07.07.2022

יום חמישי

אילוסטרציה

שוכרת לא קיבלה רישיון עסק והחליטה שלא לשלם את דמי השכירות

השוכרת השכירה חנות בכרמיאל ולא שילמה בעבור שישה חודשי שכירות. לטענתה, היא  שכרה חנות-גלריה לצורך ניהול עסק של קפה- אינטרנט וכי מיד לאחר תחילת ניהול העסק הוצא לה צו סגירה על ידי עיריית כרמיאל. כעבור חודש ימים בלבד מתחילת השכירות היא הודיעה למשכירה כי נאסר עליה להמשיך בניהול העסק. השוכרת טענה, כי עם כניסתה למושכר הסתבר לה כי המשכירה לא הייתה רשאית לפצל את החנות לשניים ועקב כך לא ניתן לקבל רישיון עסק לגלריה, דבר שלטענתה, הוסתר ממנה במכוון. בכל מקרה, השוכרת טענה, כי עובדה זו היא שסיכלה את קיום חוזה השכירות ולכן היא נאלצה לסגור את העסק ולפנות את החנות.

השוכרת טענה עוד, כי המשכירה הסתירה ממנה במכוון כי כבר היו בעבר ניסיונות דומים לקבלת רישיון עסק בגלריה, אשר נדחו על ידי הרשויות. בנוסף, לטענתה, החל מהרגע בו יצאה מן החנות- המשכירה כלל לא עשתה ניסיונות להכניס שוכר חדש ולא ניסתה להקטין את הנזק שכבר נוצר. לטענת המשכירה, מי שהפרה את חוזה השכירות היא השוכרת שהייתה אמורה לדאוג בעצמה לרישיון העסק בדיוק כפי שגם נכתב בחוזה השכירות.

בית משפט השלום בעכו קיבל באופן חלקי את התביעה וציין, כי בהסכם השכירות עצמו אכן רשום שהשוכרת לבדה תהיה אחראית להשגת רישיון ניהול עסק במושכר וכן, כך מופיע באותיות קידוש לבנה- כי אי קבלת רישיון עסק על ידי השוכרת, מכל סיבה שהיא, לא תהווה עילה לביטול החוזה והשוכרת תהיה חייבת במילוי כל הוראות ההסכם עד תום תקופת השכירות. בית המשפט קבע, כי המשכירה הוכיחה שהשוכרת הפרה את חובתה לתשלום דמי השכירות, שכן חובה זו חלה עליה גם במקרה שהפסיקה את השימוש במושכר מכל סיבה שהיא, שאינה תלויה במשכירה. לעומת זאת, השוכרת לא הוכיחה בשום צורה שהחוזה סוכל בשל הסתרת מידע מצד המשכירה. 

שוכר סביר צריך לצפות כי אולי לא יקבל רישיון לעסק ובמיוחד כאשר הדברים כתובים בהסכם ומטילים עליו חובה להשיג את הרישיון וקובעים שבמקרה שהוא לא יושג- השוכר לא ישוחרר מהתחייבויותיו החוזיות. לסיכום, נקבע כי השוכרת אכן הפרה את התחייבותה לתשלום ששת חודשי השכירות. לצד זאת, נקבע כי המשכירה הייתה צריכה להקטין את הנזק ולהשכיר את החנות מיד ברגע בו נודע לה על ההפרה מצד השוכרת. כל שעשתה המשכירה, היה לשבת בחיבוק ידיים ולהמתין לתום ששת החודשים, בהם הדירה עמדה ריקה ואז להשכירה לשוכר אחר. היא לא עשתה כל מאמץ לחפש שוכר חלופי לפני תום מועד תקופה השכירות החוזית של השוכרת, על אף שזו עזבה את החנות חודשים רבים קודם לכן. לאור זאת, בית המשפט פסק כי השוכרת תחויב בתשלום של שלושה חודשי שכירות בלבד.

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי

עו"ד מורן אריאלי הינה בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת חיפה והינה עוסקת בתחום האזרחי-מסחרי

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות