חדש בכרמל: חדשנות ברפואת עיניים

| עודכן: פברואר 14, 2021


בניתוח משולב ומורכב הצליחו מומחי העיניים של המרכז הרפואי כרמל להחזיר את אור עיניו של עמרו בן ה 29. בניתוח משולש הושתלו לראשונה ובפעם אחת, קשתית חדשה, עדשה חדשה וקרנית. " הייתי צריך להינתח בלונדון בביה"ח מהטובים בעולם, אבל החלטתי להינתח דווקא בכרמל ואני שמח על הבחירה שלי " אמר עמרו. " מדובר בניתוח מורכב ונדיר ואני שמח שהצלחנו לתקן  ולהשיב את האור לעיניו של עמרו" אמר ד"ר מיכאל היימס המנתח ממחלקת העיניים בכרמל

הקשתית הינה החלק בתוך העין המספק את הצבע לעין אולם פרט לצבע יש לקשתית חשיבות בתרומתה לשלמות העין.

ניתוחים להשתלת קשתית הינם ניתוחים נדירים יחסית בארץ ובעולם ובמרכז רפואי כרמל מקבוצת כללית בוצע השבוע לראשונה ניתוח משולב ונדיר בו השתילו מומחי העיניים של כרמל בו זמנית קשתית חדשה, עדשה וגם השתלת קרנית.

ד"ר מיכאל היימס מומחה במחלקת עיניים בכרמל שניתח את עמרו מסביר.

" מטרת הניתוח היא לטפל במקרים בהם יש חוסר של קשתית העין – החלק אשר נותן את הצבע לעין ובו יש פתח שהוא האישון. במקרים מסוימים אנו מטפלים גם בחסר עדשה תוך עינית באותו הניתוח. בניתוח עצמו השתלנו ממברנה המדמה את הקשתית של העין כדי להחזיר לעין את הצבע והמראה הטבעי שלה, את פתח האישון למנוע חדירת אור מיותרת ואת העדשה.

"בניתוח הזה" מציין ד"ר היימס, "היה שימוש בקשתית אשר הצבע נבחר לפי התאמה מדויקת לצבע העין הבריאה של המטופל ולא רק לפי צבע סטנדרטי בודד. כמו כן הקשתית עשויה מחומר גמיש ובכך מאפשרת לנו המנתחים לבצע עת הניתוח דרך חתך קטן מאוד בעין ". 

המנותח עמרו שחברי, בן ה 29  עובד כיזם הייטק, ונמצא רוב הזמן על הקו בין לונדון לעיר הולדתו נצרת. מחלים כעת מהניתוח שעבר בכרמל ומספר,

"  לפני מספר שנים סבלתי ממחלת הקורוקוטנוס ועברתי ניתוח במחלקת עיניים בכרמל בהמשך באחד מביקורי העבודה שלי בלונדון נחבלתי ונפגעתי באזור העין. הקרנית נפגעה,  הקשתית והעדשה של העין נפגעו, ורק ניתוח השתלת קשתית עם עדשה יאפשר לתקן את הבעיה שנוצרה ".

עמרו נכנס לאחד מבתי החולים המובילים בעולם לניתוחי עיניים הנמצא בלונדון,

וכבר תכנן לעבור את הניתוח שם, אולם ברגע האחרון ולאחר התייעצות עם ד"ר היימס בישראל הוא החליט לטוס חזרה לארץ ולעבור את הניתוח בביה"ח כרמל.

" הייתה לי חוויה טובה בטיפולים ובניתוחים הקודמים שלי בכרמל " אמר עמרו . 

" מאוד התרשמתי מהמקצועיות והיחס הנהדר שקיבלתי בכרמל והחלטתי לוותר על הניתוח בלונדון ולהגיע לניתוח בכרמל ".

את עמרו ניתח ד"ר מיכאל היימס הניתוח שערך כ 3 שעות עבר בהצלחה ובמהלכו השתיל ד"ר היימס קרנית, קשתית, ועדשה חדשה בעינו של עמרו .

ד"ר היימס מעדכן כי שכיחות הניתוחים של השתלת קשתית מאוד נמוכה ונדירה ויש רק מקרי ניתוח בודדים בשנה. הפרוצדורה נעשית בעיקר בעקבות מקרי טראומה בעין וכי היא מצריכה מיומנות ומקצועיות גבוה מאוד של הצוות המנתח.

ד"ר אורן טומקינס-נצר מנהל מחלקת עיניים בכרמל מוסיף ואומר כי "מדובר במקרה מורכב של חולה עם פגיעה קשה בראיה שמערבת מספר בעיות. אני שמח שיכלנו לסייע ולהחזיר לו את הראיה. צוות המומחים במחלקת העיניים בבית חולים כרמל הינו בעל ניסיון רחב בטיפולים במקרים מורכבים, ואנחנו ממשיכים להעניק טיפולים לחולים הסובלים מכל מחלות העיניים." 

צילום: אלי דדון

ניתוח הקשתית אינו כלול בסל התרופות ומצריך השתתפות כספית של המנותח או חברת ביטוח . 

ועמרו שחוזר לעצמו לאחר הניתוח אומר " המצב שלי לפני הניתוח היה ממש קשה ומסובך אבל היום אני מרגיש ממש מצוין, הראיה שלי השתפרה מאוד ואין לי כאבים. 

אני שמח ומודה לאל שלקחתי את ההחלטה הנכונה לעשות את הניתוח כאן בביה"ח כרמל קרוב ליד הבית, וליד המשפחה התומכת שלי ", אומר עמרו בהתרגשות.

"הצוות של כרמל עטף אותי בחום ובאהבה וכולם מהרופאים והצוות הסיעודי המדהים עם האחות הראשית אירינה לנצט ועד אחרון העובדים דאגו לי לכל בקשה במהירות ובאדיבות. זאת היתה החלטה נכונה מאוד לעשות את הניתוח בכרמל ולא בחו"ל, המקצועיות של כרמל הוכיחה את עצמה ".

נושאים קשורים: כרמל


מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות