לפעמים דואר זבל שווה כסף בכל זאת

| עודכן: אפריל 13, 2022

ספאם אילוסטרציה

בחור מסוים הגיש כנגד שמרת הזורע תביעה כספית בסך 11,000 ₪ מאחר והיא שלחה לו הודעות פרסומת בדואר אלקטרוני ללא הסכמתו. לטענתו, הנתבעת שלחה אליו 9 הודעות פרסומת בדוא"ל מבלי לקבל את אישורו. הוא טען שהוא שלח הודעת סירוב אחרי ההודעה הראשונה אך הנתבעת המשיכה ושלחה לו 8 הודעות נוספות. בנוסף, הוא טען כי בחלק מההודעות לא מפורט שמדובר בפרסומת כמתחייב בדין. התובע טען שהוא זכאי לקבל פיצוי בסך 1,000 ₪ עבור כל הודעת פרסומת וכן פיצוי בגין הטרדה, פגיעה בפרטיות ונזק לא ממוני בסך 2,000 ש"ח.

לטענתו, הוא היה לקוח הנתבעת לאחר שרכש רהיט בחודש מסוים, אך טען כי לא ביקש להצטרף לקבלת דברי פרסומת, לא הסכים לכך ואף שלח הודעת הסרה בתשובה למייל אשר קיבל, לאחר קבלת המייל הראשון, אך הנתבעת המשיכה לשלוח לו הודעות. לטענתו, הוא לא לחץ על לחצן "הסר" כי חשש שזו הודעת פישינג והוא מקפיד שלא ללחוץ אף פעם על קישורים. הוא טען שהשיב להודעת המייל הראשונה שנשלחה אליו ובה ביקש שיסירו אותו לאלתר ובכל זאת שלחו עוד 8 הודעות. 

הנתבעת מצידה, טענה שמדובר בלקוח אשר רכש רהיטים וכי הודעת הטקסט באה לשמר ולתחזק את הרהיטים אשר ברשותו. לטענתה, היא חברה בעלת וותק ומוניטין בתחום הרהיטים, באה לתת שירות ללקוח ולא להטרידו. לדבריה, כאשר רכש את הרהיטים מסר לה כתובת מייל, מספרי טלפון שלו ושל אשתו ופרטים נוספים. לטענת הנתבעת, התובע הסיר עצמו מקבלת הודעות טקסט, אך בחר לא להסיר עצמו מקבלת הודעות במייל. הוא בחר לא ללחוץ על כפתור "הסר" ועשה את זה בחוסר תום לב. הוסיפה הנתבעת וטענה כי היתה פועלת להסרת התובע מרשימת התפוצה לאחר קבלת המייל ממנו, אך, בתקופת משבר הקורונה, הסגרים וההגבלות היה מחסור בכוח אדם וסגירת חנויות ומכאן העיכוב בהסרה מרשימת הדיוור.

בית משפט השלום בנצרת קיבל את התביעה באופן חלקי. מצד אחד נקבע כי הנתבעת לא קיבלה אישור מהלקוח להיכלל ברשימת תפוצה ולא הוכיחה שהוא לא התנגד לכך ומצד שני, נקבע, כי התובע לא עשה די בכדי להפסיק את קבלת הפרסומות ולא מילא אחר החובה המוטלת עליו להשתמש בלחצן "הסר". יש לשים לב, שבכל זאת מדובר בלקוח ובתקופה של אי סדירויות בעבודה בעת של סגרי קורונה. היה עליו לעשות יותר משליחת מייל אחד ולא לשבת בחיבוק ידיים ולטעון שהוא לא מסכים ללחוץ על לחצן הסרה. עם זאת, בית המשפט פסק לתובע בנסיבות הללו פיצוי בסך של 200 ₪ להודעה, החל מההודעה השנייה ובסך הכל 1,600 ₪ + הוצאות משפט. 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *