המקטע הצפוני של "שביל הים של ישראל" נחנך היום באתר התיירות ראש הנקרה

| עודכן: פברואר 15, 2022

צילום: ליאת הלוי כהן אתר התיירות ראש הנקרה

באתר התיירות ראש הנקרה נחנך היום [ג'] המקטע הראשון של 'שביל הים של ישראל' היוצא מראש הנקרה. המקטע הראשון מתפרס לאורך 12 ק"מ, כחלק משביל לאומי רציף להולכי רגל באורך כ-240 ק"מ לאורך חופי הים התיכון של מדינת ישראל, מראש הנקרה בצפון ועד חופי זיקים בגבול רצועת עזה בדרום.

טקס חנוכת שביל הים, צילום: אתר התיירות ראש הנקרה

"הבשורה לישראל מתחילה מראש הנקרה", אמר אלברט פנחס מנכ"ל אתר התיירות ראש הנקרה, "אנו גאים להיות הראשונים מהם יוצא השביל החדש. לאחר שנים רבות של עבודה, החנוכה היום היא בשורה מיוחדת לכולם, כולנו מקווים שבקרוב יושלם השביל כולו ויביא עימו אבן דרך משמעותית בקידום התיירות בישראל. המקטע החדש ישמש קהל מטיילים רב, בתוכם תלמידים, משפחות ותיירים שיגיעו לאתר ולסביבתו ויוכלו ליהנות מפעילות תוכן חווייתית נוספת, מעבר לפעילות הרכבל והנקרות באתר התיירות ראש הנקרה".

באירוע השקת המקטע הראשון השתתפו בין היתר משה דוידוביץ ראש המועצה האזורית מטה אשר, אלברט פנחס מנכ"ל אתר התיירות ראש הנקרה, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה גלית כהן, מ"מ מנכ"לית רשות הטבע והגנים רעיה שורקי, רקטור אוניברסיטת חיפה פרופ' גור אלרואי, מנכ"ל קרן יק"א זאב מילר, מנהל פרויקט שביל הים ד"ר אליק אדלר ובכירים רבים נוספים.

שביל הים צילום: צילום: Ritvo photography

שביל הים יוצר רצף תוכני בין מספר רב של אתרי תיירות, חופי רחצה, אתרי טבע ואתרים ארכיאולוגיים. השביל מנגיש את הים וחופיו, את הסביבה, את התרבות והמורשת הימית לכלל האוכלוסייה בישראל. השביל ימותג ויסומן כתוואי הליכה מודרך ומקוון, בסמוך ככל האפשר לשפת הים. המטיילים בשביל הים יוכלו להיעזר באפליקציית ניווט ומידע בזמן במיקום אמיתי וכן באתר אינטרנט אשר יעשירו את חוויית ההליכה לאורך התוואי המסומן.

המקטע הראשון שהושק היום מתחיל בראש הנקרה ומסתיים בחופיה הצפוניים של עכו. המקטע כבר מסומן בסימון הרשמי של שבילי ישראל (לבן, כחול, לבן), הוא כולל שלטי הסבר במקומות מעניינים, שילוט בכניסות וביציאות לשביל וגם סימון ייחודי לשביל הים: "עוגני מיל" – אבנים מסותתות בצורת עוגן עתיק, המדמות את "אבני המיל", סימני הדרך העתיקים בהם השתמשו הרומאים כדי לסמן את הדרכים שחצו את האימפריה הרומית. באוניברסיטת חיפה כבר הודיעו כי קורס אקדמי שיעמיד במוקד את שביל הים ייפתח בשנת הלימודים הבאה.

הקורס יאפשר לסטודנטים להתנסות בתהליכי תכנון המבוססים על קיימות, באמצעות גישות ומודלים תיאורטיים המבוססים על יעדי הפיתוח הבר קיימא של האו"ם. רעיון שביל הים הלאומי של ישראל הוא תוצר החיבור בין התפתחות תרבות ההליכה בשבילים בארץ ובעולם עם הצורך ליישם את עקרון הגישה החופשית לחופי הים. מטרות השביל הן הנגשת הים וחופיו לכלל האוכלוסייה וחיזוק תחושת ה"קניין הציבורי" של הציבור למשאבי הים. העקרונות המנחים של השביל הנם שמירה על הסביבה, ולכן השביל ישתמש בתשתיות קיימות – ללא פעולות של סלילה או פגיעה בנוף; קרבה לים ככל האפשר ויצירת מעקפים מעניינים באזורים הבלתי נגישים; השביל ישמש פלטפורמה לפעילות חינוכית, תוך שיתוף ומעורבות של הקהילות השונות.

משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר: "כמה מרגש לראות חלום הופך למציאות. אחרי הרבה שנים, והרבה אתגרים לאורך הדרך. אין זה מקרי שהחלק הראשון של השביל הזה שמגיע לידי ביצוע, הוא כאן אצלנו במטה אשר. ההירתמות שלנו לרעיון החינוכי-קהילתי של השביל, הביאה אותנו להתגייס ולגייס שותפים בכדי לראות אותו קורם עור וגידים ברצועת החוף הכי יפה בישראל. לאורכו של המקטע שלנו ניתן לראות את הטבע והסביבה בשיא תפארתה לצד ההיסטוריה של המקום הזה, מסילת הרכבת ללבנון, אנדרטת ההנצחה ללוחמי השייטת בחוף שבי ציון. ועוד ועוד. אנחנו גאים מאד לקחת חלק במיזם החשוב ומצפים להצטרפות כלל המקטעים שיאפשרו לציבור הרחב לטייל לאורכו של קו החוף הנפלא שלנו".

פרופ' גור אלרואי, רקטור אוניברסיטת חיפה: "פרויקט שביל הים הוא חלק מהמחויבות של אוניברסיטת חיפה לקיימות חברתית וסביבתית. זהו פרויקט חברתי, סביבתי וחינוכי שמטרתו המרכזית היא לחבר את הציבור הרחב לאוצרות הטבע הימיים של מדינת ישראל. הפרויקט משלב את הידע האקדמי של האוניברסיטה ואת היכולת להכשיר את הסטודנטים והסטודנטיות שלנו כסוכנים של שינוי חברתי. כמו שהתחייבנו, אוניברסיטת חיפה לא תהייה מגדל שן אלא מוסד אקדמי שמשפיע על הקהילה".

ד"ר אליק אדלר, יוזם ומנהל פרוייקט שביל הים: שביל הים הופך היום לאבן דרך בתרבות ההליכה בשבילי ישראל, בהגנה על חופי הים ולמותג חברתי סביבתי שיתנחל בציבור הישראלי בשנים הקרובות. מכאן, מתחת למצוקים הלבנים של ראש הנקרה, אנחנו בטוחים שתוך כשלוש שנים, כשיסתיים המקטע האחרון של שביל הים בחולות הלבנים של זיקים, בפאתי רצועת עזה, ישאלו הרבה ישראלים, צעירים ומבוגרים את חבריהם "ואת שביל הים כבר עשית?"

שביל הים, שלא בקלות נולד, מצטרף היום לאלפי קילומטרים של שבילים חופיים ברחבי העולם, שגורמים עונג ושמחה להולכים בהם. הוא מקרב את החברה הישראלית לים והא יעזור לשומרים על הסביבה הימית להבטיח כי שפת הים היקרה כל כך לכולנו, ואשר שייכת לכולנו, לא תיפול קורבן ליזמי נדל"ן ולפרויקטים מיותרים של "פיתוח" כביכול.  אנחנו גאים ושמחים ביום מיוחד זה.

צילום: ליאת הלוי כהן אתר התיירות ראש הנקרה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *