הסופר החיפאי סמי מיכאל הלך לעולמו

יקיר העיר חיפה ומי שכתב ספרים ומחזות כמו "חצוצרה בואדי", "שווים ושווים יותר", ו"סופה בין הדקלים", הלך היום לעולמו בגיל 97. יונה יהב: "עשה רבות כדי להאדיר את חיפה ביצירותיו".

| עודכן: אפריל 1, 2024

סמי מיכאל ז"ל. מתוך ויקפדיה צלם: קובי קלמנוביץ

סָמי מיכאל היה סופר, מחזאי, מתרגם ופעיל חברתי ישראלי. מיכאל גם כיהן כנשיא האגודה לזכויות האזרח בישראל. ספריו תורגמו לשפות רבות וזכו בעשרות פרסים ספרותיים בישראל וברחבי העולם. חלקם עובדו גם לתיאטרון, לטלוויזיה ולקולנוע.

בשנת 1974, פרסם מיכאל את הרומן הראשון שלו, "שווים ושווים יותר", העוסק בחיי העולים החדשים של שנות ה-50 בישראל במעברות והאפליה העדתית ממנה סבלו העולים מארצות האסלאם. בשנת 1975, פרסם מיכאל את ספר הילדים הראשון שלו "סופה בין הדקלים", על הרפתקאותיהם וגבורתם של נערים ונערות יהודיים בעיראק, בימי מלחמת העולם השנייה. הספר זכה להצלחה רבה. בשנת 1987, פרסם מיכאל את "חצוצרה בואדי", אשר עובד למחזה מצליח שנה אחר כך בידי שמואל הספרי. ב-2001 עובד הספר לסרט שזכה בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה.

בשנת 2001 נבחר לכהן כנשיא האגודה לזכויות האזרח, תפקיד בו כיהן עד 2023. מיכאל היה אחיה של נדיה, אלמנתו של אלי כהן, שפעל בסוריה בשירות המוסד הישראלי. בשנת 2002 קיבל את תואר "יקיר העיר חיפה".

יונה יהב ראש העיר חיפה על פטירת סמי מיכאל: "סמי מיכאל היה פטריוט חיפאי ויקיר העיר, עשה רבות כדי להאדיר את שמה ביצירותיו והפך לאחד מסמליה. יצירותיו הן נכס צאן ברזל ישראלי, ולא בכדי זכה לפרסים והכרה חובקת עולם. לא אשכח לו את פעילותו למעני, כאשר הוא, נתן זך וא.ב יהושע, התארגנו ופעלו לבחירתי כראש עיר בעת שהתמודדתי לראשונה לתפקיד. מיכאל ייחסר לי ולחיפה מאד.יהי זכרו ברוך".

נושאים קשורים: ספרים, סמי מיכאל, ספרות


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *