נערכים לעונת השריפות, עם אתגר של מלחמה רב-זירתית

לוחמי-אש, קצינים ומפקדים של 5 תחנות אזוריות במחוז צפון של כבאות והצלה, תרגלו במשך כל השבוע, בהובלתו של מפקד המחוז תת-טפסר יאיר אלקיים, "שבוע מלחמה". לוחמי האש, מפקדי ומטה המחוז התמודדו עם יותר מ1000 תרחישים שעלולים לפקוד את מרחב המחוז באם תתפתח הסלמה בלחימה בגבול הצפון אל תוך עונת השריפות בקיץ, שבפני עצמה מאתגרת ומורכבת ללוחמי האש.

| עודכן: אפריל 5, 2024

תמונות משבוע המלחמה ותרגילי השטח, קרדיט: כב"ה צפון.

שבוע המלחמה, אשר זכה לשם "רזי-האש" על שמו של רס"ן רז פרץ, גיבור ישראל, שלחם בקרבות ה7 באוקטובר בבסיסו שבעוטף עזה והציל רבים מחייליו. רז ז"ל הוא בנו של מפקד משמרת בתחנת עפולה רב-רשף רוני פרץ והיה בן-בית בתחנת הכיבוי בעיר.

תחילת עונת הקיץ מאופיינת בשריפות שטחים פתוחים בגלל תופעות מזג אוויר קיצוני של רוחות ויובש, במיוחד אחרי חורף רווי משקעים שהביא לצמחיה רבה, שבפרוץ השריפה מהווה מטען אש משמעותי. במחוז צפון יש שמורות טבע רבות, יערות, שטחים חקלאיים ויישובים בלב היער. כעת, כאשר מתבצע ירי רקטי, ירי תלול-מסלול וכטב"מים אל עבר הצפון, מבינים בכבאות והצלה כי היקף השריפות יגדל ולוחמי האש יצטרכו לתת מענה גם במרחב האורבאני וגם בשטחים הפתוחים, כאשר איום הירי ממשיך כל העת במרחב.

החל מיום ראשון, החל משל"ט מחוז צפון להזרים מגוון תרחישים אירועי שריפה וחירום לתחנות האזוריות, שם תיעדפו וטיפלו לוחמי האש והמפקדים באירועים. בתרגילים הושם דגש על תיאום ושיתוף בין ארגוני נרחב של כלל הגופים בהם קק"ל, רט"ג, מועצות אזוריות שבהן יחידות "שומרי הבית", רב"שים, כיתות כוננות ביישובי קו העימות, צה"ל, משטרת ישראל וגורמי רפואה. שילוב הכוחות הוכיח כי התיאום והשילוביות במתן מענה מבצעי בתרחישי הייחוס ישמשו כמכפיל כוח אדיר להכלת אירועי שריפה וחירום עוד בתחילתם.

קק"ל, אשר פועלים בעונת השריפות כתף אל כתף עם לוחמי האש, השתתפו בשבוע המלחמה ותרגלו את אנשי הכיבוי בארגון יחד עם 3 רכבי כיבוי ייעודיים ליערות וחפ"ק חדש שנחנך במהלך התרגיל. חיזוק ממשק העבודה מול קק"ל חשוב למחוז צפון בכבאות והצלה, במיוחד לקראת עונה רגישה ומורכבת של שריפות כתוצאה מהלחימה.

שלי בן ישי, מנהל מרחב צפון בקק"ל: "אנו רואים חשיבות רבה בתרגול מצבי החירום על מנת להיות מוכנים יותר לעונת השריפות, בפרט השנה בעקבות המלחמה. עובדי מערך הכיבוי של קק"ל נמצאים בכוננות כל יום, סופי שבוע וחגים, על מנת לצמצם את כמות השריפות ולמנוע את הסכנות שעלולות להסב נזק רב ליערות, חיי אדם ובעלי חיים".

קרדיט: כב"ה צפון.

מתחילת מלחמת "חרבות ברזל" והתגברות הלחימה בגבול הצפון, התעצם מחוז צפון אל מול האתגר המורכב: נרכשו והועברו לתחנות המחוז 6 רכבי כיבוי "סער" משוכללים וחדשים, נקלטו ואומנו "כבאים כתומים" של פיקוד העורף לעיבוי התחנות, הוכשרו יחידות מש"י (מענה שוטף יישובי) ויחידות שומרי הבית על בסיס כיתות הכוננות ותושבי היישובים, שנותנים מענה לאירועים ביישובי קו המגע. בשבוע שעבר צוידו יחידות אלו ברכבי כיבוי קלים ובעתיד הקרוב יצוידו ישובים נוספים ברכבים אלו.

מפקד מחוז הצפון בכבאות והצלה, תת-טפסר יאיר אלקיים:
"אנחנו מסיימים "שבוע מלחמה" בו תורגלו לוחמי האש, מפקדי ועובדי המחוז על מדוריו השונים עם מעטפת של נציבות הכבאות, במלחמה רב-זירתית אינטנסיבית בעונת הקיץ המאופיינת מאליה בשריפות ענק ומזג אוויר לא יציב המתעתע בלוחמי האש. מאז תחילת הלחימה המחוז נערך ומתעצם ליום הפקודה. אנו מבינים שיהיו ריבוי אירועים בתרחישים שונים ומגוונים ואנחנו נצטרך להיות שם על מנת להציל נפש ורכוש. ב"שבוע המלחמה" בחנו את עצמנו לנוכח האתגר והודות ללוחמי האש חדורי המוטיבציה והגופים החבירים שמשלבים אתנו זרועות, נעמוד בו".

"אני פונה לאזרחים: לוחמי האש נלחמים בלהבות בעונת השריפות, הקיץ פי כמה וכמה. הרחיקו את הסכנה מביתכם, נקשו עשבייה מסביב לבית, נקו פסולת והימנעו מהדלקת אש. בכך תבטיחו כי הלהבות לא יסכנו את ביתכם".

"אומרים כי מצפון תפתח הרעה- היום אני אומר כי לוחמי האש של מחוז צפון מוכנים לה, חדורי מוטיבציה ואומץ, נכונים לאתגרים המורכבים והרבים". סיכם תת-טפסר אלקיים.

קרדיט: כב"ה צפון.

נושאים קשורים: שריפה, כבאות והצלה, לוחמי אש, מחוז צפון, שבוע מלחמה


מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות