בית המשפט: אין קשר בין מבצע צוק איתן לאיחור במסירת דירה

| עודכן: ספטמבר 8, 2021

אילוסטרציה

בני זוג רכשו דירה מקבלן, אולם הם קיבלו אותה רק באיחור של כמעט 5 חודשים, כאשר היא מלאה בליקויי בנייה. בני הזוג תבעו את הקבלן על סכום של 134,569 ש"ח. לטענת הזוג, נגרמו להם נזקים כלכליים וכן עוגמת נפש. 

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע, כי מועד מסירת הדירה, הוא אחד הדברים הקריטיים ביותר מבחינתו של רוכש הדירה. איחור בקבלת הדירה עלול להשאיר את רוכשי הדירה ללא פתרון, לגרום להם לנזקים כלכליים ולגרום להם למצב של חוסר ודאות בכל הנוגע למועד המסירה. לפי החוק, איחור במסירה של מעל 60 ימים גורר פיצוי, אפילו ללא הוכחת נזק(!) החל ממועד המסירה שנקבע בהסכם ועד למועד המסירה בפועל. כמובן שיש נסיבות שאינן בשליטת הקבלן שבהן הוא לא יצטרך לשלם פיצוי כי לא יכול היה לצפות את העיכוב, אך זה לא המקרה. 

הקבלן טען שהעיכוב במסירה נבע בשל מספר גורמים שאינם בשליטתו, כמו למשל- אי השלמת עבודות הפיתוח של המתחם וסביבתו על ידי הרשות המקומית ו/או משרד השיכון, דבר שגרם לאי קבלת טופס 4. כמו כן, הקבלן טען כי העיכוב גם נבע בשל מבצע "צוק איתן" שנמשך 50 ימים והדבר גרם לתקלות לכלל המשק בגיוס כוח וסגרים על השטחים. עוד טען, כי האיחור נבע מהשלכת פסולת באתר הבנייה, דבר שגרם לעיכוב.

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי עיכוב שנובע מעבודות פיתוח שהיו צריכות להתבצע על ידי הרשות המקומית ו/או משרד השיכון ולא בוצעו- מהוות סיכון שהקבלן עצמו היה צריך לקחת בחשבון ובטח שלא להטיל את האחריות בגינו על רוכשי הדירה. זה סיכון שהינו צפוי והסיכוי להתרחשותו רובץ על הקבלן שאמור לקחת אותו בחשבון בין במפורש ובין במשתמע. זה גם יותר צודק להטיל את האחריות בנושא הזה על הקבלן כי הוא זה שיש לו יכולת לזרז את ביצוע העבודות כיוון שהוא זה שיש לו חוזים מול הגורמים הללו.

הטענה של הקבלן כי מבצע "צוק איתן" הוא זה שגרם לעיכובים, שכן הוא נמשך 50 ימים- נדחתה על ידי בית המשפט. הקבלן לא הוכיח שיש קשר בין העיכובים שלו לבין המבצע שהתרחש בדרום הארץ. אי אפשר להעלות טענות סרק באוויר מבלי להוכיח אותן. להיפך, דווקא חודש לאחר המבצע הקבלן שלח מכתב לבני הזוג ובו כתב להם כי "מועד האכלוס קרוב" וכי "חברתנו נערכת בימים אלה להשלים את קבלת האישורים ומסירת החזקה בדירות לפני מועד המסירה הקבוע בהסכם". בית המשפט גם דחה את הטענה של הקבלן שהעיכוב נובע מהשארת פסולת, הקבלן לא הוכיח שיש קשר בין הדברים או שהשלכת הפסולת אכן הביאה לאיחור בקבלת טופס 4. 

לעניין הליקויים ,בית המשפט קיבל את הטענה של הרוכשים כי הם זכו להתעלמות מהקבלן בכל הקשור להתראותיהם אודות הליקויים וכי הוא עיכב אותם מלתקן את הליקויים וכן קיבל את טענתם כי מגיע להם פיצוי בגין עוגמת הנפש שנגרמה להם.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *