27.05.2022

יום שישי

יוחנן וולאך

תנו קרדיט לקבוצות הפריפריה

יוחנן וולאך

יוחנן וולאך

מאגדות הכדורגל הישראלי , אחד הבולטים בהיסטוריה של האדומים ומנהל קבוצה בשתי האליפויות הראשונות של הירוקים , פרשן כדורגל ותיק וכיום מנהל לשכת הספנות הישראלית. סמל חיפאי וכרמליסט גאה.

יוחנן וולאך, מכוכבי נבחרת ישראל למונדיאל מכסיקו-70', סוקר את השינויים הדמוגרפיים של קבוצות ליגת העל  בעשרות השנים האחרונות.  מרכז הכובד יצא, ובצדק, מגוש דן והתפרס על כל המדינה. לטענתו, יש חשיבות עצומה לקבוצות הפריפריה, במיוחד הצפונית, ולא רק כדי להשלים את הידע הגיאוגרפי של אוהדי הכדורגל בארץ

לאחרונה פרסם עיתון" ידיעות אחרונות" (ספורט)  במסגרת טור שקרוי הבמה המרכזית מאמר בכותרת "תמצאו תחביב אחר"  מאמר על קבוצות הכדורגל בפריפריה. הביקורת הנוקבת יצאה בעיקר על קבוצות בפריפריה שנהנות מתמיכת כספית וניהולית של העיריות ושאין להן תמיכה של קהל האוהדים. . אינני מכיר את כותב המאמר אבל דבר אחד ברור לי . הכותב אולי אוהד של קבוצת כדורגל כזו או אחרת . לצערי  ההתמצאות שלו במבנה החברתי של מדינת ישראל ובמבנה הארגוני של הספורט בישראל ובעולם בכלל ובמבנה הכדורגל  בפרט כנראה דיי זרים לו. לדעתי הוא חייב התנצלות לקבוצת הכדורגל הפועל נוף הגליל שהייתה המקור העיקרי לביקורתו.

לאחרונה הצגתי במאמר אחר שתי תופעות שמאפיינות את הכדורגל הישראלי החל מתחילת שנות ה 90 של המאה שעברה. הראשונה  שקבוצות הליגה הבכירה במדינת ישראל (אז בהרכב של 16 קבוצות) היו מרוכזות  ברובן  בגוש דן(% 50 -60 מהן) וכיום נשארו רק 4 קבוצות כאלו(כ % 25– 30)  כיום זה בהרכב של 14 קבוצות בלבד. . השנייה היא הצטרפות של המגזר הערבי לליגות הבכירות וההצטרפות המסיבית של שחקנים מהמגזר להרכב הראשון של הקבוצות מסורתיות (בהגדרה קבוצות "יהודיות").ומשם גם לנבחרת הלאומית.

אני מניח שכותב המאמר לא התחקה מעולם  איך מאורגן הספורט לא בארה"ב ולא באירופה ששם הפריפריה רחוקה בקילומטרים עוד הרבה יותר מהמרכזים השונים  מאשר בישראל.  הוא איננו מכיר את גודל התמיכה שמוסדות עירוניים ואוניברסיטאות  מעניקים לענפי הספורט השונים אם בתמיכות ישירות ואם בתמיכות עקיפות לעיתים כחלק מהחוקה.

לדעתי ההצדקה הגדולה ביותר לקיומן של קבוצות כדורגל מרוחקות מהמרכז היא בכלל חינוכית במהותה. היא מאלצת אלפי אוהדים של קבוצות שממוקמות במרכז הארץ לטייל במדינת ישראל בעיקר צפונה אבל גם דרומה מתוך אהבת הכדורגל למקומות מרוחקים מהמרכז. ערים  כקריית שמונה, סכנין, נצרת עילית(נוף הגליל), לעיתים עכו , חיפה ואפילו חדרה ואשדוד הופכות ליעד נכסף.. אני בספק רב אם אותם אוהדים טרחו אי פעם לצאת מגוש דן ולהתבונן בחלקים אחרים של מדינת ישראל . אילולא הכדורגל אותם אוהדים לא היו מכירים בכלל את הגיאוגרפיה של מדינת ישראל.

על פי כותב המאמר הוא היה רוצה שבכול שבת שנייה או שלישית יתמודדו הפועל תל אביב ומכבי תל אביב ביניהן והסבה העיקרית היא כי "המשחק מושך" קהל. אני ער לעובדה שבערים כמו קריית שמונה, עכו, חדרה, פתח תקווה או אשדוד  התעניינות  אזרחי העיר בכדורגל קטנה בהרבה מאשר בערים המרכזיות(תל אביב, חיפה וירושלים). לעובדה הזו לדעתי יש גם סיבות סוציולוגית וגם סיבות כלכליות שהיריעה תקצר מלפרטן, מציע לכותב המאמר קודם כול לבדוק את הסיבות למיעוט הצופים בקבוצות מסוימות לפני שהוא חורץ את גורלן לשבט. 

התנצלות מיוחדת וראויה מגיעה לקבוצת נוף הגליל שהייתה "הקורבן/מוקד  המרכזי" בביקורת כותב המאמר. האמת שלקבוצה מנוף הגליל היה כבר ניסיון קודם בעונת 2005/6 כאשר היא שהתה שנתיים בליגת העל . . באותן שנים הקבוצה נתמכה באופן מסיבי על  ידי מר אבשלום נוריאל הבעלים דאז של חברת "מובילי דרור" שהיה גם מעורב בניהולה. כחובב ותומך בכדורגל של צפון מדינת ישראל אני מאוד מקווה שהקבוצה תשרוד בליגת העל יותר מעונה בודדת כול 15 שנה.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות