03.08.2021

יום שלישי

עו"ד שני אלקובי, מתמחה במשפט פלילי

שימוש עצמי בקנאביס – מתי נחשב עבירה פלילית?

קיימת תפיסה רווחת בקרב הציבור כי החזקת סם מסוג קנאביס לשימוש עצמי לא מהווה עבירה פלילית, כל עוד הסם שנתפס הוא בכמות שהוגדרה בחוק ככזו המיועדת לצריכה עצמית. צר לי לבשר כי התפיסה הזו מוטעית וגם מי שמחזיק בסם במשקל מזערי, לשימושו האישי, מבצע עבירה פלילית.

נכון להיום, קנאביס מוגדר בפקודת הסמים כסם מסוכן ולכן החזקתו או שימוש בו הם אסורים. המקרים היחידים בהם החזקת קנאביס מותרים על פי החוק, הם כאשר מדובר בשימוש לצורך רפואי, על ידי אדם שקיבל רישיון לצרוך קנאביס ובהתאם לתנאים הקבועים ברישיון. כך למשל, רישיון לשימוש בקנאביס אוסר על העברת הסם לאדם אחר וכן קובע את המקום בו מותר להחזיק את הסם, והוצאתו מהמקום הקבוע ברישיון מהווה עבירה פלילית.

יחד עם זאת, מזה שנים מתקיים מאבק ציבורי לליגליזציה של הקנאביס. גם בקרב חברי הכנסת ברור כי לרוב, צרכני הקנאביס הם אנשים נורמטיביים ולא ראוי להכתים אותם עם רישום פלילי בגין צריכת הסם. בעקבות המאבק, הכנסת העבירה את חוק הסמים המסוכנים שנכנס לתוקף ביום 01.04.2019.  החוק מסדיר את כל מה שקשור לאכיפת עבירות שימוש והחזקת סם מסוג קנאביס לצריכה עצמית. החוק למעשה מהווה שינוי בתפיסת המסוכנות של השימוש בקנאביס ויתכן שהוא השלב הראשון בדרך לליגליזציה והסדרת השימוש והמסחר בסם.

באופן כללי, החוק קובע כי מי שנתפס מבצע עבירה של החזקת קנאביס לשימוש עצמי בפעם הראשונה או השנייה יקבל קנס כספי (1,000 ש"ח בפעם הראשונה ו-2,000 ש"ח בפעם השנייה) והקנס לא יגרור אחריו רישום פלילי.

אדם שיתפס בעבירה הזו בפעם השלישית יופנה להליך של הסדר מותנה, מבלי שיוגש כנגדו כתב אישום ורק בפעם הרביעית יוגש כתב אישום.

במדינות רבות בעולם, בהן חלק ממדינות ארה"ב, השימוש בקנאביס הוא חוקי לחלוטין ולא מתבצעת שום אכיפה כלפי הצרכנים. בישראל, אמנם השימוש עדיין איננו חוקי אבל קיימת הכרה בכך שמי שנתפס פעם או פעמיים מחזיק בסם לשימושו האישי, לא הופך להיות עבריין בשל כך. 

אציין בעניין זה כי לפני כניסתו של החוק לתוקף, ברוב המקרים כאשר היה מדובר במי שנתפס לראשונה בעבירה של שימוש עצמי בקנאביס, ממילא לא היה מוגש כתב אישום אם לא בוצעו בנוסף גם עבירות נלוות. ברוב המקרים, התיקים נסגרו מחוסר עניין לציבור, מבלי שהוטל קנס כספי ו/או כל סנקציה אחרת. כיום, אמנם החוק מאפשר סגירת התיק ללא רישום, אולם קובע חובת קנס כספי. לכן, לא בטוח שהחוק החדש דווקא מקל עם צרכני הסמים, אלא יתכן שהחוק דווקא מחמיר איתם.

חשוב לציין כי כמו קנסות אחרים, גם קנסות בגין שימוש בקנאביס ניתן לבטל ואף לבקש להישפט בגינם, לכן בכל מקרה בו ניתן לכם קנס כדאי לפנות לייעוץ של עורך דין פלילי לבחינת אפשרות לבטל את הקנס.

לסיכום – שימוש בקנאביס ייחשב חוקי רק אם מדובר בשימוש לפי רישיון, בכל מקרה אחר השימוש אסור. מדינת ישראל מאפשרת גידול סם לצורך שימוש רפואי ומכירה בכך שהסם יכול להקל על בעיות רפואיות רבות, ולכן נשאלת השאלה האם לא הגיעה העת שגידול סם יהיה מותר לכל אזרח?

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות