10 כללי ברזל שכל שוכר חייב להכיר

| עודכן: אפריל 21, 2021


  1. לקרוא. נשמע פשוט, אבל, הרבה פעמים אנחנו מתעצלים לקרוא את האותיות הקטנות אפילו שהן אלו שיחרצו גורלות. 
  2. לשאול את בעל הדירה האם יש בעיות מיוחדות בדירה? האם יש סכסוכי שכנים? בעיות של נזילות או סתימות וכדומה. בעל בדירה הוא גם בעל המידע ועליו לספק את כל המידע לשוכר לפני הכניסה לדירה.
  3. לבדוק מיהו הצד השני. איך אנחנו יודעים שהוא באמת הבעלים של הדירה? האם אנחנו בטוחים שהוא מי שהוא טוען שהוא? חשוב לבדוק את הדברים לעומק.
  4. אחריות– האם יש דברים יקרי ערך בדירה? האם יש דברים שיש להם בלאי טבעי ואז לא תחויבו במידה והם ישבקו חיים? הגיוני מאד להיות אחראי על הדירה והחפצים בה, אולם, ישנן לעיתים דרישות לא הגיוניות בעליל כמו דרישה על שמירת מגבת המטבח. במקרה כזה יש לבקש למחוק את הדרישה המוגזמת, שכן, בעוד 3-4 שנים לא בטוח שתדעו כלל היכן היא נמצאת. 
  5. תיקונים- מי אחראי לתקן כל דבר? יש שוכרים שקוראים לבעל הדירה שיתקן ויחליף להם כל דבר, כולל נורה. אופציה אחרת, היא סעיף שניתן להוסיף לחוזה השכירות שאומר שכל התיקונים בדירה, עד סכום מסוים, יהיו על חשבון השוכר וזאת בתמורה להנחה מסוימת בדמי השכירות. כאן שני הצדדים לוקחים סיכון והשאלה היא האם אכן יידרשו תיקונים באותה תקופה. 
  6. לבדוק את דמי השכירות- האם זו תמורה שאתם כשוכרים יכולים לעמוד בה לאורך זמן? והאם דמי השכירות משקפים את דמי השכירות הנהוגים באותו איזור? האם אופן ותנאי התשלום נוחים לכם?
  7. ערבויות למיניהן- בעבר היה נהוג יותר להחתים ערבים. היום משכירים רבים מעדיפים לבקש ערבות בנקאית אוטונומית, אם כי עבור השוכרים הדבר תופס מסגרת אשראי ולכן לא תמיד אופציה זו היא העדיפה. 
  8. ביטוח- יש לסכם כבר בחוזה מי עורך את הביטוחים. לרוב, המשכיר ירכוש ביטוח דירה ואילו אתם כשוכרים תדרשו לרכוש ביטוח נפרד לתכולה שלכם. 
  9. אופציה להארכת החוזה- בהרבה חוזים ישנה האופציה להארכה. חשוב לשים לב- שההארכה תהיה באותם תנאים ולא רק שתהיה אופציה לשכור את הדירה בעדיפות על פני שוכרים פוטנציאליים אחרים. 
  10. סיום החוזה- הפתעות יכולות לקרות בחיים ולכן חשוב מאד להשאיר לכם דרך מילוט גם לפני סיום תקופת השכירות. אפשרות אחת היא בהודעה מוקדמת של שלושה חודשים, אפשרות אחרת היא על ידי מציאת דייר חלופי במקומכם. 

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *