מי ישלם לקבלן המשנה? קבלן עבד ללא חתימה על הסכם ולא קיבל תשלום

| עודכן: נובמבר 21, 2022


קבלן התחייב לבצע פרויקט מאד גדול אצל רשות מסוימת. מכיוון שהפרויקט גדול הוא ניהל משא ומתן עם קבלן משנה, אבל, בסוף החוזה ביניהם לא נחתם (הייתה אמורה לעבור טיוטה סופית, אולם היא לא עברה ולא נחתמה בסוף). אבל, אותו קבלן משנה התחיל לעבוד ואף סיים את העבודה. רק החלק שלו בעבודה היה שווה כ- 25 מיליון ₪. אולם, הקבלן הראשי והרשות הסתכסכו ובינתיים אף אחד לא שילם לקבלן המשנה את יתרת התשלום שעמדה על סך של כ- 10 מיליון ₪.

בין שלושת הצדדים נחתמה בתחילת הדרך המחאת זכויות, כלומר הסכמה על כך שהרשות רשאית להעביר ישירות לקבלן המשנה את הכסף ונרשם שם במפורש שאין לכך משמעות מבחינת היחסים של הרשות וקבלן המשנה ואכן במשך חלק גדול מהזמן הרשות שילמה תשלומים ישירות לקבלן המשנה.

הקבלן הראשי טען, כי קבלן המשנה הוא למעשה בכלל לא קבלן משנה. אין ולא הייתה כל התקשרות חוזית ביניהם ולא נחתם ביניהם הסכם קבלנות משנה. ההתנהלות של "קבלן המשנה" הייתה ממילא ישירות מול הרשות בכל הנוגע לביצוע העבודות, כולל תשלומים וחשבונות ולא הייתה לו התנהלות של קבלן משנה בכלל. הרשות מצידה טענה כי היא שלמה ביתר לקבלן הראשי וכי איננה חייבת דבר לקבלן המשנה כי אין בינה לבין קבלן המשנה כל התחייבות.

בית המשפט קבע, כי הרשות לא חייבת דבר וחצי דבר לקבלן המשנה. גם התשלומים הישירים מהרשות לקבלן המשנה אינם מעידים שיש קשר חוזי בין השניים, אלא מכוח כתב המחאת הזכויות. בנוסף, קבע בית המשפט שגם אין חוזה מחייב של קבלנות משנה בין קבלן המשנה לבין הקבלן הראשי. מדוע? כי החוזה כאמור לא היה חתום וחתימה היא עדיין ביטוי מן המעלה הראשונה לקיומו של חוזה. מסמך ללא חתימה לרוב איננו מחייב. אפשר להוכיח אחרת על ידי, אבל במקרה זה, לא הובאו ראיות כאלה.

אז אם הרשות לא חייבת לקבלן המשנה דבר ואין גם חוזה מחייב בין קבלן המשנה לקבלן הראשי- אז מי אמור לשלם על כל העבודות שביצע קבלן המשנה?? האם קבלן המשנה במקרה הזה הוא יצור מוזר, חסר הגנה וחסר הגדרה שמבצע עבודות מעצמו ולעצמו, מבלי שיש גוף שמעסיק אותו? הדבר לא יתכן. האפשרות היחידה היא שהקבלן הראשי הוא שהעסיק את קבלן המשנה, על אף שלא היה ביניהם הסכם חתום. התנהלות הצדדים לאורך כל הדרך מתיישבת עם יחסים של קבלנות משנה ולפיכך הקבלן הראשי הוא זה שחייב בשכרו (כ- 10 מיליון ₪) ובנוסף ישלם לקבלן המשנה גם הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך של 150,000 ₪.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *