שרת הפנים: "ההכנסות מאזור התעשייה "מבוא כרמל" יחולקו מחדש בין ארבע הרשויות השותפות"

| עודכן: פברואר 20, 2022

שרת הפנים, איילת שקד בסיור באזור עם מנכ"ל משרדה, יאיר הירש צילום: משרד הפנים

הוועדה הגאוגרפית חיפה דנה בנושא במטרה להסדיר את חלוקת ההכנסות מאזור התעשייה המרחבי המשותף "מבוא כרמל" שתוכנן בשיתוף ויוזמת מגידו ויקנעם ונמצא בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מגידו

שרת הפנים, איילת שקד, קיבלה את המלצת מנכ"ל משרד הפנים, יאיר הירש וקבעה לאחר ביקורה באזור כי חלוקת ההכנסות תיקבע ל- 30% לכל אחת מהרשויות יקנעם עלית ומגידו, ואילו הרשויות דלית אל כרמל ועוספייה יקבלו 20% מההכנסות כל אחת.

הוועדה הגאוגרפית חיפה דנה בנושא במטרה להסדיר את חלוקת ההכנסות מאזור התעשייה המרחבי המשותף "מבוא כרמל" אשר בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מגידו. אזור התעסוקה קודם ותוכנן ביוזמת מגידו ויקנעם עלית ובשיתוף פעולה מול עיר הכרמל (איחוד דלית אל כרמל ועוספיה שפורק מאז) ובתמיכת משרד הכלכלה.

ההכנסות הקיימות כיום מהשטח הן בשיעור של כ-5 מלש"ח, כאשר במימוש מלא אזור התעשייה צפוי להניב מעל ל-30 מלש"ח.

חלוקת ההכנסות הקיימת היום (ללא צו שרת הפנים) הינה בשיעור של 35% מגידו; 35% יקנעם עלית; 15% עספיא; 15% דאלית אל כרמל. במהלך דיוני הוועדה היתה הסכמה גורפת בין כלל הרשויות שיש להגדיל את חלקן של הרשויות דלית אל כרמל ועוספיא לאור איתנותן הכלכלית הנמוכה. לאור זאת, בחנה הוועדה את הנושא בהתאם למודל החלוקה אשר התבסס בין היתר על פרמטרים של מדד איתנות פיננסית של הרשויות המקומיות, שיעור גביית ארנונה, מדד חברתי כלכלי של תושבי הרשות, מספר תושבים בכל רשות וכן פרמטר של קידום פיתוח אזור התעשייה.

בהתאם לכך, כאמור, אימצה השרה שקד את המלצות מנכ"ל משרדה וקבעה כי עיריית יקנעם עלית ומועצה אזורית מגידו יקבלו 30% מההכנסות כל אחת ואילו דאלית אל כרמל ועוספיה יקבלו 20% מההכנסות כל אחת.

השרה שקד הוסיפה: "חלוקת ההכנסות מתבססת על צדק בין הרשויות היוזמות עם הרשויות השותפות ואני בטוחה כי חלוקה זו תתרום למצבן הכלכלי של 4 הרשויות"

יאיר הירש, מנכ"ל משרד הפנים: ״מודל החלוקה החדש שניקבע יאפשר חלוקת הכנסות נכונה יותר תוך חיזוק הרשויות במרחב״.

מהמועצה האזורית מגידו נמסר בתגובה להחלטת משרד הפנים בנוגע לחלוקת ההכנסות מאזור התעשייה מבוא כרמל:
"מדובר בהחלטה שגויה,חמורה ואומללה אשר נפלו בה כשלים מהותיים באופן ניתוח הנתונים, דבר שיאלץ אותנו לפנות בעתירה לבג"ץ כדי למנוע את ביצועה.  מדובר באזור תעשייה ולוגיסטיקה אשר נמצא בתחום השיפוט של מ.א מגידו, אשר סופגת בעקבות כך עומסי תחבורה גדולים, פגיעה נופית, מפגעי רעש, תאורה וזיהום אוויר וכן בינוי על חשבון שטחי חקלאות. משום מה, הוועדה התעלמה לחלוטין מהשוני המהותי בין מועצה אזורית לעירייה ולמועצה מקומית, בכל הקשור להכנסות מארנונה, מספר התושבים והוצאה לנפש, זאת למרות שמשרד הפנים עצמו מכיר בשוני זה, דבר היוצר עיוות משמעותי בהחלטות הוועדה. על פי כל הפרמטרים, במידה ונוסחת החלוקה לא 'נתפרה' על מנת להגיע לתוצאה מסויימת, על הוועדה לצמצם את חלקה של יקנעם עלית בהכנסות מאזור התעשייה ולהעלות את חלקה של מ. א מגידו ל-45% לפחות ויתרה מכך- לאפשר למ.א מגידו לקבל גם חלק בהכנסות של אזור התעשייה ביקנעם עלית".


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *