02.07.2022

שבת

אילוסטרציה

שלח מיילים מבישים על הבוסית שלו ויפצה אותה בגין לשון הרע

עובד שעמד בפני פיטורים (ולבסוף גם פוטר) פרסם פרסומים אודות המנהלת שלו שכללו שימוש במילים בוטות ומעליבות ואף ייחס לה האשמות בקשר לשימוש לרעה בסמכותה ובתפקידה. במהלך השנים שקדמו לפיטורי העובד הועלו כלפי העובד טענות שונות בנוגע להתנהגותו ותפקודו בעבודה. בין היתר הוא זומן לשיחות בירור עם הממונים עליו. הטענות כנגדו היו הספק נמוך של עבודה, אי קבלת מרות, הפגנת יחס מזלזל כלפי הממונים והעבודה, הפגנת יחס מזלזל, צעקות, קריאות גנאי ועוד.

בשיחת השימוע שלו הועלו טענות הממונים ושוב נאמר, כי העובד אינו מתייחס בכבוד למנהלים ולעובדים, יוצר אווירה עכורה, נוקט לשון מאיימת כלפי הממונים עליו, נעדר רבות, מאחר ואינו עומד ביעדי העבודה. התובע פוטר בעקבות השימוע. המנהלת תבעה אותו עקב מספר מיילים אשר חלקן נשלחו אליה בלבד ואשר חלקן נשלחו גם למנהלים אחרים ובהם ציין העובד כי אותה מנהלת היא שקרנית, מפלה בין העובדים, מנהלת רקובה אשר מבזבזת את כספי הציבור והתנהלותה היא חסרת אחריות, לא מקצועית וכושלת. 

לטענת המנהלת, הדברים עולים כדי לשון הרע ומטרתם להכפיש, לבזות, לפגוע במעמדה ולמנוע ממנה להתקדם בעתיד והכל כדי להלך עליה אימים כדי שתענה לכל בקשותיו וכתגובה לטענות שהועלו כלפיו בשל תפקודו הלקוי. המנהלת ציינה שבעקבות הפרסומים נגרם לה נזק כבד, בין היתר על ידי הכפשת שמה ומעמדה במקום עבודתה ובשל תחושת ההשפלה וחוסר האונים שתקפו אותה בהטחותיו השקריות כלפיה והמצאת טענות שקריות שבינן לבין המציאות אין ולא כלום.

העובד מצידו טען שהתביעה נועדה רק כדי להשתיק אותו כדי שלא ילחם בהליך הפיטורים וימנע מלחשוף את הכשלים בהתנהלות המנהלת הגובלים בשחיתות, בזבוז כספי ציבור והפליה לרעה. בכל אופן, העובד ציין שפרסום הדברים מותר, שכן, הוא דובר אמת ופרסם את הדברים בתום לב.

בית המשפט המחוזי בחיפה ציין, כי החוק קובע שלשון הרע היא דבר שפרסומו עלול להשפיל אדם, או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצידם, לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו, לפגוע באדם במשרתו, לבזותו בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו. השאלה אם פרסום מסוים הוא לשון הרע תלויה במבחן אובייקטיבי וזה לא משנה האם מי שפרסם אותו האמין באותו רגע שהדברים ישפילו או יבזו וזה לא משנה האם אותו אדם הושפל בפועל או שהפרסום רק עלול היה להביא לתוצאה כזו.

נקבע, כי במקרה הזה, למעט המיילים שנשלחו רק אל המנהלת באופן אישי, כל שאר המיילים מהווים לשון הרע, שכן דובר באמירות קשות שנועדו לפגוע בשמה הטוב של המנהלת, בתפקידה ובמעמדה. העובד גם פרסם את ההאשמות מבלי לבדוק את אמיתותן ולכן הפרסומים שלו אינם מוגנים בהגנת "אמת דיברתי". גם הגנת תום הלב לא עומדת לו, שכן, כוונתו הייתה פעולת נקם שנועדה לפגוע במשרתה של המנהלת. נפסק כי הוא ישלם למנהלת 50,000 ₪ + 10,000 ₪ הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות