20.05.2022

יום שישי

שחקני הפועל חיפה במהלך משחק ההפסד בדרבי בחצי גמר הגביע צילום: מועדון כדורגל הפועל חיפה

7 מי יודע ?

יוחנן וולאך

יוחנן וולאך

מאגדות הכדורגל הישראלי , אחד הבולטים בהיסטוריה של האדומים ומנהל קבוצה בשתי האליפויות הראשונות של הירוקים , פרשן כדורגל ותיק וכיום מנהל לשכת הספנות הישראלית. סמל חיפאי וכרמליסט גאה.

זה אמנם דבר נדיר, אבל קרה. שחקן העבר של נבחרת ישראל, מנהל מכבי חיפה באליפות הראשונה ופרשן כרמליסט יוחנן וולך כותב על 7  שערי החובה בשבת השחורה לעומת אפס של קבוצות חיפה. הפועל, מעבר לכל הוויכוחים, אינה קבוצת לב ונשמה. בניגוד לפרשנות ב"כרמליסט", וולך מטיל על המאמנים את האחריות להכנה מנטלית לקויה לקראת המשחק של האלופה-בדרך שהובסה בנתניה

לשמחתי הרבה רק לעיתים רחוקות שתי הקבוצות החיפאיות בכדורגל סופגות שבעה שערים בשבת אחת מבלי לכבוש ולו שער אחד ויחיד לרשתן של הקבוצות היריבות. אני מודה שמסיבות אישיות לא הצלחתי לצפות במהלך שני המשחקים של השבת האחרונה ולכן הניתוח של שני האירועים לא יהיה צמוד למה שנצפה במהלך המשחקים אלא במה שקדם להם. 

אני אתחיל דווקא בקבוצת הפועל חיפה. האופן שבה מנוהלת הקבוצה בשנים האחרונות דיי מעוררת אכזבות. למעט עונה אחת בה "התגלגל" כנראה דיי במקרה כוכב כדורגל שהיה משכמו ומעלה (כשחקן על המיגרש אבל לא היכרתי אותו אישית מחוץ למגרש )והוא גבריאל תאמאש הקבוצה מאויישת בשחקנים בינוניים שנאספו לקבוצה "מהיקב ומהגורן" . התחושה ששחקנים אלו נותנת לי כצופה מהצד היא של חוסר מחוייבות למועדון ולמשחק. ואפילו לקריירה האישית שלהם. רק לידיעת הקוראים  גם גבריאל תאמאש, למרות יכולתו והצטיינותו האישית והקבוצתית , עבר בקריירה הארוכה שלו ב 21 קבוצות שונות !!.

שלושת השחקנים הוותיקים של הקבוצה ה"ה גל אראל, דור מלול , וניסו קפילוטו שביחד שיחקו  בקבוצה במצטבר כ 22 עונות הם לצערם ולצערי מעבר לשיאם מטעמי גיל. משלושתם רק גל אראל הוא בוגר קבוצת הנוער האחרונה  שהצטיינה ביכולותיה. כידוע,  ושוב לצערי הרב,  קבוצת הנוער של המועדון משחקת כבר מספר שנים בליגת המשנה וגם היא,  לשמחת כולם, הועברה לניהולם של אוהדים מסורים שקלטו את מחלקת הנוער ממש רגע לפני התפרקותה לרסיסים. 

הבעלים של הקבוצה שלזכותו הגדולה ייאמר שהוא מנהל את הקבוצה כבר שנים רבות  באופן כלכלי בצורה מאוד זהירה, מסודרת ומחוייבת (המלעיזים יומרו עליו שהוא מנהל את הקבוצה באופן חסכני מידי) נמצא בתחושת השייכות במרחק רב מימנה. 

זה  איננו רק המרחק הגיאוגרפי זה בעיקר המרחק המנטלי. לתחושתי הצוות הארגוני והמקצועי המסור שמלווה את הקבוצה סובל קשות מהעובדה שמה שמשודר מוושינגטון ו/או ממיאמי  על ידי הבעלים  הוא טכני בלבד. כמי שחייו סובבים סביב  הכדורגל כבר 65   שנה הפועל חיפה חסרה לצערי הרב שתי תכונות מאוד חשובות בספורט הקבוצתי והן נשמה ולהט(ווינריות) שיובילו את הקבוצה מעבר לבינוניות אפורה למטרות והישגים ראויים.

מהמתחם בקריית חיים נעבור למתחם בכפר גלים. ."התקר" בשלושה צמיגים שקרה במחזור האחרון למכבי חיפה בנתניה מעורר דאגה גדולה. צורת המשחק והתוצאה הקשה חייבים להדליק מנורה אדומה בוהקת לצוות המקצועי של הקבוצה. התוצאות  הסופיות של שלושת המשחקים האחרונים נגד סכנין, מכבי תל אביב בליגה ונגד הפועל חיפה בגביע  אכן  היו  משמחות אבל צורת המשחק העידה על ירידה בולטת ביכולת של הקבוצה. הניצחון הדחוק על סכנין , התיקו מול מכבי תל אביב בדקה ה 94 והניצחון על עשרת שחקני הפועל חיפה  לא העלים מכולנו את ירידת ביכולת האישית והקבוצתית של כול חלקי הקבוצה. רק חוסר ריכוז של שחקני ההתקפה של מכבי תל אביב מנע תבוסה בבלומפילד. כמו כן הרחקה מוקדמת של תורג'מן הפכה את משחק חצי הגמר מול הפועל חיפה למשחק קליל  . להערכתי שמחת השהייה במקום הראשון בטבלה והעלייה לגמר הגביע יצרה שאננות וירידת מתח וגם ירידת באינטנסיביות של אימוני הקבוצה . תפקיד הצוות המקצועי הוא למנוע תופעות כאלו באימונים.

חוסר הזיהוי של תופעות אלו באימונים במהלך השבוע,  אי מתן תשומת לב מספקת לקיומן ופעולה מידית  למניעתן מביאים לתוצאה של שבת בנתניה. לשם כך כול צוות המאמנים חייב היה לשים לב לתופעה בשבוע שעבר "ולהוריד מיד" את כול השחקנים לקרקע.  אני מבקש להתייחס במיוחד לשלושה שחקנים. גם עלי מוחמד וגם מוחמד אבו פאני הם בלי ספק ממצטייני העונה. לצערי במשחקים האחרונים הם משחקים כמו "טווסים". הפעולות שלהם מעידות על ביטחון עצמי מופרז ולשידור של סוג של רגשי  עליונות על שאר השחקנים שאיתם ומולם הם משחקים. הדבר בא לידי ביטוי בהרבה נגיעות מיותרות בכדור כאשר הוא ברגליהם, האטת המשחק שלא לצורך, איבודי כדור במקומות קריטיים במגרש ואגב כך יוצרים התקפות נגד מסוכנות מאוד של היריב. השחקן השלישי הוא צ'יבוטה. הקונגולזי עזב את הארץ לבולגריה כשחקן צנום  , זריז , מאוד מהיר עם הכדור ומבקיע שערים. הוא חזר כשחקן "שמנמן"(ואני מודע לכך שהמזון בבולגריה מאוד טעים ובעיקר הקבאב הבולגרי), דיי מוגבל וגם לא חרוץ במיוחד. תוסיפו לכך ירידה תלולה בכושרם של ה"ה עומר אצילי ודולב חזיזה ותקבלו את המתכון להפסד של שבת ולהעמדה בסכנה רצינית הן את הזכייה באליפות השנייה הרצופה והן את הזכייה האפשרית בגביע.  

עומר אצילי במהלך ההפסד בשבת לנתניה צילום: ניב כהן באדיבות מועדון כדורגל מכבי חיפה

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

פרשת בחוקותי

כניסת שבת: 19:00יציאת שבת: 20:16 פרשתנו פותחת בפסוק: ״אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם״ (ויקרא כ"ו, ג'). מיד מעדכן אותנו הקדוש ברוך הוא

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות