קנאביס ואנדומטריוזיס בכרמל

| עודכן: אפריל 18, 2021


עד לא מזמן היא היתה מחלה מסתורית הגורמת לכאבי בטן עזים אצל נשים . אבל היום היא כבר מוכרת כמחלת האנדומטריוזיס ועם העליה במודעות למחלה עולים גם הפתרונות ואמצעי ריפוי חדשיםד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בביה"ח כרמל ובמרכז רפואי לין מקבוצת כללית מעדכן כי הקאנביס הרפואי נבחן כמקל על כאבי המחלה, וכי בישראל הנחשבת כמעצמה בתחום פיתוח הקאנביס פועלים במרץ לפיתוח תרופה חדשה מבוססת קאנביס לטיפול  באנדומטריוזיס

האנדומטריוזיס היא מחלה הפוגעת ב-8-10% מהנשים בגיל הפוריות אשר גורמת לסבל רב כולל כאבי בטן ואגן, הפרעות בדרכי העיכול והשתן פגיעה בפוריות ועוד. 

כבכל שנה, מצוין החודש כחודש המודעות העולמי למחלת האנדומטריוזיס. 

ד"ר קאופמן מעדכן כי " לקנאביס סגולות רבות שיכולות לעזור בטיפול במחלה כולל הפחתת דלקת, מניעת התחלקות של תאים, הפחת כאבים ועוד. נשים רבות בארץ ובעולם הסובלות מאנדומטריוזיס נעזרות בקנאביס על צורותיו השונות. המטרה כעת היא לנסות לאפיין את המרכיבים השונים בצמח הקנאביס ולהשתמש באלה שיכולים לעזור לטיפול במחלה ומאידך להימנע ממרכיבים אשר יכולים לגרום לתופעות לוואי שעלולות לפגוע בתפקוד. מדובר לא רק בטיפול בכאב אלא בטיפול בבסיס המחלה ומניעת החמרה. יש עוד דרך לעשות עד שימצא מוצר מתאים לטיפול במחלה ", מעדכן ד"ר קאופמן מכרמל. " ישראל, שנחשבת מעצמת קנאביס, היא אחת המדינות הפעולות במרץ לפיתוח תרופה מבוססת קנאביס לטיפול באנדומטריוזיס. אנו מקווים שהטיפול יצור מהפכה של ממש בטיפול במחלה. מבחינתי ברמה האישית והמקצועית זה כבוד גדול להיות מוזמן לתת את הרצאת המפתח בפתיחה של כנס כל כך חשוב ". 

פעם ב – 3 שנים מתקיים הכנס העולמי לאנדומטריוזיס World Congress on Endometriosis. מדובר בכנס בעל החשיבות הגבוה ביותר בנושא אנדומטריוזיס ומשתתפים בו חוקרים ורופאים מכל העולם. הכנס התקיים השנה אונליין בגלל מגבלות COVID-19. 

ד"ר יובל קאופמן, מנהל המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס במרכזים הרפואיים כרמל ולין מקבוצת כללית , הוזמן השנה לתת הרצאת מפתח (Keynote lecture) בנושא "השימוש בקנאביס לטיפול באנדומטריוזיס". מדובר בנושא "חם" בעולם הרפואי ובתחום האנדומטריוזיס. 

ד"ר קאופמן | צילום: אלי דדון

עוד מסביר ד"ר קאופמן מכרמל כי " אנדומטריום הוא מושג לועזי המתאר את תאי רירית הרחם. אותם תאים מצפים את חלל הרחם מבפנים. במהלך המחזור החודשי ובהשפעת ההפרשות ההורמונליות מהשחלה, התאים עוברים שינוי שנועד לאפשר להם לקלוט הריון בדופן הרחם. במידה ואין הריון באותו חודש התאים נושרים ונפלטים החוצה דרך הנרתיק יחד עם נוזל הוסת. 

אנדומטריוזיס מוגדר כמצב בו תאים הדומים לרירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ לחלל הרחם. בדומה לרירית הרחם, נגעי האנדומטריוזיס מגיבים להשפעות ההורמונליות המחזוריות מהשחלה. התאים מתנפחים ומפרישים דם וחומרים נוספים בדומה לתאי רירית הרחם. החומרים המופרשים יוצרים דלקת, ובעקבות זאת, הידבקויות, ציסטות שחלתיות ורקמת צלקת בחלל הבטן וגורמים בכך לנזק לאיברי הבטן והאגן.

התאים יכולים גם לחדור לתוך איברים שונים בחלל הבטן והאגן ולגרום לסימפטומים קשים בעיקר במערכת העיכול ומערכת השתן. ישנן תאוריות שונות המנסות להסביר אך נוצר אנדומטריוזיס אך עד היום אין לכך תשובה ברורה ".

המרכז הרב-תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בניהולו של ד"ר יובל קאופמן הוא חלק ממערך החטיבה לנשים ויולדות במרכז רפואי כרמל ומרכז בריאות האשה במרכז רפואי  לין. המרכז נותן מענה לנשים מכל הארץ, הסובלות מתופעות ומתסמינים הנובעים מאנדומטריוזיס וכן מתופעות נלוות המופיעות בשכיחות מוגברת.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *