"עונש מאסר ממושך ומרתיע": שנתיים מאסר בפועל לבעל עסק שקיזז חשבוניות פיקטיביות בסך 3.2 מיליון ₪

| עודכן: מרץ 13, 2023

אילוסטרציה

בית משפט השלום בחיפה גזר על אולג סיקצ'יוב, בעל עסק לעבודות גבס, שנתיים מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך של 50 אלף ₪. סיקצ'יוב הורשע בעבירות מס הכנסה שעיקרן העלמת הכנסה בסכום כולל של כ-3.2 מיליון ₪, באמצעות שימוש בחשבוניות פיקטיביות.

בין השנים 2014 -2017 הנאשם הפעיל את העסק – שאותו רשם על שם אחרים, בחורים צעירים בשנות ה-20 שלהם – שעד אז לא היה להם תיק במס הכנסה ומע"מ. הוא עצמו דאג להישאר "מאחורי הקלעים" תוך שהוא מפעיל את העסק תחת זהותם של אותם צעירים. 

במהלך אותה תקופה, הנאשם התקשר עם אדם שעיסוקו היה הפצה של חשבוניות פיקטיביות שהודפסו עבורו לפי הזמנה. החשבוניות הפיקטיביות נשאו שמות של עסקים קיימים, שבעליהם לא ידעו על השימוש שנעשה בשמם, וכן של עסקים פיקטיביים. תמורת החשבוניות הפיקטיביות שילם הנאשם למפיץ עמלה בגובה מחצית מסכום המע"מ שנרשם באותן חשבוניות.

הנאשם רכש מהמפיץ חשבוניות פיקטיביות שסכומן הכולל היה 3,246,477 ₪, והשתמש בהן על מנת לדווח על הוצאות פיקטיביות שכביכול היו לעסק שלו, ובכך להקטין את סכום ההכנסה החייבת שלו, כל זאת במטרה להעלים את הכנסתיו ולהתחמק מתשלום מס.

בשלב הטיעונים לעונש, ביקשו נציגי המדינה להטיל על סיקצ'יוב עונש מאשר של בין 22 ל-34 חודשי מאסר בפועל. סניגורו של סיקצ'יוב, מנגד, טען לעונש של בין 3 ל-8 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות וציין בנימוקיו את נסיבותיו האישיות של הנאשם ואת העובדה שהודה בעבירות שיוחסו לו.

כב' השופט שלמה בנג'ו גזר על הנאשם עונש של שנתיים מאסר בפועל, כשהוא מתייחס לסכום העבירות הגבוה, משך הזמן הממושך שבו בוצעו העבירות, ומידת התכנון המוקדם בביצוע העבירות. "בנסיבות אלה", כתב השופט, "מתחייב עונש מאסר ממושך ומרתיע, שיהלום את חומרת מעשיו של הנאשם ודרגת האשם הגבוהה שהפגין, בביצוע העבירות, תוך שיש לתת משקל מסוים, ולהפגין התחשבות גם בנסיבותיו האישיות".

רשות המסים יוצגה בתיק על ידי עו"ד ראם כהן ממדור התביעות בפקיד שומה חקירות חיפה והצפון.

נושאים קשורים: בית משפט השלום חיפה, רשות המיסים


2 תגובות על “"עונש מאסר ממושך ומרתיע": שנתיים מאסר בפועל לבעל עסק שקיזז חשבוניות פיקטיביות בסך 3.2 מיליון ₪”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *