שירות ייעודי למתוקים

| עודכן: אפריל 14, 2021


שירות חדש של אחות מומחית בסוכרת לטיפול בחולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) בגילאים 18-40 נפתח במרפאת הסוכרת במרכז הרפואי לין לשירות כלל מבוטחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי

סוכרת מסוג 1 מהווה כ-10% מכלל מקרי הסוכרת ונגרמת מהיעדר מוחלט של אינסולין בשל הרס התאים בבלוטת הלבלב האחראים להפרשת האינסולין. כתוצאה מכך, החולים בה תלויים בהזרקת אינסולין למשך כל ימי חייהם. מטופלים אלה זקוקים ליווי צמוד ושעות רבות של מפגשי תמיכה והדרכה בשל מורכבות הטיפול, האינטנסיביות הטיפולית הנדרשת, שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, כמו משאבות אינסולין חדישות, יחד עם אורח חיים ותזונה מוקפדת עם השלכות על איכות החיים והתפקוד היומיומי. להצלחת הטיפול והבטחת ההצמדות להמלצות, חשובה התאמת המסרים למשתנים סוציואקונומיים, תרבותיים ורגשיים של כל מטופל, בתפירה אישית. מערכת רגילה של מרפאת סוכרת אינה ערוכה למתן מענה מקיף כזה, בשיחות ממושכות ועל כן יזמה אורית ויזינגר, אחות מומחית בסוכרת ורכזת הסיעוד בסוכרת של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הקמת יחידה ייעודית, בהובלתה של אחות מומחית בסוכרת. השירות הייחודי פועל במסגרת מרפאת הסוכרת לטיפול בחולי סוכרת מסוג 1 שממוקמת במרכז רפואי לין, בניהולה של ד"ר מיכל גרשינסקי. השירות נועד לחולי סוכרת סוג 1 בגילאי 18-40, בנפרד המרפאה לסוכרת הנעורים של כללית עבור ילדים.

השירות ביחידה כולל: ייעוץ לגיבוש יעדי טיפול פרטניים של המטופל, ויסות הטיפול התרופתי ואיזון המחלה וסימפטומים שיאפשרו תפקוד יומיומי ואיכות חיים. הכוונה והדרכה למטופלים ולמשפחותיהם, איתור מוקדם ככל האפשר של חריגות במצבו של המטופל והפנייתו להמשך טיפול.

מדובר בטיפול מורכב המחייב התאמה ושינוי כל העת. אורית, התמקצעה גם בטכנולוגיות מתקדמות בהם משתמשים חולי סוכרת מסוג 1 הכוללים משאבות אינסולין ומדי סוכר רציפים. היא בקיאה מאוד בתוכנות הייעודיות להורדת נתונים ובעלת יכולת לנתח את הנתונים המתקבלים ממנה ולכן ביכולתה להדריך ולכוון את הטיפול, כולל שינוי הנדרש, במידת הצורך. פלטפורמה דיגיטלית זו מסייעת במתן רשת תמיכה ומתן מענה מדויק ואישי יותר למטופלים באופן משמעותי. 

בנוסף על מפגשים פרונטליים, ניתן גם ייעוץ מרחוק ע"י ניטור הנתונים בשלט רחוק,  או מידע שמעביר המטופל למרפאת הסוכרת, ע"י פריקת נתונים אותם הוא מבצע בביתו. מתן ההדרכה וההכוונה מרחוק, מסייע בשיפור רצף הטיפול והגברת היענותם של מטופלים, שרובם צעירים, בגילאים 18-40, עסוקים בלימודים, עבודה ומשפחה צעירה ואינם ששים לשיבוש רב בשגרת חייהם היומיות.

האחות עובדת בשיתוף מלא עם רופאי הסוכרת במרפאה, הדיאטניות ועובדת סוציאלית והמידע לגבי החולים המטופלים ביחידה עוברים באופן רציף לצוות הרב מקצועי.

מתחילת חודש ינואר, אז החלה המרפאה לפעול, טופלו בה כבר כ-60 אנשים והתגובות חיוביות ביותר. "הזמן שמוקדש לי על ידי אורית ורמת ההסבר אינם מובנים מאליהם" מספרת שירה בת 32. כעורכת דין ואם לשניים שאובחנה רק בסוף שנות ה-20 לחייה כחולת סוכרת נעורים. השירות הזה ממש הציל אותי ואני היום הרבה יותר מאוזנת ובעיקר פחות מבוהלת. יודעת תמיד שיש לי כתובת לפנות אליה ואקבל מענה מושקע כביכול הלכתי לייעוץ פרטי באלפי שקלים והכל בכללית ללא עלות". נוכח הצלחת השירות שפועל כיום לשירות כלל המחוז בלין, מתוכננת הפעלת שלוחה נוספת גם בקרית בריאות זבולון בקריות.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *