בהובלת משרד האנרגיה והתשתיות: המועצה הארצית אישרה היום תכנית מתאר ארצית מפורטת למתקן אגירת אנרגיה גדול בצפון הארץ

| עודכן: מאי 2, 2023

שר האנרגיה ישראל כץ

לראשונה בישראל: אושרה תוכנית מתאר ארצית מפורטת למתקן אגירת אנרגיה ראשון מסוגו בארץ, שיאפשר להקים, בהתאם לצרכי משק החשמל, מתקני אגירה משמעותיים ויביא לניהול מיטבי של מערכת החשמל הארצית.

המועצה הארצית לתכנון ולבניה החליטה היום להעביר לאישור הממשלה את תכנית המתאר הארצית למתקני אגירת אנרגיה במבואות גלבוע – תמ"א 10/ב/11/ב, אותה מקדם משרד האנרגיה והתשתיות.

שר האנרגיה והתשתיות, חה״כ ישראל כ״ץ: ״מדובר במתקן ראשון מסוגו בישראל לאגירת אנרגיה בהספק משמעותי, כחלק ממדיניות ורפורמה כוללת שאני מוביל במשרד. אגירת האנרגיה בדרך זו, תאפשר לנו להגדיל את הייצור באנרגיות מתחדשות, לשפר את אמינות אספקת החשמל ולייצב את תפקוד הרשת – צעדים שיתרמו ישירות לצמיחה במשק. אנחנו מחויבים לקידום אנרגיות מתחדשות והמהלך הנוכחי מהווה צעד משמעותי בדרך להשגת מטרה זו״.

מדובר בתכנית בעלת חשיבות גדולה למשק החשמל, המהווה סנונית ראשונה בתכנון של מתקני אגירה גדולים ומערכתיים המחוברים לרשת הולכת החשמל הארצית. מתקני אגירה מאפשרים את ייעול השימוש ברשת החשמל בעיקר בשילוב עם ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות. תכנית זו תאפשר קליטה ואגירה של חשמל שיופק באנרגיות מתחדשות בעמק יזרעאל, עמק המעיינות ובצפון הארץ בכלל, ואת הולכת החשמל למרכזי הביקוש בשעות הצריכה.

התכנית ממוקמת בסמיכות לקו חשמל ארצי, באזור בו יש מתקנים פוטו וולטאיים רבים ובצמידות דופן לאזור תעשייה קיים ומתפתח. שטחה – כ-290 דונם המיועדים להקמת מתקני אגירת אנרגיה ולתחמ"ג.

את התכנית מקדם משרד האנרגיה והתשתיות, והיא תאפשר למדינה ליזום הקמה של מתקני אגירת אנרגיה גדולים, בשלביות בהתאם לצרכי המערכת ובטכנולוגיות אגירה שונות. בתחום התכנית ניתן יהיה להקים ארבעה מתחמים של מתקני אגירה בהספק של כ-200 מגוואט ובתכולת אנרגיה של כ-800 מגוואט שעה כל אחד, ובסך הכל – הספק של כ-800 מגוואט ותכולת אנרגיה של כ-3,200 מגוואט שעה.

יצוין כי משרד האנרגיה והתשתיות מקדם כיום תכנית מתאר ארצית למתקני אגירת אנרגיה, המסדירה את הליכי התכנון לקידום תכניות והיתרים למתקני אגירה. התמ"א מגדירה מדרג של מתקני אגירת אנרגיה במנעד גדלים וטכנולוגיות, וכן קובעת, בין היתר, עקרונות תכנון, מיקומים מותרים להקמה והוראות לאופן בחינת היבטים סביבתיים. תמ"א זו, המצויה בהליכי תכנון מתקדמים, תהווה את פרק מתקני אגירת אנרגיה בתמ"א 1.

נושאים קשורים: משרד האנרגיה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *