100 שנה להיווסדה של חברת החשמל

| עודכן: מרץ 30, 2023

בתמונה מימין: מנהלת רשות החברות, מנכ"ל חברת החשמל, שר האנרגיה והתשתיות ונציג דירקטוריון חברת החשמל צילום: יוסי וייס חברת חשמל

לרגל האירוע, התקיימה ישיבת דירקטוריון והנהלה מיוחדת ובמסגרתה, בשיתוף עם דואר ישראל -הושק בול מיוחד שנחשף בישיבה  במעמד שר האנרגיה, ישראל כ"ץ ומנהלת רשות החברות הממשלתיות, מיכל רוזנבוים.

לרגל 100 שנה לחברת החשמל, התקיימה הבוקר ישיבת דירקטוריון והנהלה מיוחדת וחגיגית לציון האירוע, במסגרתה הושק בשתוף דואר ישראל , בול מיוחד לציון 100 שנות אור. הבול הוצג כאמור, בישיבה חגיגית של דירקטוריון חברת החשמל והנהלת החברה שהתקיימה בלשכה ההיסטורית של פנחס רוטנברג מייסד החברה בחיפה, במעמד שר האנרגיה, ישראל כ״ץ ומנהלת רשות החברות הממשלתיות, מיכל רוזנבוים.  

 ישראל כ"ץ, שר האנרגיה והתשתיות:

"כבר 100 שנים שחברת החשמל מהווה חלק בלתי נפרד מהתפתחותה של ארץ ישראל ומדינת ישראל. היא מילאה תפקיד מרכזי בהנעת הצמיחה הכלכלית של המדינה, תרמה לתשתית הביטחונית שלה והאירה את בתיהם של מיליוני אזרחים.

מייסד החברה, פנחס רוטנברג, היה איש מעשה וחזון שרוח היזמות שלו ומחויבותו לציונות סללו את הדרך להצלחת החברה. מורשתו ממשיכה לעורר בנו השראה עד היום, ומזכירה לנו את הערכים של עבודה קשה, חדשנות ומחויבות עמוקה לעתידה של מדינת ישראל.

דווקא בימים אלו עלינו לזכור את ההישגים האדירים שהשגנו יחד בעבר. במלאת 100 שנים לחברת החשמל אני גאה לומר שמשרד האנרגיה והתשתיות בראשותי ימשיך לקדם ולפתח את משק החשמל במטרה להבטיח את עצמאותה האנרגטית של מדינת ישראל – בדיוק כפי שהזקן מנהריים חלם".

מנהלת רשות החברות הממשלתיות, מיכל רוזנבוים:

"בעת הקמת החברה הצהיר מר פנחס רוטנברג כי "עניינה של חברת החשמל הארץ ישראלית הוא פיתוחה של הארץ על בסיס שיקולים עסקיים טהורים".

עמדה זאת לא השתנתה במאה שנים האחרונות. ויותר מכך, במאה השנים שחלפו מאז היווסדה, החברה התפתחה באופן משמעותי והפכה להיות חברה דומיננטית ומשמעותית במשק הישראלי.  חברת חשמל היא דוגמא מצויינת לחברה ממשלתית שמתנהלת על פי אמות מידה עסקיות  תוך הקפדה על יעילות, מקצועיות, ושירותיות ובאחריות גדולה כדי לאפשר אספקת חשמל  שוטפת לציבור ובד בבד לתרום להקטנת יוקר המחייה בישראל. 

כל זאת, בזכות ההון האנושי המצוין בחברה בהובלת מאיר שפיגלר המנכ"ל, וחברי הדירקטריון. 

אני מאחלת הצלחה לחברה במאה שנים הבאות עלינו לטובה".

שלמה ארביב, נציג דירקטוריון חברת החשמל: עשרים וחמש שנים לפני הקמתה של מדינת ישראל, החל פנחס רוטנברג בהגשמת חזונו.

חזון שיש בו אמונה עמוקה ויכולת הוצאה לפועל של חלום. חלום שבהגשמתו תרם לכיבוש האדמה, לפיתוח הכלכלה ולשיפור איכות החיים במקום הזה שאנו חיים בו, ושהפך לימים להיות מדינת ישראל.

לאורך 75 שנות קיום המדינה, חברת החשמל מספקת תשתית חיונית שאי אפשר להתקיים בלעדיה.

חברה ציונית שבהיסטוריה שלה משתקפת ההיסטוריה של מדינת ישראל: מלחמות, קליטת עלייה, התפתחות טכנולוגית וכלכלית, חינוך ואקדמיה – בכל אלה היה וישנו לחברת החשמל תפקיד מכריע.

חשוב לזכור שרק שותפות, ערבות הדדית וחתירה מתמדת לטובת הכלל, יביאו אותנו לקידמה ולרווחה שכולנו מייחלים אליה.

ערבות הדדית שבזכותה בונים ומקימים רשתות ותחנות כח, מייצרים, מוליכים ומחלקים חשמל לכל בית בישראל. 

בואו נוביל בעשייה שלנו ובדוגמא אישית וערכית מגמה זו של שיתוף ואחווה ועשייה לטובת הכלל.

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל: "פנחס רוטנברג, שהיה יזם בנפשו ואישיותו, ומנהיג שראה את הנולד – הפך אותו מהלכה למעשה. באמונתו וכישוריו הייחודיים הוא הגשים את חזונו להניח יסודות איתנים למפעל החשמל, שאיפשר לפתח את ההתיישבות, התעשייה, והקידמה,  לאורך כל המאה האחרונה, עובדי החברה המשיכו את דרכו במסירות, מקצוענות והזדהות והם אחראיים לפיתוח המואץ ולהישגים האנרגטיים המרשימים, של המדינה. דירקטוריון החברה, הנהלתה ועובדיה האכותיים, ימשיכו בדרכו ובחזונו לשמור על איתנותה הפיננסית ויכולותיה התפעוליות כשליחות ציבורית ומחוייבות ממלכתית, כאשר רמת ואיכות השירות לטובת הציבור בישראל, ניצבים בראש סולם העדיפות".

הבול מציג רגעים מרגשים של ציונות שנתפסו בעדשת המצלמה של עובד החברה. 

חלקו העליון של הבול מציג פריסת תיילים בקו מתח גבוה ברמת הגולן, שהוקם על ידי עובדי חברת החשמל בשיטת עבודה מתקדמת בעזרת מסוק, ומבוסס, כאמור, על צילום של צלם החברה, יוסי וייס.

התמונה עברה עיצוב גרפי צבעוני, ששמר על אופייה הייחודי של העבודה כפי שנראתה במקור.

חלקו התחתון של הבול, השובל, מתאר הקמת עמודים בשנותיה הראשונות של החברה ומבוסס על צילום מקורי השמור בארכיון החברה.

את הבול עיצבו עבור דואר ישראל אסנת אשל וטוביה קורץ.

הבול על שני חלקיו, מייצג מבט אל העבר ואל העתיד ומשקף את תרומתה של חברת החשמל ועובדיה לבניית הארץ ולפיתוחה מאז ועד היום.

את הבולים ניתן לרכוש באתר דואר ישראל בערך נקוב של  7.40 ש״ח.

הבול אותו הוציאה חברת חשמל

נושאים קשורים: חברת חשמל


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *