רובן ראיוס ישלם מס על הפיצוי שקיבל ממכבי חיפה

| עודכן: ספטמבר 4, 2021

צילום: באדיבות מועדון כדורגל מכבי חיפה

רובן ראיוס, הכדורגלן הספרדי, שיחק בתחילת שנת 2013 במועדון הכדורגל אסטרס טריפוליס מהעיר טריפולי שביוון. בחודש יוני 2013 הוא נרכש על ידי מכבי חיפה, בהסכם עם מועדון הכדורגל היווני וזו רכשה את "כרטיס השחקן" שלו, כלומר את הזכויות הספורטיביות שלו. מכבי חיפה התחייבה בהסכם מולו, כי היא תעסיק אותו כשחקן בשורותיה למשך שלוש עונות משחקים. לכל עונת משחקים נקבע לו שכר כולל ותנאים נוספים בהתאם להישגי הקבוצה. לעונת 2015/2016 נקבע שכרו השנתי הבסיסי על סך של 1,391,136 ₪. 

השחקן שיחק במכבי חיפה שתי עונות ובסופן ביקשה מכבי חיפה להפסיק את ההתקשרות איתו. הצדדים ניהלו משא ומתן ובסופו הגיעו להסכמה כי הוא יועבר לשחק במועדון צרפתי סושו מונבליאר ויקבל פיצוי ממכבי חיפה בסך של 150,000 אירו. התשלום נועד לפצותו על ההפרש בשכר אותו היה צפוי לקבל מהמועדון בצרפת. בהתאם להסכמות, נחתם הסכם גם בין מכבי חיפה למועדון בצרפת להעברת כרטיס השחקן שלו (תמורתו קיבלה מכבי חיפה 210,000 אירו). מכבי חיפה שילמה לרובן את הפיצוי, לא ניכתה מס במקור והסכום דווח על ידה כמענק פטור ממס. 

פקיד הושמה, סבר, כי הפיצוי חייב במס, כיוון שהוא נחשב כהכנסת עבודה החייבת במס של 25%. לטעתנו, מדובר בפיצוי בגין הכנסת עבודה שהיה השחקן אמור לקבל בישראל. השחקן, לעומת זאת, טען, כי עם סיום העסקתו הוא עזב את ישראל. גם אשרת השהייה שלו, שאפשרה את העסקתו בישראל, הסתיימה ולכן הוא כבר לא נחשב תושב חוץ בישראל ולכן לא צריך לשיטתו לשלם את המס. עוד טען, כי הפיצוי ששולם לו מהווה תוספת לשכר בצרפת ופיצוי על הפסד הכנסתו בצרפת. השחקן הדגיש כי ניתן היה להגיע לתוצאה שונה לו מכבי חיפה הייתה מעבירה כסף למועדון בצרפת וזה היה מגדיל את שכרו בצרפת וכך הוא לא היה נדרש לשלם מס בישראל.

בית המשפט המחוזי בחיפה, כב' השופט רון סוקול, ציין כי שיטת המס בישראל חלה רק על הכנסות בעלות זיקה למדינת ישראל. מכיוון שכאן דובר על פיצוי בגין סיום העסקתו בישראל (היכן שהייתה אמורה העסקתו להתבצע) ולא על תשלום שכר עבור העסקתו בקבוצה החדשה, ההכנסה חייבת במס. את השכר עבור עונת 2015/2016 הוא קיבל הרי מהמועדון הצרפתי. למעשה, דובר על פיצוי לשחקן כדי שיסכים לעבור לקבוצה שבה צפוי היה להשתכר בשכר נמוך יותר. הפיצוי שקיבל השחקן היה במקום הכנסת עבודה שהיה צפוי לקבל ממכבי חיפה ולא ביצע בפועל ולכן אינו מהווה שכר. כלומר, הפיצוי ששולם נועד לשמש כתחליף להכנסה לה היה השחקן זכאי לפי הסכם ההעסקה, לכן, יש למסותו לפי הסכם ההעסקה ובהתאם למקום בו היה אמור להיות מועסק (ישראל) ולכן חייב השחקן במס על אותו פיצוי.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *