"קוראת לממשלה לפעולות מעשיות, הציבור איבד אמון ולתושבי מפרץ חיפה אין זמן לעוד דיונים"

| עודכן: ינואר 30, 2023

ד"ר ליהי שחם ברמן במהלך הדיון צילום מתוך ערוץ הכנסת באדיבות איגוד ערים חיפה להגנת הסביבה

דיון חירום נערך היום בועדת הפנים והסביבה של הכנסת שעסק בפינוי המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה, במהלך הדיון דיברה מנכ"לית איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה ד"ר ליהי ברמן שחר ויו"ר הועדה ח"כ יעקב אשר

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ יעקב אשר, אמר בפתח דיון המעקב בעניין המפגעים הסביבתיים במפרץ חיפה: "הנושא של מפרץ חיפה וכל מה שמסביבו הוא אחד הנושאים הדחופים שנמצאים על סדר יומה של הממשלה, כשהכוונה בסופו של היא תוכנית פינוי שכבר קיימת ושהתקבלו בעניינה החלטות ממשלה רבות. הוצגה לי התוכנית בישיבות פנימיות שעשיתי והתוכנית מאוד מאוד מורכבת ברמת הרגולציה, התקציבים והמשרדים המעורבים בה. המצב במפרץ חיפה הוא פצצת זמן שמתקתקת בשקט, מדובר בפיגוע מתמשך במשך שנים, והתוצאות שלו הן חמורות מאוד.

הוועדה תתחיל סדרה של ישיבות במהלכן תוצג התוכנית הכוללת שתפולח לפי משרדי ממשלה. הכוח של הוועדה הוא לדחוף, להעיר ולהאיר ולגרום לכך שאותן החלטות תצאנה אל הפועל. בלי להיות מדען האזור הזה הוא בעייתי".

בישיבת חירום של ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, הציגה הבוקר מנכ"לית איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, ד"ר ליהי שחר ברמן, תמונת מצב חמורה ומדאיגה של זיהום האוויר באזור מפרץ חיפה.

במהלך הדיון הציגה ד"ר ברמן נתונים רבים על אירועים משמעותיים של דליפות חומרים מסוכנים, חריגה מההיתרים והתקנות, ומפגעים סביבתיים מהם סובלים תושבי מפרץ חיפה.

ד"ר ברמן: "אני מבקשת להודות לוועדה הנכבדה על דיון החירום שמתקיים היום. נדמה כי כיום כבר ברור לכולנו שעודף התחלואה במפרץ חיפה מחייב פעולות מהירות ואמיצות. התקלות הבלתי נגמרות וניסיונות ההסתרה הם רק חלק מהסיבות למצב הקשה שבו אנו נמצאים.

אנו קוראים לוועדה המכובדת לדרוש מהממשלה תכנון מעשי ותקצוב של הפעולות לסגירת המתחם. הציבור איבד את האמון בהבטחות ואין לתושבי מפרץ חיפה זמן לעוד דיונים. הגיע הזמן למעשים. אני תקווה כי הקולות המשמעותיים שיצאו מהוועדה היום יסייעו בידינו לקדם את התוכנית לסגירת המפעלים ויפה שעה אחת קודם"

לפני הדיון אמרה ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם:

היום תתכנס ועדת הפנים של הכנסת לדון שוב, בפעם האלף, במחיר הבריאותי הכבד שמשלמים תושבי מטרופולין חיפה בגלל הזיהום במפרץ.

בעקבות מעורבותי, כבר ב-2014 מינתה ח"כ מירי רגב, אז יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, את ח"כ דב חנין ותמר זנדברג לחקור את זיהום האוויר במפרץ חיפה, והם עמדו במשימה והגישו מסמכים שהפכו להיסטוריים.

מה השתנה מאז?

ממשלות ישראל בעשר השנים האחרונות, כולן, דוחפות לסגור את בתי הזיקוק, כדי להפסיק לזקק דלקים ("להוציא את הישן"), ולהתחיל לייבא תזקיקים ולאחסן אותם במפרץ, בהיקפים עצומים ("להכניס את החדש"), כולל הקמת נמל דלקים חדש גדול בפוטנציאל פי 6, ורציף כימיקלים גדול פי 3.

את הזוועה הזו הם עוטפים ב- 120 אלף יחידות דיור חדשות שיציעו לחסרי המזל מגורים בקרקעות מזוהמות, בלי שום תקציב לנקותם.

התכנית, המכונה תמ"א 75, מסמלת את 75 שנות החולי של תושבי מטרופולין חיפה מאז קום המדינה, ואת 75 השנים הבאות שחורצות הממשלות הנוכחיות לחולי ועוני נוסף.

אני מציעה שוועדת הפנים והגנת הסביבה תתכבד הפעם ותזמין את גורמי הממשלה שמקדמים את התכנית, תשאל אותם מדוע מחליפים ישן-רע בחדש-רע עוד יותר. תבדוק מה מזהם ומסכן את חיינו יותר – זיקוק או אחסון תזקיקים, ותוודא שלמישהו בממשלה יש מושג מה הוא עושה.

במקום לדון (שוב) על זוועות העבר, תעצרו את זוועות העתיד!

נושאים קשורים: מפרץ חיפה


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *