לא הגזים: התגרש מאשתו וטען שהכספים שקיבלו מאביה הם רק שלו

| עודכן: אוקטובר 21, 2022

אילוסטרציה

בחור אחד התחתן עם בחורה שבאה ממשפחה אמידה ביותר. הם חיו שנים ביחד וההורים של האישה תמיד נתנו להם כספים רבים לרווחתם ולרווחת  חמשת ילדיהם. בנוסף, לאישה היו גם עוד 3 אחים שגם הם קיבלו כספים רבים מההורים. לדוגמא, בשנה מסוימת האב נתן לכל ילד כ- 30 מיליון דולר. בני הזוג הם ילידי ארה"ב אשר עלו לארץ בשנות התשעים. אביה של האישה אף הוא היה בעבר תושב ארה"ב אולם לאור מעורבותו בהליכים מסוימים הם נאלצו לעזוב את ארה"ב וכיום מתגוררים במדינה אחרת. 

את אותם 30 מיליון דולר שהאב נתן לכל אחד מילדיו הוא למעשה השאיר בחשבונות שהיו על שמו ואשר בנו הבכור ניהל, תוך עריכת רישום מסודר של ההשקעות, המשיכות וסכומם. הבעל שהבין כי הם מקבלים כספים רבים מאביה של אשתו, ראה כי טוב, התפטר מעבודתו והחל לנהל עמותה מסוימת. במקביל, לאחר הונאת מיידוף, שגרמו להפסדים בחשבונות, האב הפקיד בהם עוד כמה מיליונים. בסמוך לכך, הורי האישה החליטו לנהל את הכספים בעצמם ונתנו לבעל בעצם רק ייפוי כוח כדי שיוכל לראות מה קורה בחשבון ותו לא. אבל מעת לעת, הועברו כספים להשקעות על שם אותו בעל (כי הוא היה היחידי שעדיין יכול לפעול בארה"ב שכן הוא היחידי שנותר עם אזרחות), כך יצא שכספי ההשקעה נרשמו על שמו בלבד.

ברבות השנים בני הזוג החלו בהליכי גירושין ואשר בגדרם טען אותו בעל כי כספי ההשקעה שנרשמו על שמו הם שלו בלבד וניתנו לו במתנה מאביה של אשתו. כמובן שהמשפחה טענה אחרת ממנו. בית משפט השלום קבע כי הבעל צריך להחזיר את כל הכסף + שכר טרחת עורך דין בסך של מעל מיליון ₪. בית המשפט המחוזי קבע, בדעת הרוב, כי אכן החתן, שניסה לנשל לגמרי את גרושתו פעל בחוסר תום לב משווע ובכפיות טובה נוראה כשטען שהכספים הועברו רק אליו במתנה. עם זאת, בית המשפט קיבל את זה שהכספים לא הועברו אליו בנאמנות אלא הועברו אליו במתנה ביחד עם גרושתו. 

לכן, כך נקבע, משהועברה המתנה אין אפשרות לדרוש את הכספים בחזרה. הדבר אינו אפשרי גם לפי חוק המתנה. בית המשפט לא קיבל את טענת האב שמדובר בכספי נאמנות שכן מעולם לא הוזכרה בין הצדדים המילה נאמנות. השאלה כיצד יחולקו הכספים בין בני הזוג תיפתר בבית הדין הרבני אשר יכריע האם כאשר אותו בעל התגרש מאשתו הוא איבד כל זכות בכספים או שמגיע לו חלק מהם. יחד עם זאת, הבעל משך גם כספים מהחשבון (בסך של מעל 2 מיליון דולר) ולכן אותם יהיה עליו להשיב.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *