19.05.2022

יום חמישי

איילוסטרציה

שוד המשתלות הגדול(סיפור חקירה)

"משתלת עולם הפרחים" (שם בדוי) של האחים אהרון (גם שם בדוי) היא אחת המשתלות המצליחות והפופולאריות בדרך בין חיפה לקריית טבעון. בשבועות האחרונים, בעלי המקום הבחינו במחסור בחלק מהסחורות שהם משווקים. הם פנו אליי, מהיכרות מוקדמת וביקשו ייעוץ איך לטפל בעניין. הם עוד לא היו בטוחים אם מדובר בגנבות מן המשתלה או בגלל סיבה אחרת, אך בזמן האחרון הם שמו לב, שנעלמו להם הרבה עציצים של קקטוסים מיוחדים, שקי אדמה איכותית ומוצרים אחרים. הם העדיפו שלא לערב את המשטרה בינתיים, אלא לפנות אליי, אמנון רודס חוקר פרטי, לבירור העניין.

קודם כל, ייעצתי להם להתקין מצלמות אבטחה במקומות שונים במשתלה ולדאוג שתמיד יהיה אדם שעוקב אחרי תנועות מחשידות על מסכי המעקב. כבר למחרת בשעות הצהריים, הבנו כמה הייעוץ על התקנת המצלמות היה חשוב ונכון. למשרדי הגיעו שניים מהאחים עם דיסק און-קי ועליו הסרטים שהורדו ממצלמות האבטחה. ניתן היה לראות כיצד בשעה שתיים לפנות בוקר, אחרי שהשומר במקום הלך לישון בביתן שבעלי המקום ארגנו בשבילו, הגיע רכב מסחרי גדול, והחנה כמה מטרים מהמקום. בגלל הקרבה של המשתלה לבתי מגורים, בעלי המקום התחשבו בשכנים, ולא הפעילו מערכות התראה שיתריעו על חדירה למקום, והסתפקו בשומר ומצלמות אבטחה. 

מתוך המסחרית ירדו שלושה גברים עם שתי מריצות גדולות, שאפשר להניח עליהן כמות גדולה של סחורה. הם עבדו במהירות, והעמיסו על המריצות שקי אדמה, עציצים עם קקטוסים יקרי ערך ועוד. הם עבדו במהירות ובשקט, ותוך כמה דקות, אחרי שלקחו כל מה שהתכוונו, הם הסתלקו מהמקום. דבר אחד היה מאד ברור מההקלטות של מצלמות האבטחה. כולם חבשו מסכות שהסתירו את פניהם, וכובעי צמר שגם הם עזרו להסוואה של השודדים. הם לא דיברו ביניהם, ולא היה דבר שיכול היה לחשוף בפנינו את זהותם. בקושי אפשר היה לזהות את סוג הרכב שחנה במרחק מה המשתלה. מעט מדי חומר היה בידיי כדי להתחיל בחקירה, אבל בכל זאת, גם מה שהיה, נתן לי כיוון מסוים.

סיכמתי עם בעלי המקום, שבימים הקרובים אגיע משעות הפתיחה של המשתלה עד לסגירתה, כדי לחפש רמזים לזהות של הגנבים. הייתה לי תחושה שהגנבים שהגיעו למקום, עוד יחזרו אליו, ובינתיים רציתי לבדוק אם במקרה הם לא השאירו אחריהם רמזים לזהות שלהם.

בשעה שמונה בבוקר למחרת הגעתי למשתלה עם פתיחת שעריה. הספקתי לעבור במקומות שבהם עברו  הגנבים בלילה הקודם, ובאופן מפתיע ביותר, מצאתי על הרצפה, כרטיס ביקור של משתלה אחרת. מיהרתי לחדר המסכים של המשתלה וביקשתי מהצעירה שעבדה במקום, שתריץ את הסרטון שנלקט בלילה הקודם. כשהגענו לנקודה שרציתי, הבנתי שמצאנו פרט מאד חשוב שיכול להוביל אותנו לפתרון התעלומה.

במהלך היום, הגיעו הרבה אנשים למשתלה, כמצופה ביום חמישי, לקראת סופ"ש, אבל, מה שעורר את סקרנותי היה פרט לבוש של אחד המבקרים במקום. אחר שהתאמצתי קצת, נזכרתי בנעליים המיוחדות שנעל אחד הגנבים שעורר את סקרנותי, וכשהסתכלתי על הגבר שעמד לידי במשתלה, רשמתי לפניי עוד רמז לפתרון. אחרי כמה שניות שהוא הביט ארוכות בשקי האדמה האיכותיים שהגיעו בשעות הבוקר המוקדמות, הוא קרא לאחד החברים שהגיעו איתו, ואחרי כמה מילים שהם החליפו ביניהם הם עזבו את המקום. 

ניגשתי לאחד האחים אהרון, אלי (שם בדוי) וסיפרתי לו על התכניות שלי לאותו בערב. התקשרתי לחבר טוב שלי במשטרת חיפה, וסיכמתי איתו, שברגע שתהיה התפתחות בחקירה שלי, תגיע מיד ניידת, או  אפילו שתיים, למשתלה. 

נסעתי למשרד שלי, אמנון רודס חוקר פרטי, רשמתי בפניי את כל מה שגיליתי עד עכשיו, את הפרטים שנראו לי כחשובים והעברתי את הדברים במייל לחברים שלי במשטרה, כי לא היה לי ספק, שהיום בערב, כולנו נהיה עסוקים מאד. לאחר מכן, שוחחת עם בעלי המשתלה, ועדכנתי אותם בממצאים שלי ובהשערות שלי למה שהולך להיות היום בלילה.

לא טעיתי. בשעה שתיים ושלושים, הגיעה שוב המסחרית, ואיך שראיתי אותה מגיעה, מיד התקשרתי לחבר שלי במשטרה. תוך חמש דקות הגיעה ניידת שהייתה בהיכון לא רחוק מהמקום, ותפסה את הגנבים בזמן אמת.

עכשיו, קצת הסברים איך הגעתי לפתרון התעלומה במהירות. ראשית, אחרי שהגדלתי את הצילומים של סרטי האבטחה, הצלחתי לזהות את סוג הרכב שאיתו הגיעו הגנבים. הפרט הבא, היה כרטיס הביקור שמצאתי ליד המקום איפה שהתבצע השוד. בסרט עצמו, רואים איך הכרטיס נופל מכיס המעיל של אחד הגנבים. חוסר זהירות ואחריות מצידו, אך אי אפשר גם לצפות שגנב יהיה גם זריז וגם זהיר. הזריזות באה על חשבון הזהירות. כשעמדתי ליד שני הגנבים בביקורם בצהריים במשתלה, הצלחתי לקלוט חלקי משפט מהדברים שנאמרו, והבנתי שהם מתכוונים להגיע בלילה לביקור נוסף במקום.

לאחר שהגנבים נתפסו, התברר שאח של אחד מהם עבד לפני שנים במשתלה ופוטר בגלל שנתפס כשהוא גונב סחורה. הוא זה שנתן מידע למיקום של המחסנים ואת סדרי האבטחה במקום. שלושת הגנים עומדים בפני משפט, האחים אהרון נושמים לרווחה ועסקי המשתלה הנפלאה שלהם  ממשיכים לפרוח. 

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות