23.06.2021

יום רביעי

אילוסטרציה: PIXABAY congerdesign

תביעה בעניין צוואה הסתיימה באופן בלתי צפוי

גברת מ' האלמנה, הלכה לעולמה בגיל 91. היא כתבה צוואה ואולם במקום לעשות סדר בדברים, שימשה הצוואה כתחילתו של סכסוך משפחתי. לאלמנה ז"ל 2 ילדים כאשר אחד מהם הלך לעולמו. 

התובעות (בתה של הסבתא המנוחה ושתי הנכדות) טענו כי במשך השנים הסבתא התנכלה לאם וקינאה בה בשל אהבתו והערכתו של אביה אליה. התנכלות זו הגיעה אפילו לכדי תסמונת "מיכנהאוזן"- אשר גרמה לה לאשפז אותה כביכול באמתלה של  מחלות שונות. במשך השנים נשמר הקשר בין הסבתא לביתה ואולם קשרים אלה נפסקו מיד לאחר מות הסב. 

התובעות טענו, כי לאחר פטירתו של הסב החלו הבן ז"ל ואשתו לסחוט מהמנוחה כספים ונכסים כדי להעביר את רוב הונה אליהם וזאת ללא ידיעתה של התובעת וכי אשתו של הבן אפילו פעלה במכוון כדי לנתק את הקשר בין המנוחה לביתה. היא אפילו סחטה, לטענתן, מהמנוחה דירה ורשמה אותה על שם ילדיה ובכך הוציאה למעשה את הדירה מהעיזבון, בנוסף, משכה מחשבון תיק ההשקעות סך העולה על 2 מיליון ₪ והעבירה אותו לחשבונה. 

התובעות טענו כי הנתבעים אפילו לא יידעו את התובעות על אשפוזה של המנוחה והודיעו לה על פטירתה כ-35 שעות לאחר פטירתה ולמעשה 80 דקות בלבד לפני ההלוויה שהתקיימה בעיר רחוקה!

עוד טענו התובעות כי חתימת המנוחה זויפה או שהיא נערכה תוך השפעה בלתי הוגנת על המנוחה. התובעות טענו כי תלותה של המנוחה (כנכה בכסא גלגלים) גרמה לה מראש לתלות וכי היא חתמה על הצוואה בשל ניצול מצוקתה ומצבה הפיזי וביקשו לבטל את הצוואה כיוון שאינה משקפת את רצונה. 

הנתבעים טענו כי אין פגם בצוואה וכי ממילא הם אלה אשר סייעו למנוחה בחיי היומיום, בקניות, בסידורים ובאירועים וכי הם לא התערבו בכתיבת הצוואה.

מכיוון שנקבע כי הצוואה לא זויפה- בחן בית המשפט את רצון המנוחה ובדק האם המנוחה הייתה תחת השפעה בלתי הוגנת. במקרה זה לא הצליחו התובעות להציג גרסה מבוססת בדבר ההשפעה הבלתי הוגנת (דבר שקשה בדרך כלל להוכיח) והציגו גרסה המבוססת על השערות ותחושות. 

בית המשפט ציין כי הסיוע שניתן על ידי הנתבעים למנוחה אינו מעיד בהכרח על תלות ששוללת את רצונותיה בכתיבת הצוואה, על אף היותה בכיסא גלגלים. בנוסף, הצוואה נחתמה בפני עורך דין. לבסוף, נקבע, כי לא הוכח שהצוואה היא תוצאה של התנהגות פסולה. בית המשפט התרשם כי במקרה זה הצוואה משקפת את רצונה של המנוחה. לסיכום קבע בית המשפט לענייני משפחה בחיפה, כי בשים לב לנתק שהיה בין המנוחה לביתה במשך השנים, הוראות הצוואה אינן מנותקות מהמציאות בה חיה המנוחה במועד עריכת הצוואה ואף לפני כן. 

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי. 

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות