תרגיל כיבוי אש בינלאומי נערך בחיפה בהשתתפות צוותים מקפריסין ויוון

| עודכן: אפריל 6, 2022

בצילום: מנהל אגף הביטחון יאיר זילברמן עם נציגי רשויות הכיבוי של קפריסין ויוון צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

כחלק מההיערכות לעונת הקיץ , בדגש על ימי קיצון, נערך היום תרגיל בינלאומי רחב היקף המדמה שריפות יער וחורש בשילוב אורבני ובתוכו מגוון אירועים משמעותיים המתקיימים בו זמנית במרחב הכרמל.

צילום: שרון לייבל דוברות כבאות והצלה מחוז חוף

התרגיל החל בהדמייה של שריפת רכבים בחניון טללים הסמוך לאוניברסיטה חיפה, אשר התפשטה לכיוון הבתים בשכונת דניה.

כוחות הכיבוי המשותפים ל-3 המדינות, בהובלת תחנת חיפה, התמודדו עם מספר תרחישי קיצון של שריפות יער, בתים, שכונות לכודות, פינוי תושבים וכיבוי אווירי.
בתרחיש נוסף תורגלה שריפת יער גדולה בנחל אורן אשר סיכנה את קיבוץ בית אורן ואת כלא דמון. בתרחיש פעלו הכוחות המשותפים בהובלת תחנת חדרה ובסיוע טייסת הכיבוי האווירי: טייסת ״אלעד״.

התרגיל הנרחב, שהינו חלק מההיערכות לעונת הקיץ , בדגש על ימי קיצון בצל משבר האקלים, נערך בגן הלאומי פארק הכרמל ודימה שריפות יער וחורש בשילוב אורבני ובתוכו מגוון אירועים משמעותיים המתקיימים בו זמנית במרחב הכרמל. בתרגיל השתתפו למעלה מ- 50 פקחים של רשות הטבע והגנים בעיקר מאזור הצפון בנוסף למאות לוחמי אש מישראל, יוון וקפריסין, יחד עם נציגים של גורמים נוספים שהינם חלק ממאמצי הכיבוי בשיגרה ובחירום.

לדברי רעיה שורקי מ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים התמקצעה מאוד בשנים האחרונות במניעה וטיפול בשריפות. אנו נמצאים בימים אלה בשיח בינלאומי בנושא משבר האקלים והתרגיל הרב זירתי שנועד לתרגל תרחישים שונים בהתמודדות עם מניעה וכיבוי שריפות בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים, הוא יותר מראוי בימים אלה ברמת הלאומית, האזורית והבינלאומית. אני מודה לכבאות והצלה על שיתוף הפעולה רב השנים".

לדברי נתן אלבז מנהל ענף היער מחוז צפון רשות הטבע והגנים: "ההיערכות של הרשות לשריפות בשטחים הפתוחים ומניעתן עד כמה שניתן מתקיימת במהלך כל השנה במגוון דרכים ואמצעים. במסגרת זו הרשות פועלת בדילול החורש והיער למען יצירת אזורי חיץ בסמוך לישובים ולאורך דרכים וכן בטיפול במוקדי סיכון כמו חניונים וצמצום חומרי הבעירה בתאי שטח גדולים. מטרת איזורי החיץ היא לצמצם את התפשטות השריפה והורדת עוצמת האש וגובה הלהבות. הניסיון מלמד שאזורי החיץ מונעים לרוב את התפשטות השריפות ופגיעות בגוף וברכוש. בתוך כך רשות הטבע והגנים פועלת ומשקיעה בהכנה מבצעית של פקחיה לטיפול בשריפות לצד הצטיידות באמצעים. במסגרת זו הרשות פועלת יחד גם עם כוחות כבאות והצלה ולוחמי האש לשיפור המוכנות, ההיערכות ושיתוף הפעולה סביב אירועי השריפות. מטרת התרגיל שמשלב כוחות מכל הגופים הרלוונטיים לרבות גופים ממדינות סמוכות לישראל הוא לשפר יכולות, למקסם את שיתוף הפעולה המקומי והאזורי ולשתף בניסיון ובידע חשוב ונדרש. רשות הטבע והגנים מבחינתה תורמת בשיתוף הפעולה הפורה את הידע והניסיון הנדרש במתן מענה יעיל לשריפות בשטח פתוח, בהכרת תכסית הצומח והתמצאות בשטח, במקרה זה בגן הלאומי ושמורת הטבע פארק הכרמל, בו התרגיל נערך. אזור שידע ויודע שריפות לצערנו לאורך השנים לרבות אסון הכרמל. התרגיל מובל על ידי ענף היער ברשות הטבע והגנים יחד עם אמצעי כיבוי ועשרות פקחים של הרשות מאזור הצפון בעיקר, העוסקים ונדרשים במסגרת תפקידם לכיבוי ומניעת שריפות בשמורות הטבע והגנים הלאומיים.
חשוב לציין שהמקור לשריפה לרוב בפעילות אנושית ולכן ניתן למניעה. אך האש, לאחר שהיא פורצת, מתנהגת בהתאם לתנאים שהיא פוגשת ולא תמיד ניתן לצפות מראש ולעצור אותה במקום בו אנו מעוניינים. יחד עם זאת נעשה את המקסימום האפשרי״

צילום: שרון לייבל דוברות כבאות והצלה מחוז חוף

התרגיל מתקיים כחלק מהיערכות כוחות החירום וההצלה לקראת הקיץ ומדמה התפשטות של שריפה מיערות הכרמל לכיוון שכונת דניה ובית אורן.

בצילום: מנהל אגף הביטחון יאיר זילברמן עם נציגי רשויות הכיבוי של קפריסין ויוון צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

במסגרת התרגיל נפרס החפ״ק העירוני בצובר החפק"ים, הכולל את החפ"קים של שירותי הכבאות וההצלה, משטרה, רשות הטבע והגנים, מד״א, שירות בתי הסוהר והמועצה האזורית חוף הכרמל.

החפ״ק העירוני, שמובל ע"י אגף הביטחון, כולל נציגים של מינהלי הרווחה, החינוך, והמיחשוב וכן של אגף הדוברות ותאגיד המים "מי כרמל".

מנהל אגף הביטחון העירוני, יאיר זילברמן: ״תורגל נוהל פינוי אוכלוסייה והקמת מרכזי פינוי לתושבים, תוך מתן דגש על פינוי מוסדות חינוך ותושבים קשישים. במהלך התרגיל נעשה שימוש באמצעי המידע והתקשורת הקיימים בחפ״ק העירוני, המצויים בשטח״

בצילום: מנהל אגף הביטחון יאיר זילברמן עם נציגי רשויות הכיבוי של קפריסין ויוון צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *