יותר מ-150 אלף בקבוצות הפייסבוק של אוהדי מכבי חיפה

| עודכן: ינואר 1, 2021


מאחורי מכבי חיפה, עומד צבא האוהדים הגדול ביותר בארץ. אימפריות אוהדים מאחורי האימפריה על כר הדשא. לפניכם ראיונות עם 3 מנהלי קבוצות של "שרופים על המועדון" בין יותר מ-10 קבוצות.

איזו קבוצה מתגאה בכך שברק בכר "עוקב" שלה ויש לה סקופים על שחקנים?  איזו קבוצה הפגינה מתחת לבית של יענקל'ה שחר ומשוכנעת שצריך להביא את עומר אצילי בלי להתחשב ברקע? ואיזו קבוצה בטוחה שהתכנים שלה הם האיכותיים ביותר?

תום שקד ("הרשמית"): "רק עכשיו כתבתי פוסט על אצילי" 

תום שקד הוא מנהל קבוצת האוהדים הגדולה ביותר של מכבי חיפה. שם הקבוצה: "קבוצת האוהדים הרשמית". היא מונה בשלב זה 27.400 חברים.

שם הקבוצה, "הרשמית", מסגיר עובדה שאתם הכי מקורבים להנהלה?

שקד: "בהחלט לא. השם הוא משהו שהחלטנו עליו, בלי קשר. להיפך, היו פעמים שבהנהלה לא ממש אהבו את הפעילות שלנו שלא מחויבת לכלום, אולי מנהלים בקבוצות אחרות מקבלים צ'ופרים מהמועדון, בצורה זו או אחרת, אנחנו בלתי תלויים".

תום, בזוגיות, ועובד בחברה להשכרת מכוניות, הקים את הקבוצה לפני 4 שנים. בהתחלה ניהלתי את הקבוצה כמעט לבד, עם עזרה של חבר, היום כבר יש לה מספר מנהלים".

איך קורה שגדלתם לקבוצה משמעותית? או בשפה אחרת: מה מצא חן בעיניהם שגרם להצטרף אליכם?

"אני יכול רק להניח שזה מכיוון  שהקבוצה פתוחה. דמוקרטיה. כל אחד רשאי לכתב מה שהוא חושב. גם נגד הקבוצה

איך הביקורת מתיישבת עם העובדה שאתם קבוצה של אוהדים?

"להיפך, כולנו אוהבים גדולים של מכבי חיפה. אם אנחנו מביעים ביקורת, זה כדי   שבעיות בקבוצה ייפתרו אך ורק לטובה. הנה, רק עכשיו כתבתי פוסט על עומר אצילי.

מה כתבת?

"שבמצב הזה, מכבי חיפה זקוקה לעוד שחקן שהוא שובר-שוויון. אצילי הוא מסוג השחקנים הזה".

אתה לא מתחשב ברקע שגרם לעזיבתו את מכבי ת"א, ושמדובר בעניין מוסרי.

"כל אלו שכותבים בעיתונות ופוסלים אותו, רובם אוהדים של מכבי ת"א כנראה. לא חושב שצריך לפסול אותו, ולנו הכי חשוב שמכבי חיפה תזכה באליפות"

לאור הניסיון שלך בתחום, ההנהלה מתחשבת בדעתכם?

"יש מקרים שאפשר להבין שמתחשבים. לדוגמא,  בשנה שעברה נערכה הפגנה מתחת לבית של יענקל'ה שחר, כדי שיפתח את הכיס ויעזור לקבוצה. אם לבחון לפי התוצאות, אז התחשבו.  לא בטוח שרק בזכותנו, אבל סביר שגם בזכותנו".

אתה מכיר ראשי קבוצות אחרות ומשתף איתם פעולה?

"יש לנו מספיק התעסקות בקבוצה שלנו. בעבר קיבלנו רושם שקבוצות אחרות ניסו לשים לנו רגליים, בעיקר מהסיבה שאצלנו אפשר לומר בדיוק מה שחושבים. אני לא מתעניין מה קורה בקבוצות האחרות".

ובכל זאת, כמה אוהדים יש בסך כול קבוצות הפייסבוק של מכבי חיפה?

"לדעתי, בין 70 ל-100 אלף. אולי  יותר. מספר האוהדים של מכבי חיפה, גם  לפי ההשתתפות בקבוצות הוא הכי גדול בארץ. אוהדים שאכפת להם מאוד מהקבוצה".

אלירן שלו ("מכבי חיפה או למות") : "הפכנו לקבוצה שנותנת ידיעות בלעדיות"

"מכבי חיפה או למות" היא אתר וקבוצת הפייסבוק הגדולה ביותר של מכבי חיפה. יש לה 40 אלף עוקבים, ועוד 50 אלף באינסטגרם.  אלירן שלו, שעיסוקיו הם מנהל מכירות בנדל"ן ועיתונאי ופרשן  מקומי, מנהל אותה בשותפות עם אודי אסיס והובילו אותה לפריצתה קדימה

אלירן, השם שלכם קצת מפחיד: "למות" _זה לא מוגזם?
בסך-הכל קנה המידה שלנו הוא אהבה לספורט, והכל נשאר בתחום הספורט למרות הקנאות שלנו למכבי חיפה

שלו מספר כי בתחילת הדרך, הייתה זו קבוצה אוהדים קטנה. ב-2014 "קיבלנו אז תפנית, הקבוצה גדלה והתחלנו להתעסק בתכנים נוספים".

"למשל, הפכנו את הקבוצה לאתר ידיעות שמקדים , לפעמים, את העיתונות הארצית ומביא סקופים. אנחנו מקושרים עם סוכנים, עיתונאים וגורמים אחרים ומביאים ידיעות בלעדיות. לדוגמא, הפרסום הראשון על ההחלטה להחתים את יאניק וילדסחוט הייתה שלנו. גם של בוגדן פלאניץ' ואפילו טאלב טאווטחה" .

המועדון מתייחס אליכם?

מאמין שמתייחס. אפילו ברק בכר לחץ על "עוקב" ואני מאמין שהוא קורא מה שנכתב אצלנו"

מה התכנים שהחברים שלכם מעלים בפוסטים?

"אנחנו פתוחים לכל דעה. יש בנו גאווה על כך שבשיא המשבר של מכבי חיפה בתחילת העונה, גיבינו את ברק בכר. לעומת זאת, בזמנו חשבנו שרנה מולנסטיין ההולנדי, בזמנו,  לא מתאים למועדון. איפה היום מולנסטיין ואיפה בכר היום"

עם כמות כזו של עוקבים וחברים, זה לא מתחיל להיות פול טיים ג'וב?

"לא. אנחנו עושים הכול באהבה למען הקבוצה שלנו. אני במגרשים מגיל 5 או 6, קנאי לקבוצה וכבר רוצה לראות הישגים".

זו העונה של מכבי חיפה שתסיים, לפי מה שקרה עד עכשיו עשור יבש?

"עוד מוקדם לדבר, אבל נראה שהפעם זה הולך לכיוון האליפות

בני סלומון (קול האוהדים):  "בהתחלה התרענו על השיטה הלא נכונה של בכר, וכאשר שינה באו ההישגים"

"אני מסתובב הרבה במגרשים ואהוד של מכבי חיפה", אומר בני סלומון, 48, בעל חברה לשילוח בינלאומי ועמילות מכס. בתחילת 2017 הקים את "גרין וול" המונה 7600 אוהדים, ומסייע לחברו אודי דהאן מנהל קבוצת "קול האוהדים" המונה 8400 אנשים. "בזמן האחרון אני נמצא שם יותר, כי אודי פתח מסעדה ועסוק בה.  החברים של קבוצה אחת אחת יכולים להגיב בשנייה, ולהיפך כמו כן חברי אופיר אזולאי ונמרוד הוד מפעילים את "הדף הירוק…"

מה המיוחד אצלכם?

"אנחנו מנסים להעלות רמת הדיון ולגוון בתמונות של שחקנים אוהבים עלינו ובאפיונים אחדים.

ישנם עוד אמצעים?

כן, הפעלת הרדיו האינטרנטי,  מהגדולים במדינה. אישית אני מופיע בתכנית הזו וכן בתכנית 'פלייאוף' יחד עם העיתונאים ליאב נחמני, דורון בן-דור וניסן קניאס".

באיזה צד אתם נמצאים, של ההנהלה או מעדיפים  ויכוחים חופשיים?

בהחלט ויכוחים חופשיים. דמוקרטיה. למשל, אחרי הפתיחה הרעה של הקבוצה 4 מתוך 12 נקודות, התרענו על השיטה הלא נכונה אז של ברק בכר שאותה הביא מבאר-שבע. עם שלושה בלמים ומרכז שדה לא ברור. הדיעה של רובנו הייתה שברק צריך לעבור ל-4:3_3, עם מרכז שדה חזק שבו  רודריגס השתלב היטב. אני לא אומר שבכר קיבל את דעתנו או שבעצמו הגיע למסקנה שחייבים. העובדה שהוא החליף והקבוצה נמצאת היום במצב מסוים".

להערכתך, כמה חברים יש בכל קבוצות הרשת של מכבי חיפה?

"כ-100 אלף רק חברים. אין ספק שלמכבי חיפה יש את הקהל  הגדול בארץ"..

כמו כן פועלות בחיפה קבוצות אוהדים ואוהדות נוספת מפאת קוצר היריעה לא יכולנו להביא את כולם אך נמשיך לעקוב


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *