האב נעלם- האם קיבלה אפוטרופסות על הילדים

| עודכן: נובמבר 13, 2021

אילוסטרציה

בני הזוג לשעבר הם הוריהם של שלושה קטינים. בני הזוג חיו ביחד במשך 12 שנים. לטענת האם, האב השתמש בסמים ולנוכח מסכת ארוכה של אלימות בה נקט כנגדה, היא נאלצה להגיש נגדו בקשות לצו הגנה, ובסופו של דבר להיפרד ממנו, כאשר כל ניסיונותיה לשקם את היחסים ביניהם ולבנות עמו תא משפחתי משותף עלו בתוהו. 

האם גם טוענת כי למעשה עד היום היא נתונה מדי פעם לאיומים והשמצות מצד הנתבע שלא מבין את הצורך בקשר עקבי עם הקטינים ולמעשה מתנער כליל משני ילדיו הקטינים, ומסתפק בקשר ספוראדי ולא קבוע עם הבת הגדולה בלבד. לא זו בלבד שכל הנטל של הטיפול השוטף בקטינים מוטל על כתפיה של האם אלא שהוא אינו משתף פעולה עמה על מנת שהקטינים יקבלו את הטיפול הרפואי לו הם זקוקים בהקדם האפשרי. 

עמדת העובדת הסוציאלית הייתה שטובת הילדים דורשת אישור מנוי אפוטרופוס ייחודי על מנת שהאם תוכל לקחת את הקטינים למגוון טיפולים רפואיים ופרא רפואיים. כל זאת, מבלי שהאם תאלץ להיות תלויה באישורו של האב שאינו משתף עימה פעולה, חרף העובדה שהעיתוי בטיפול רפואי לעיתים קריטי ואין לאפשר לאב לעכב את האם במתן הטיפול הרפואי לקטינים בהקדם האפשרי.

בית המשפט לענייני משפחה בטבריה דן בשאלה- האם יש מקום לקבל את הבקשה למנוי אפוטרופוס של אחד מההורים, כאשר ההורה השני נעלם לפתע מחייהם של הקטינים. נקבע כי האב נטש ונעלם מחייהם של הקטינים ומלבד שיחות טלפון ספוראדיות עם הבת הגדולה (שרק בה הוא מכיר כבתו) הוא אינו ממלא מזה כעשור כל תפקיד הרובץ עליו מתוקף היותו אפוטרופוס לילדיו ולכן האם מבקשת לייחד רק לה את האפוטרופסות, מבלי להיזקק ללא הרף לאישורו של האב בעניינים הנוגעים לחתימה בפני הרשויות לצורך קבלת טיפול רפואי או בעניינים חינוכיים וכדומה.

בית המשפט מדגיש כי עצם ההתערבות בתא המשפחתי, תוך התערבות בזכויותיהם הטבעיות של מההורים, הינה צעד חריג ביותר כאשר לעיתים לא מספיק לומר שזו "טובת הקטין" וצריך להראות דבר מה נוסף. היחידה המשפחתית- הטבעית זוכה להגנת החוק. בגדול, החוק מחסן את המשפחה מחדירה לפרטיות של המדינה. 

לעניין העדפה של הורה בין ילדיו- בית המשפט מציין את הנזק הרב שנגרם עקב מקרים כאלו. מכיוון שהמשפחה היא היחידה הבסיסית המרכיבה את החברה, הרי שביצירת קנאה, שנאה ותחרות בתוך המשפחה יש כדי השליך ולהזיק לחברה כולה. לכן, בית המשפט לא מעוניין להשאיר את האפוטרופסות של הילדה הגדולה במשותף בין ההורים בעוד שאת האפוטרופסות של שני הילדים לייחד לאם. כלומר, מבחינתו זו עסקת חבילה שלא ניתנת לפיצול. נקבע, כי יש מקום לפטור את האם מהצורך להיזקק לאישור כלשהו מהאב בעניינים הנוגעים לחינוכם או בריאותם של שלושת הקטינים ולכן בכל מקום שבו נדרש לפי החוק או הנוהג חתימות שני ההורים- יהיה די בחתימתה של האם.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *