אסור לקטוף את פרחי הבר וגם לא לעלות עליהם עם שופל

| עודכן: פברואר 16, 2022

אילוסטרציה

איש אחד ביצע עבודות כריית עפר בסמוך ליישוב קדימה, ופגע בערכי טבע מוגנים רבים. מסתבר שהאיש הוא בעל חלקה סמוכה ליישוב ומכיוון שפגע בערכי טבע עבודותיו הופסקו. לאחר מכן הוא קיבל היתר מיוחד לעבודות אבל בתנאים מסוימים שעליו היה לעמוד בהם לפני שהוא ממשיך בעבודות- טרם תחילת העבודות הוא צריך להודיע לפקח, לסמן את האזור בהתאם למפה ולהציב גדר במקום. ההיתר היה לזמן קצוב והוא לא חודש. בשנת 2017 האיש ביצע שוב עבודות של חישוף הקרקע, ללא היתר ומבלי לעמוד בתנאים, ללא הודעה מוקדמת, ללא סימון וללא הצבת גדר. 

כתוצאה מהעבודות פגע האיש בערכי טבע מוגנים רבים, לרבות אירוס הארגמן, חצב מצוי, שום תל אביבי ומצילות החוף, בכך שכלי העבודה, לרבות שופל, הוציאו קרקע ועקרו את ערכי הטבע. בשל הפגיעה, עצרו לאיש את העבודות ובכל זאת, הוא המשיך לכרות, תוך פגיעה נוספת בערכי טבע מוגנים, בצורה כה חמורה עד כדי חוסר יכולת לזהות בכלל את ערכי הטבע שנפגעו.

בסיור שערך אקולוג מטעם המדינה לאחר מכן, עלה, כי בשטח שבו נמצאו בעבר כאלף צמחי אירוס הארגמן, מאות חצבים וצבעוני ההרים, כולם ערכי טבע מוגנים, נעקר כל הצומח ובשטח נותר רק שדה חמרה חשוף מצומח. משמעות הדבר היא השמדת אוכלוסיית אירוס הארגמן בבית הגידול, דבר המחייב שיקום ממושך הכרוך בעלויות של אלפי שקלים ויארך כמספר שנים. מדובר במקרה חמור ונדיר יחסית מבחינת היקף הנזק, שנגרם בשל מעשי האיש, אשר פעל באדישות מופגנת וחוסר אכפתיות והכל ממניעים כלכליים.

עורך דינו של האיש טען כי סך הכל הוא אדם נורמטיבי התורם לקהילה, שהקים עסק משגשג בעשר אצבעות, בנוסף הוא ציין כי הינו חולה לב. עוד הוא טען שפקחי הרשות יכלו להוציא צו מניעה ולא עשו זאת. הוא טען כי אמנם האיש אמיד אבל הרשעתו יכול לפגוע בסיכוייו לקבל ויזה בארה"ב ולכן מבוקש לבטל את הרשעתו. האיש עצמו לא הביע כל חרטה וציין שכולם שקרנים ושהוא לא צריך רחמים.

בית משפט השלום בנתניה ציין כי מעשיו של האיש פגעו בערכי טבע של המדינה, הכוללים בחובם את החי והצומח. ההגנה על ערכי הטבע היא חיונית לצורך שמירת איכות החיים במדינה וקשורה אף לשימור התרבות, התיירות ומאפייניה הסביבתיים של ישראל. מידת הפגיעה של האיש בהם היא משמעותית. לאור העובדה שהאיש לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה והורשע רק אחרי הליך ארוך וממושך, לא יינתנו לו הקלות ובית המשפט גזר עליו קנס של 40,000 ₪ ובנוסף היה עליו לחתום על התחייבות בסך של 40,000 ₪ נוספים ובה הוא התחייב להימנע מלעבור את אותה עבירה שוב. 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *