ועדת הפנים החלה לדון בתקנות המכרזים לקבלת עובדים ברשויות המקומיות

| פורסם: נובמבר 25, 2020


ועדת הפנים בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' החלה היום לדון בהצעת תקנות המכרזים לקבלת עובדים ברשויות מקומיות, עליהן חתם שר הפנים אריה דרעי. "אני מבקשת לברך את משרד הפנים על העבודה המאומצת שנעשתה במשרד לגיבוש התקנות החשובות שאנו מבקשים לאשר היום", פתחה יו"ר הוועדה ח"כ חיימוביץ' , "טיוטת תקנות אלו פורסמה לראשונה בשנת 2018 והועברה להערות הציבור. התיקון לתקנות גובש בעקבות ממצאי דו"חות מבקר המדינה האחרונים, המצביעים על הליכים בלתי תקינים של קבלת עובדים ברשויות המקומיות, אי בהירות ביישום הדין הקיים בהליכי קבלת העובדים, וחשש לביצוע מינויים משיקולים זרים, לרבות על רקע חשש למינויים פוליטיים".

גלית וידרמן , מנהלת אגף לבקרת ההון האנושי ברשויות המקומיות במשרד הפנים: "התקנות הן פרי צוות משותף של דוח משרד המשפטים ומשרדים אחרים בהם משרד הפנים, בנושא טוהר המידות שהחל את פעילותו בשנת 2014,ומניח היום אבן דרך משמעותית. מבלי להטיל כל דופי ביושרם ותקינות פעילותם של כלל נבחרי הציבור ועובדי הציבור בשלטון המקומי, מהדו"ח עולה כי קיימת בעיה מבנית בשלטון המקומי, שאותה באות להסדיר התקנות המוגשות הבוקר ע"י שר הפנים אריה דרעי ומנכ"ל המשרד מרדכי כהן שזו העת להודות להם על תמיכתם בנושא".

ימית ינאי מלול, לובי 99: "התקנות קובעות שמועמד למשרה צריך לדווח על זיקה פוליטית, אישית או כלכלית. הנתון הזה צריך להיות גלוי לציבור. מי אוכף את השקיפות? אנו ממליצים לאמץ את הפטנט שהמדינה אימצה בחוק החברות הממשלתיות, שכשיש זיקה פוליטית, אישית או כלכלית, אז אם יש כישורים מיוחדים, אפשר כן לעבור את המשוכה".תומר רוזנר , יועמ"ש הוועדה: "התקנות מתייחסות לכל סוגי הרשויות המקומיות, ליצירת האחדה של הדין: מועצות מקומיות ואזוריות, איגודי ערים ועיריות".מנחם לפידור , מרכז השלטון המקומי: "אנו שותפים לתקנות. זה מה שמשרד הפנים חושב לנכון. אי אפשר לראות את הרשויות המקומיות כמי שהפעילות בהן לא תקינה. נעשות בהן הרבה מאד פעולות. בזמן הקורונה נוכחנו כמה חשוב לא להפריע להן. אם היום יש בעיה לקלוט עובדים, זה בגלל גובה השכר הנפלא".

יו"ר הוועדה, ח"כ חיימוביץ': "היום משרה בשירות הציבורי היא משאת נפש".ח"כ איתן גינזבורג : "בלי אישור משרד הפנים אי אפשר להחליט על שכר ראוי. הם קובעים הכל. תקופת המנדט. הנציב העליון מחליט". ח"כ סעיד אלחרומי : "רשות מקומית היא לא עסק פרטי". נתן בביוף ממשרד הפנים התייחס לתיקון בחוק המידע הפלילי, שייכנס לתוקף ב-16.1.2021: "חשוב להכניס בתקנות את סוגי המשרות בהן ידווח מועמד מרצונו על עבירות. זו בשורה חשובה בתקנות. אנו לא רוצים שיכנסו גורמים עברייניים". רוזנר, יועמ"ש הוועדה ציין כי: "משיחות עם משרד המשפטים הבנתי שנדרש תיקון בפקודת העיריות, שמטפל בהסדר מסירת המידע".גלית וידרמן: "סעיף 29 בצו שירות העובדים אומר לא למנות בעל עבר פלילי. רשאים גם לבטל מינוי". רוזנר: "יכולים להמשיך להסתמך על הסעיף הזה, אבל הוא לא נותן מענה ולכן לא משתמשים בו כמעט בכלל".

פקד מיה כהן פרידמן , ייעוץ וחקיקה, מידע פלילי במשטרה: "כבר היום מעבירים לרשויות מקומיות מידע פלילי לצרכים מסוימים. עיריות תל אביב וחיפה מקבלות מידע באופן שוטף. יש כספות וירטואליות – ממשק מאובטח להעברת מידע. זה פתרון כמעט מלא".יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' : "הוועדה תתכנס בקרוב להמשך הדיון בסעיפי התקנות. אנו מבקשים ממשרד הפנים להשיב לבקשת עיריית תל אביב שעיריות גדולות יקבלו פטור ממכרז למשרות נמוכות. מעיריית תל אביב אנו מבקשים לדעת מה מספר המכרזים במשרות מעל דרגה 12. כן הוועדה מבקשת מהנוגעים בדבר להביא נוסח שמגדיר מהי זיקה פוליטית. הוועדה מבקשת גם נתונים על אחוז העסקתם של זכאים לייצוג הולם: אנשים עם מוגבלויות או מי שאחד מהוריו נולד באתיופיה".

נושאים קשורים: ועדת הפנים


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *