שרת הפנים אישרה את הרחבת שטח השיפוט של עספיא ודאלית אל כרמל

| עודכן: יוני 14, 2022

שרת הפנים איילת שקד צילום: דוברות השרה

שרת הפנים, איילת שקד חתמה היום (ג') על שיוך 3,287 דונם (שטחים ללא מעמד מוניציפאלי) לתחום מועצה מקומית דאלית אל כרמל ושיוך 3,893 דונם לתחום מועצה מקומית עוספיה.

החלטת שרת הפנים וחתימה על המלצות הוועדה התקיימו במסגרת סיור מקצועי של השרה, נציגי המשרד ובהשתתפות ראשי הרשויות דאלית אל כרמל ועוספיה שהתקיים באזור.

ההמלצות לשרה התבססו על המלצות הוועדה הגאוגרפית חיפה אשר דנה בנושא במסגרת שינויי גבולות בין מועצה מקומית דאלית אל כרמל ומועצה מקומית עוספיה ושטח ללא שיפוט (אזור הר הכרמל).

צילום: דוברות משרד הפנים

הוועדה הגאוגרפית בהיותה ועדה בלתי תלוי בעלת יכולת ראיה אזורית, בחנה את הבקשה של דאלית אל כרמל במקביל לבקשה של המועצה המקומית עוספיא הגובלת בה. שני היישובים הדרוזים חולקים יחדיו בזכות להיות חלק ממרחב רכס הכרמל על מאפייניו הנופיים והסביבתיים הייחודיים והערכים הגלומים בו. ערכים אלה ראויים להישמר ולהוות חלק מהחיים של התושבים המתגוררים במרחב זה.

צילום: דוברות משרד הפנים

הוועדה קיימה מספר סיורים באזור ועמדה מקרוב על תפקודם בפועל של השטחים חסרי המעמד המוניציפאלי הגובלים בשטחים של הרשויות המקומיות, שטחים אלה חובקים את יישובי רכס הכרמל מבחינה מינהלית; מאופיינים בערכיות נופית וסביבתית; חלקם שטחים חקלאיים מגודרים אשר משרתים את תושבי היישובים לטובת פעילות חקלאית ומרחב המחבר בין אזור הפיתוח לאזור הפתוח; ובחלק מהשטחים ישנן הפרות בנייה.
מבחינה מוניציפאלית, ראתה הוועדה כי שיוך השטחים כמו האצלתן וביזורן של סמכויות מהשלטון המקומי לשלטון המרכזי עשויות לשפר את רמת השירותים הניתנים לתושבים, בנוסף לכך כי ישנן הסכמות היסטוריות בין הרשויות המקומיות ובין רשות הטבע והגנים לגריעת שטחים מהגן הלאומי "פארק הכרמל" וכי שטחים אלו יסייעו לרשויות בפיתוח תכנית המתאר הכוללנית של דאלית אל כרמל ועוספיה.

שרת הפנים, איילת שקד:
״אחרי לא מעט לבטים קיבלתי את ההחלטה הנכונה להעביר אדמות פרטיות של תושבים דרוזים לשטח השיפוט של דאלית אל כרמל ועוספיה כדי לאפשר את התפתחות היישובים.
האכיפה והפיקוח בכל הנוגע לפעילות בשטחים הללו הינה באחריות הרשות המקומית ויחידת האכיפה הארצית ואני מאמינה כי הרשויות יבצעו את המוטל עליהן על הצד הטוב ביותר.
שיוך אלפי הדונמים לשטחי הרשויות יסייעו כלכלית וישפרו את איכות חיי התושבים תוך מענה לצרכי דיור, תחבורה ותעסוקה בישוב.
אני מאמינה שההחלטה הזו תחזק את הקשר העמוק בין העדה הדרוזית למדינת ישראל.
מדינת ישראל מחוביית לפתרון בעיית הדיור ביישובים הדרוזים. עלינו לדאוג שבני העדה יוכלו לבנות ולתכנן ביישובים הדרוזים ולא יהפכו לעברייני בנייה בעל כורחם.
כי אחים אנחנו ואני מקווה מאוד שהצעד הזה יעזור לכם
להסביר לחבר׳ה הצעירים שמדינת ישראל היא בשבילם ועבורם״

שרת הפנים יחד עם ראש מועצת עספיא בהיג' מנצור צילום: דוברות השרה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *