היום נפתחת עונת הרחצה 2022 בכנרת

| עודכן: אפריל 7, 2022

קרוואנים בחוף דוגה צילום: אבי אריש רחף צילום פרויקטים מהאוויר

טרנד הנופש בקרוואנים תופס תאוצה בשנים האחרונות בישראל. איגוד ערים כינרת מברך את בעלי הקרוואנים והתאים מספר חופים באיגוד לקליטת קרוואנים למטרות נופש

בחוף דוגה המשודרג הוקמו 37 מתחמים יעודיים לקרוואנים ובחופי גופרה וחוקוק צפון קיימים מתחמי חנייה נוספים בתיאום מראש מול מפעילי החוף. בשאר חופי האיגוד שהוסדרו לקליטת קרוואנים, חלוקים, לבנון, כורסי, דוגית, מפרץ אמנון, צינברי, ברניקי ושקמים, תתאפשר חניית קרוואנים באזור המיועד לכך (בהתאם לשילוט) ללא חיבור לתשתיות נלוות ולתשתיות החניון.

חגי לוין, מנהל יחידת פיקוח ואכיפה באיגוד ערים כינרת אומר: "איגוד ערים כינרת מברך על הגעת קרוואנים לנופש בחופי הכינרת. יש לציין כי השנה יושם דגש על התנהלות הנופשים בקרוואנים בעיקר בכל הקשור לשמירה על איכות הסביבה ומניעת זיהום המים והקרקע בהתאם לחוק והקפדה על שהייהבמתחמים המיועדים לכך, תוך מקסום חווית הנופש והתחשבות הדדית בין הנופשים. כמו כן תתאפשר הצבת קרוואנים לתקופה של עד 14 יום בלבד. על הקרוואן להיות מאויש על ידי הנופשים במשך מרבית שעות היממה. בנוסף, על השוהים בקרוואנים לאסוף את המים ממתקני השטיפה (מים אפורים) בקרוואן לכלי אצירה ולטפל בפינוי המכלים במתקני השירותים הקיימים בחופים וכן ריקון שפכים (מים שחורים) במתקנים הייעודים לריקון מים אלו. בכדי לא ליצור מפגעי בטיחות ולסכן נופשים בחוף, לא תותר פריסת כבלי חשמל (חיבור בין הקרוואן לגנרטור) החוצה דרך חנייה או שביל הולכי רגל. על הנופשים בקרוואן לוודא כי כבל החשמל תקין ושלם ואינו מסכן את הנופשים האחרים בחניון ובחוף. הפעלת גנרטורים תבוצע במגבלות תקנות הרעש ובהנחיה על שמירת השקט והתחשבות בנופשים האחרים בחופי הכינרת" אומר לוין.

הכניסה לחניוני האיגוד מותנת בתשלום בהתאם למחירון הרשמי, הן לרכב הגורר והן לקרוואן הנגרר, בחניות שאושרו לכך בתחומי החניון, בהתאם לתמרור שהוצב במסגרת עבודת ארגון שטחי הקמפינג והחניות. החשיבה הינה בהסתכלות ציבורית כוללת ושמירת הבטיחות של משפחות עם ילדים ומתן חווית נופש לכלל הנופשים בחופי איגוד ערים כינרת.

יש לציין כי חופי האיגוד הם חופים שקטים ואסורה בהם השמעת מוסיקה או גרימת רעש. חוק זה ייאכף במתן קנסות על ידי משטרת ישראל ופקחי האיגוד במטרה לשמור על השקט בחופים.

איגוד ערים כינרת ומשטרת ישראל מתגברים את כוח האדם בתקופת עונת הרחצה, על מנת להבטיח כי יישמר הסדר והשקט בחופים. פקחי האיגוד יפעלו בסיועהצוותים בחופים, למען אכיפה ושמירה על הסדר הציבורי. בנוסף מפעיל האיגוד את מוקד מצלמות האבטחה "כינרת בטוחה", השולט במערך מצלמות האבטחה בחופים.

קרוואן בחוף גופרה בכנרת צילום: קרוואן כנרת

הציבור מתבקש להישמע להנחיות לגבי החופים המותרים לחניוני קרוואנים, חניונים לכלי רכב והקמת אוהלים במקומות המותרים.

חופשה מהנה.

עונת הרחצה נפתחת עם יציאת התלמידים לחופשת הפסח, זאת במטרה לאפשר לציבור ולילדי ישראל לרחוץ בביטחה בחופי רחצה מוכרזים ובשעות ההצלה, עם תחילת האביב ושינוי מזג האוויר.

בדומה לשנים האחרונות, גם העונה ייהנו תושבי ישראל מהחופים המוכרזים שהינם משאב ציבורי והכניסה אליהם תהיה חינם, ללא תשלום.

שרת הפנים איילת שקד: "חופי הרחצה הם הבילוי המשפחתי והעיקרי הנפוץ ביותר בחודשי הקיץ וככזה עלינו לעשות הכל כדי שהרוחצים ייהנו ויהיו בטוחים בחופי הרחצה המוכרזים. אמשיך לפעול להגדלת הסיוע התקציבי לרשויות החוף וכפי שהכרזתי, נפעל להקמת 10 חופי רחצה חדשים אשר יקלו על הצפיפות ויקטינו את מספר הטביעות בחופים לא מוכרזים. אני קוראת לכל הרוחצים – שימו לב, לא שוחים בחוף ללא מציל, שמרו על חייכם ועל חיי קרוביכם ואני מאחלת לכם עונת רחצה מהנה ובטוחה".

במהלך העונה ייפתחו 155 חופי רחצה בהם פועלים שירותי הצלה: 104 לאורך הים התיכון, 31 חופים סביב הכנרת, 16 חופים לאורך ים המלח וארבעה חופים בים סוף.

בשל היעדר הכנסות עקב ביטול תשלום הכניסה לחופים ומתוך הבנה כי עלויות האחזקה והפיתוח של חופי הרחצה הינם גבוהים ביותר, משרד הפנים נאבק לאורך השנים להגדלת התקציב המועבר לרשויות החוף לצורך הפעלה ותחזוקת חופי הרחצה. מדי שנה משרד הפנים מתקצב את הרשויות לרכישת ציוד הצלה ובטיחות ומסייע בתקציב שוטף לאחזקה והפעלת חופי הרחצה. בעקבות סיכום בין משרדי הפנים והאוצר, תקציב זה גדל ל- 14.5 מיליון שקלים, אשר יחולקו על פי קריטריונים קבועים מראש המתחשבים ברשויות מוחלשות, פריפריאליות, לאורך קו החוף, ומספר החופים המוכרזים לרחצה בכל רשות.

מנתונים שנאספו במהלך העונה עולה כי רוב מקרי הטביעה, כ- 90%, התרחשו בהיעדר מציל, בחוף אסור לרחצה או לאחר סיום שעות שירותי ההצלה, וכן בעקבות כניסה במצב שיכרות לים. משרד הפנים, אשר שם לו למטרה למנוע ככל הניתן את מקרי הטביעה, יצא השבוע, עם פתיחת העונה ובמהלכה, בקמפיין הסברה לרחצה בטוחה בים אשר ישודר באמצעי התקשורת ותוך התאמה לקהלי יעד שונים. קמפיין ההסברה מחדד את הקריאה לשמור על כללי הזהירות בים ומזהיר שוב ושוב כי אין להיכנס לים ללא מציל.

מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש הוסיף כי: "בעונת הרחצה הקרובה, יפתחו 155 חופי רחצה לטובת הציבור, החופים פתוחים עבורכם ולמענכם, לכן שימו לב כי כשאין בחוף מציל שרואה אתכם נכנסים למים, אין גם מי שיעזור לכם לצאת. שמרו על חייכם ותיהנו".

רשימת החופים, מידע על כללי התנהגות בים ובחוף היום, הסיכונים ברחצה ועוד, מפורסמים באתר האינטרנט של משרד הפנים – https://bit.ly/3r7PkTo

עונת הרחצה תסתיים בהתאם לחוק בכ"ט תשרי תשפ"ג, 24.10.2022.

משרד הפנים שב ומדגיש כי הרחצה מותרת אך ורק בחופים מוכרזים ובשעות הפעילות הקבועות.

בחיים לא נכנסים לים כשאין בחוף מציל!כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *