בגין ציד אכזרי של צבוע: בית משפט השלום בחיפה גזר שלושה חודשי מאסר בפועל לתושב עספיא

| עודכן: אפריל 6, 2022

צבוע תמונת ארכיון צילום: רשות הטבע והגנים

תיעוד וידאו מזעזע ששותף בפייסבוק והגיע לידי רשות הטבע והגנים, שפתחה בחקירה בעקבותיו, הוביל היום לגזר דין של שלושה חודשי מאסר בפועל כנגד תושב היישוב עוספייא בשנות ה-40 לחייו בגין ציד אכזרי של צבוע, המוגדר בחוק כחיית בר מוגנת, באמצעות שני כלביו.

על פי כתב האישום שהוגש על ידי רשות הטבע והגנים וגזר הדין שניתן על ידי השופט זאיד פלאח בבית המשפט השלום בחיפה, באוגוסט 2019 הנאשם הבחין בשני צבועים בסמוך לרכבו וביתו בעוספייא ושחרר את שני כלביו, שהם כלבי תקיפה מסוג "אקיטה" בכדי לשסותם בצבועים. הנאשם נכנס לרכבו, נסע אחרי הכלבים שהתרחקו כ-400 מטרים מביתו ושם ראה שהכלבים תפסו את אחד הצבועים, שהיה פצוע וצולע. הכלבים תקפו ונשכו את הצבוע באכזריות ובעודו צופה במתרחש, הוציא הנאשם את מכשיר הטלפון הנייד שלו וצילם סרטון, במסגרתו תיעד את התקיפה של שני הכלבים כלפי הצבוע. זאת תוך שהוא קורא בקול ומעודד אותם להמשיך ולתקוף את הצבוע שוב ושוב ללא רחם.

עקב מעשי התקיפה והנשיכות הרבות של הכלבים, בעידודו של הנאשם, הצבוע מת ביללות ובייסורים קשים.
הנאשם העלה בעצמו את הסרטון הקשה והאכזרי לאינטרנט באמצעות פוסט בפייסבוק, במסגרתו התפאר על האקט האכזרי שביצעו כלביו וכינה אותם "האריות שלי".

צבוע תמונת ארכיון צילום: רשות הטבע והגני


בהכרעת הדין שניתנה לאחר ניהול המשפט ושמיעת העדים כתב השופט כי "הנאשם למעשה הודה שהוא עודד את כלביו להמשיך ולתקוף את הצבוע גם לאחר שהוא נכנע, והנאשם הגדיל באכזריותו כאשר אמר, שהוא גם נהנה מכך".

הנאשם הורשע בעבירות של צייד ללא רישיון או היתר, איסור ציד בשיטות אכזריות ואיסור ציד בלילה ומעבר לעונש של שלושה חודשי מאסר בפועל נגזרו עליו גם שישה חודשי מאסר על תנאי אם יבצע עבירות דומות תוך שלוש שנים מיום שחרורו ממאסר, קנס בסך 10,000 ₪ והתחייבות כספית בסך 50,000 ₪ להימנע מביצוע אחת או יותר מהעבירות בהן הורשע בתיק זה וזאת למשך 3 שנים מיום גזר הדין.

את התיק מטעם רשות הטבע והגנים ניהל עו"ד רונן מאיר.

לדברי שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים: "מדובר באירוע אכזרי ביותר אשר נענה באופן ראוי על ידי בית המשפט הנכבד עת הטיל על הנאשם, עונש מאסר לריצוי בפועל לצד רכיבי ענישה משמעותיים נוספים. בכך הולך בית המשפט השלום בחיפה בתלם אותו התווה בית המשפט העליון שקבע כי מקומם של המתאכזרים לחיות הבר המוגנות הינו בנסיבות המתאימות, מאחורי סורג ובריח, וזאת בין היתר לצורך הרתעת נאשמים מסוג זה ועבריינים פוטנציאלים נוספים.

לדברי ליעד לינג, ממונה חקירות ומודיעין במחוז צפון של רשות הטבע והגנים: "מדובר בפעולות של שיסוי, צייד והתעללות אכזרית בצבוע שהובילו למותו בייסורים. גזר הדין שניתן הוא פרי פעולות אכיפה וחקירה שנוהלו על ידי פקחי וחוקרי רשות הטבע והגנים בשיתוף האגף לרווחת בעלי חיים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות במטרה למצות את הדין עם הנאשם. אנו נמשיך בפעולות הסברה ואכיפה נחושות על מנת למנוע הישנות מקרים אלו ולצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה בחיות הבר ותופעת הצייד הלא חוקי".

צבוע תמונת ארכיון צילום: רשות הטבע והגנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *