רשויות מתוך תפיסה שהדבר יאפשר שירותים טובים יותר לתושב. הניסיונות הללו לא צלחו כי לא נלקחה בחשבון השונות שבתוך הרשויות. חובתנו כמדינה לטפל בנושא זה. וודאי בפריפריה כשהחזון הוא לבטל את רעיון הפריפריה בישראל. לצד השונות, יש לקחת בחשבון שונות אחת שהמדינה לא יכולה לשאת וזהו השירות לאזרח. אין שום סיבה בעולם שתהיה שונות בתחום החינוך למשל או בתחומי בריאות, איסוף פסולת ובכל שירותי החיים. כאן נכנס השלטון המקומי. כדי שרמת השירות תעלה, אנחנו כמדינה צריכים להשקיע ברשויות המקומיות, שהם חוד החנית מול התושבים באופן יומיומי. אנחנו כמשרד הפנים נעמוד לרשותכם ונתמוך באשכולות. אני קורא לשרים לעזור לאשכולות. אזוריות היא הפתרון הטוב ביותר של מדינת ישראל לתושביה"

מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ צילום: שאול לנדנר

פרופ׳ אבי שמחון, יו״ר המועצה הלאומית לכלכלה בשיחה עם יובל קרני, כתב ידיעות אחרונות:

״מטרופולין חיפה יהיה כמו מטורפולין גוש דן רק יותר יפה כי יש לו את הכרמל״

״יושב כאן מפעל בזן ואף אחד לא רוצה לשבת סביבו. זה לא לב של מטרופולין אלא השוליים של השוליים!
ועדת המנכ״לים שבראשותי הצליחה להכריע על פינוי המפעלים עד 10 שנים. *חזרתי כעת לתפקיד בשביל להבין לסגירה מהירה במידת הניתן לסגור אותו.
אני מבטיח שזה יהיה הרבה הרבה פחות מעשור!״

שמחון המשיך: ״ליד אלו שמתריעים נגד, יש רבים שאומרים שהרפורמה הזו תוביל לדברים טובים. אני מאמין שהדבר הנכון לישראל הוא הידברות. זה יעזור לכולנו אם נגיע לפשרה. הנזק לא יגרם בכלל הרפורמה, לדעתי היא טובה, הנזק יגרם מהמחלוקת״.

אבי שמחון צילום: שאול לנדנר

אחריו עלה לנאום שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת והפתיע את הנוכחים:

"אני מכבד את החלטת בית המשפט. אם נגיע למשבר חוקתי אעמוד לצד בית המשפט"

"התיקונים במערכת המשפט בישראל הם כורח המציאות. בראשם, גיוון השופטים ומתן ביטוי לפסיפס האנושי שמרכיב את החברה הישראלית. אני תומך מלא בתיקונים הנדרשים במערכת המשפט ואין מקום להתערבות של בגץ או פסילת החוקים. יחד עם זאת, אני לא תומך בשם אופן בהליכה עיוורת לעבר משבר חוקתי. האינטרס של מדינת ישראל אצלי הוא מעל הכל. במקרה בו בגץ חלילה יפסול את התיקונים, אכבד את החלטת בית המשפט כלשונה. לא אתן את קולי ואת ידי לכאוס בו אזרחי ישראל יאבדו את האמון במערכות השלטון והמשפט בו זמנית. אני מאמין שנמצא את הדרך בהסכמה רחבה לגוון את הרכב השופטים לטובת אזרחי ישראל. כמי שנלחם למען ישראל ואיבד חיילים, אני אומר בהתחייבות כי אעצור בגופי מלחמת אזרחים והתפרקות מוסדות המדינה.
בעבודה חכמה ונכונה, נוכל להפוך את הקריות וחיפה למרכז עסקי גדול ומשמעותי"

בסוף דבריו, קמו מוחים מתוך הקהל ושרו את המנון ישראל, התקווה

עידית סילמן, שרת איכות הסביבה עלתה לדבר וסיפרה על פיילוט להפרדה מגדרית באתרים של רט״ג (לאחר שעות הפעילות : "אם תרשו לי, ארצה לפתוח בנושא לא מאוד קשור אך הוא חשוב לי כי הוא מעורר שיח משמעותי ביומיים האחרונים. קיבלתי החלטה לעשות פיילוט ברשות הטבע והגנים לאפשר לציבור החרדי להיכנס למעיינות בשעות נוספות שהם מעבר לשעות הפעילות וכך לאפשר לאזרחים שאורח החיים שלהם לא מאפשר בילוי במעיינות הללו, שלא תחת הפרדה.

תקפו אותי מאוד קשה. כל מי שמגיע לסיור ברשות הטבע והגנים, מתחבר למסורת ליהדות ולישראליות. חשוב לי שכל אזרח ישראלי יגיע לאותם מקומות ואנחנו צריכים להתחשב בהם. זו טעות לחשוב שהציבור החרדי ישנה מסורת יהודית של אלפי שנים. יש לי יעד שחרדים יגיעו ללמוד על אילן רמון ז'ל וללמוד על ציונות וישראליות. אילן רמון לקח עמו ספר תורה זעיר שאבד גם הוא את ההתרסקות, כסמל להתמדה. למה שילדים חרדים לא ילמדו מאילן רמון? זה החזון שלי – מפג שורשים שעטופים במצוינות וציונות.

איך מנקים את המדינה מפסולת? גובשו ניירות עמדה ונעשו תוכניות אך כלום לא התקדם. פסולת בעולם היום שווה כסף ואנרגיה. והכנסנו בחוק הסדרים תוכנית ששמה את הפוסלת כאנרגיה במרכז.
הגעתי למשרד כלפיו נטען שהוא הרבה פעמים תוקע מקלות בגלגלים אבל הבאנו שינוי תפיסה כי אנחנו רוצים ישראל נקייה"

עידית סילמן צילום: שאול לנדנר

אחרונת הנואמים הייתה שרת התחבורה מירי רגב:

"משימתה של משרד התחבורה לחבר את החברה הישראלית מקריית שמונה ועד אילת. מטרו כן, אבל בתנאי שתהיה רכבת מקריית שמונה ועד אילת. אם לא, לא יהיו תקציבים. לא יכול להיות מצב שלא נחבר את מדינת ישראל.

אנחנו בוחנים קו רכבת מתל אביב לאילת. לתפיסה הזו, מתחברת גם גישת הקישוריות והחיבוריות. יהיו האבים תחברותיים גדולים שיחוברו באמצעות שבילי אופניים. תפיסת החיבוריות מאפשרת להוריד את כמות הפקקים ולהוריד מספר רכבים מכבישי ישראל. איך? נתצים פנויים. בנוסף, אין שום סיבה שמדינת ישראל לא תשקיע בכלי תחבורתיים בים."

על פועלה עם כניסתה לתפקיד ציינה: "צדק תחבורתי הוא מתווה שיתן 50 אחוז הנחה לאוכלוסיות מסוימות בפריפריה ואנחנו עושים את זה למרות הדברים שעשתה קודמתי בתפקיד. הצלחנו להוריד גם את מס הנסועה. איזה הגיון יש בהטלת מס נסועה על מי שאנחנו מעוניינים שיעבור לרכב חשמלי? אין שום סיבה. מס היטל שבח למטרו, גם אותו הסרנו. המטרו יהיה בעוד 10-15 שנה. אני לא אעצור את התכנון. אבל אני לא אתקצב עד שאראה תוכניות מפורטות לחיבור בין אילת לקריית שמונה."

על מס הגודש, אמרה: "מס הגודש של הממשלה הקודמת, "החברתית" (עשתה מרכאות באוויר) תבוטל גם היא. זה שהאוצר בא ואמר שהוא רוצה מס גודש, זה לא יקרה. לכן האוצר לא יכול לאיים. הרשויות מבקשות הוספת קווים וזה התקפיד שלנו לספק להם את מה שהם צריכים, ללא תלול במס הגודש. על האוצר להבין שאנחנו לא באנו לשחק משחקים."

מירי רגב צילום: שאול לנדנר

לסיום התייחסה למצב החברתי ופוליטי בישראל: "בכל הנוגע לרפורמה המשפטית, אנחנו בימים לא פשוטים במדינת ישראל. נתניהו ביקש שאגיע לישיבת הסיעה על מנת להצביע על מתווה בחירת השופטים. מתווה זה לא היה קל לעיכול אבל הוא טוב יותר מקודמיו. הייתי שם בוועדה לבחירת שופטים. לוקח יותר זמן להכין מנה חמה מאפשר לבחור שופט. לא באנו להשתלט על בתי המשפט אבל באנו לראות ייצוג שווה. איך יכול להיות שאין מרוקאי או שאין שופט מהפריפריה. הרכב השופטים חייב להיות מגוון ולייצג את כל האוכלוסיות. לא יכול להיות אליטה ששולטת במדינה בעניין המשפט, המל"ג והתרבות. אנחנו צריכים לפרק את המועדון הסגור הזה של ילדים וחברים של. לכל אחד מגיע להיות שם.

תקשיבו לנו, אנחנו מכבדים הפגנות אבל לא אנרכיסטים. מתייחסים אליהם באופן פריווילגי. למה? יש חוק. זו מציאות שאי אפשר להסכים אותה. הרפורמה תעבור."

יובל אדמון צילום: שאול לנדנר

יובל אדמון, ראש המנהלת לפיתוח מפרץ חיפה וסגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה הציג היום (שלישי, 21.3) בוועידת המפרץ את ההשפעה של התוכנית לפיתוח מפרץ חיפה על משק האנרגיה באזור המפרץ לעשורים הקרובים.

במושב שעסק בתחום האנרגיה ציין אדמון כי התוכנית לפיתוח מפרץ חיפה תשנה לחלוטין את פריסת תשתיות הנפט והדלקים במפרץ חיפה. לדבריו היקף התזקיקים והנפט כיום במפרץ חיפה נעמד בכ 1.5-2 מיליון טון, לצד פעילות בית הזיקוק ומפעלי המשך עם ארובות ולפידים מזהמים. במצב החדש לאחר יישום התוכנית יישארו באזור רק מאות אלפים בודדים של טונות, ירידה של עד 90% בכמות החומרים המזהמים, ובהמשך עם סגירת בתי הזיקוק שהם הגורם המזהם המשמעותי במפרץ, היקף הפליטות מתעשיות ותשתיות פטרוכימיות צפוי לרדת עד 95%.

אדמון הוסיף כי הוא אופטימי לגבי מחויבות הממשלה ליישום התוכנית וציין כי רק לפני מספר שבועות החליטה מליאת הממשלה לעגן בתקציב המדינה הקרוב תקציב ייעודי של 620 מיליון ₪ לטובת הקמת תשתיות לפינוי התעשייה הפטרוכימית במפרץ, לצד הכנסה של התוכנית להקמת אתרי אחסון לתזקיקים וגפ"מ (שעד להקמתם לא ניתן לסגור את בתי הזיקוק) והתוכנית להכפלת מסילות הרכבת מתל אביב למפרץ חיפה (תחנת מרכזית המפרץ) לרשימת הפרויקטים הלאומיים הנמצאים בעדיפות הגבוהה היותר.

אדמון פירט כי אחת ממשימות הליבה של המנהלת בזמן הקרוב היא קידום הקמת והסבת התשתיות הנדרשות לטובת ייבוא, הולכה, אחסון וניפוק של תזקיקים- בנזין, סולר ודלק מטוסים, גפ"מ, ביטומן וקונדנסט, כך שמשק האנרגיה לא יהיה תלוי עוד בבית הזיקוק וכי תשתיות אלו יוקמו בצורה מבוזרת במספר אתרים ברחבי הארץ.

אהרון אזולאי, מנכ״ל אשכול רשויות המפרץ חתם את הועידה: ״אני רוצה להודות לכל מי שהגיע ולקח חלק בועידה. פעם בשנה יש לנו את ההזדמנות לעלות לסדר היום את הפעילויות הרבות שהאשכול והרשויות במפרץ חיפה מקדמות למען עתיד טוב יותר.

ראינו היום מרקם של תרבויות, דעות, יוזמות ותוכניות שכולן מציגות את החברה הישראלית על שלל גווניה.
אנו נמשיך לקדם במרץ את התוכניות הרבות בתחומי התחבורה, חברה, סביבה, תעסוקה, רווחה ועוד.
נתראה בוועידה הבאה״

אהרון אזולאי צילום: שאול לנדנר
נושאים קשורים: ועידת המפרץ הבינלאומי לאזוריות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *