בת 40 במצב קשה עקב שתיית אלכוהול מזויף

אשה בשנות ה-40 לחייה, המתגוררת באזור חיפה, פונתה לפני מספר ימים אל הקריה הרפואית רמב"ם, כשהיא סובלת מנזק נוירולוגי עקב צריכת אלכוהול מזויף. מצבה של האשה, אשר מאושפזת מאז הגעתה לרמב"ם במחלקה לטיפול נמרץ פנימי, מוגדר קשה.

| עודכן: אוקטובר 1, 2023

חזית הקריה הרפואית רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

לא מעט נאמר ונכתב לגבי מכירת אלכוהול מזויף בחנויות ובמקומות בילוי מסוימים. לצערנו הפעם, חשיפה של אישה לבקבוק אלכוהול מזויף, הביאה אותה לאשפוז במצב קשה בבית חולים. יש לציין כי עם הגעתה של האשה אל רמב"ם, עלה החשד כי מדובר במקרה של חשיפה לחומר שאינו אלכוהול המותר לשתייה, ולאחר התייעצות עם הטוקסיקולוג במרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב"ם, היא טופלה מידית בהתאם. רק לאחר קבלת תוצאות מעבדה, שבחנו את החומר ממנו שתתה, נמצא כי מדובר במתנול – חומר רעיל ומסוכן מאוד לצריכה, אשר יכול לגרום לעיוורון, פגיעה במערכות נוספות, ואף למוות אפילו במינון נמוך. מתנול פוגע במערכת העצבים המרכזית, אך גם תהליך הפירוק שלו בגוף מהווה סכנה נוספת לאלו הצורכים את החומר.

"על פניו, התסמינים מאוד מבלבלים ויש קושי גדול לאבחן מקרים כאלה, ללא בחינת החומר עצמו", מסביר ד"ר אסף מילר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ פנימי ברמב"ם, שם מטופלת האשה, "פער בין רמת אלכוהול נמוכה בדם לתסמינים שמתאימים למצב של שכרות או הרעלת אלכוהול, יכולים להעיד על צריכת אלכוהול מזויף. גם תסמינים המעידים על כשל בכליות, בעיות בראייה, או נזקים נוירולוגים נוספים, יכולים להצביע על הכיוון הזה, אך ללא הוכחת מעבדה מדובר באבחון חמקמק. במקרה הזה המטופלת הגיעה אל חדר המיון עם הבקבוק ממנו שתתה".

עם קבלת תוצאות המעבדה אודות המצאות מתנול בבקבוק אלכוהול מסוג ברנדי שנמכר באזור חיפה, דווח המקרה למשרד הבריאות ולמשטרה. במקביל הופצה אזהרה לחדרי המיון באזור, על מנת שיגבירו את ערנותם לאפשרות שיגיעו אליהם מקרים נוספים.

לדבריה של ד"ר יעל לוריא, מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, ישנו חשש שהחומר המסוכן הופץ באמצעות בקבוקי אלכוהול באזור הצפון: "מדובר במקרה בודד כרגע, אך מידי פעם אנחנו נתקלים ברצף מקרים כאלה באזורים שונים בארץ, ספקים של אלכוהול מזויף שמפיצים את מרכולתם באזור מסוים וגורמים לנזקים קשים, לעיתים בלתי הפיכים לצרכני אלכוהול לא זהירים. צרכני אלכוהול צריכים להקפיד על רכישת בקבוקים ממותגים מוכרים, במקומות המיועדים לממכר אלכוהול, שמכסה הבקבוק חתום, ושהמחיר תואם את ערך המוצר ולא זול באופן מחשיד. עם זאת, קשה לזהות בקבוקים מזויפים. יש לציין כי לא ניתן לאתר מתנול על פי ריח, טעם או צבע בזמן השתייה וכי לצערנו הרב, הדבר מתברר רק לאחר מעשה".

החקירה אודות המקרה נמשכת ולכן, טושטשו פרטים מזהים המופיעים על הבקבוק של המשקה המזויף ממנו שתתה האשה.

צפו: ד"ר אסף מילר, מנהל טיפול נמרץ פנימי ברמב"ם, מספר על הסכנות שבצריכת אלכוהול מזויף – https://youtu.be/i6uwENjiFBk?si=hqQy0c7T7iErGYfs

בתמונה: בקבוק האלכוהול המזויף איתו הגיעה האשה לרמב"ם. קרדיט:הקריה הרפואית רמב"ם.

נושאים קשורים: משרד הבריאות, משטרה, מרכז רפואי רמבם, אלכוהול מזויף


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *