אתר לינת הקורמורנים בנחל קישון ממשיך לגדול ולהתבסס

| עודכן: ינואר 3, 2023


מרשות נחל הקישון נמסר כי מנתוני הספירה הארצית נמצאים בקישון 2,830 פרטים של המין קורמורן גדול  ומושבת לינת הקורמורנים במורד הנחל היא בין הגדולות והמשמעותיות בארץ.

גם השנה, בתחילת ינואר, בוצעה ספירה ארצית של הקורמורן הגדול באתרים שונים בארץ, בתוכם אתר הלינה על שדרת עצי האקליפטוס בגדת הקישון, באזור גשר ההסתדרות בחיפה. הספירה נעשית עם אור ראשון, כאשר העופות ממריאים מעצי האקליפטוס לתור אחר מזון, כל פרט שמתעופף נספר.

באתר הלינה בנחל נספרו 2,830 פרטים של קורמורנים, כאשר מספר הפרטים שנספרו בקישון השנה גבוה בכ- 400 מהשנה שעברה.
את הספירה ביצעו ממונת האקולוגיה ברשות נחל הקישון, מעיין ציון, ממונה הפיקוח ברשות נחל הקישון, אלון בן מאיר וראש תחום סביבה, איתן צנטנר.

קורמורן גדול המגיע לארצנו בתקופת הסתיו והחורף, חורף בישראל ונשאר באזורינו עד סוף חודש מרץ- תחילת אפריל. הקורמורן ניזון מדגים וצד את מזונו בצלילה במים רדודים.

צילום: רשות נחל הקישון

אתר הלינה בקישון נכנס לרשימת אתרי הלינה שנספרים משנת 2007, לאור הימצאות אתר זה אטרקטיבי במיוחד לקורמורנים המתבטא בעושר דגה. בשנים האחרונות, המשרד להגנת הסביבה ורשות נחל הקישון פועלים לשיפור מתמיד באיכויות הקולחים המוזרמים לנחל. קיימת עלייה בעושר בעלי החיים, אשר מייצרת תנאי מחיה מספקים לעופות המים. האוכלוסייה באתר לינה זה גדלה משנה שעברה ומצביעה על ביסוסה באזור.
 
במטרה לשתף את הציבור, ולחקור את התנהגות הקורמורנים, השנה בוצעה ספירה נוספת מספר ימים לפני כן יחד עם מתנדבים המשתתפים בקורס פעילי סביבה, שמירת טבע ומדע אזרחי שיזמה רשות הנחל. הספירה בוצעה בזמן השקיעה כאשר הקורמורנים מתכנסים באתר הלינה על עצי האקליפטוס. המידע תרם להבנת דפוסי התנהגות הקורמורנים בחורשת הלינה בקישון.

לדברי שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון: "אנו מאמינים בכוחה של קהילה לעורר שינוי תפיסתי ומרחבי ורואים בה שותפה אמיתית ופעילה בשיקום הנחל ושמירה על מתנות הטבע לאורכו. בכוונת הרשות לפתח שרשרת פארקים מאגמי נשר עד לפארק מורד הנחל שבו יוקם פארק הצפרות הלאומי במלחת הקישון. בפארק יוקם מרחב אקולוגי עשיר ומגוון, ובו ציבור המבקרים יוכל לצפות במיני עופות מים השוכנים בנחל, ביניהם: הקורמורן הגדול, שלדגים, ברכיות ואנפות" .

צילום: רשות נחל הקישון

נושאים קשורים: רשות נחל קישון


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *