18.05.2022

יום רביעי

צילום: מטה הרשויות המשותף

שדה התעופה בנבטים ערוך ומוכן כבר היום לפעול כשדה אזרחי למרות זאת משרד הביטחון מתנגד ודוחף להקמת שדה התעופה ברמת דוד

בדיון שהתקיים היום במנהל התכנון, הציגו צוותי התכנון של נתיבי ישראל את דרכי הגישה לשדה התעופה בנבטים שבנגב. מסקנות אנשי המקצוע מראות שתשתית הכבישים ומסילות הרכבת ערוכה כבר היום לשרת שדה תעופה בינלאומי מקביל לנתב״ג

בישיבה שהתקיימה היום (רביעי, 14.7.21), בנושא שדה התעופה המשלים לנתב״ג, השתתפו גורמי מקצוע רבים מטעם משרדי הממשלה, צוות התכנון וראשי רשויות מהנגב ומעמק יזרעאל. נושא שדה התעופה המשלים לנתב״ג נמצא במרכזה של מחלוקת בין אנשי המקצוע בנתיבי ישראל לבין פורום רשויות מקומיות רחב מאוד מהנגב, עמק יזרעאל ורשויות עוטף נתב״ג. כלל רשויות הנגב בהובלת באר שבע, דימונה וערד, דורשות להקים את שדה התעופה המשלים בנבטים, בעוד חלופת רמת דוד בעמק יזרעאל שנויה במחלוקת ומעלה התנגדויות רבות.

צוות התכנון הציג במסקנותיו הסופיות כי ניתן להתבסס על הכבישים הקיימים תוך טיפול נקודתי בעומסים העתידים להיווצר, ללא צורך בכבישים חדשים. גישה מסילתית לשדה מתאפשרת על בסיס המסילות המתוכננות כיום בשינויי תכנון מסוימים. זוהי, למעשה, אמירה חשובה מאוד מאחר ולראשונה מודים במנהל התכנון כי חלופת נבטים עדיפה על פני חלופת רמת דוד בהיבטי תחבורה. בישיבות קודמות הוצגו דרכי הגישה המתוכננות לחלופת רמת דוד שבעמק יזרעאל כאשר המשמעויות הן עלויות גבוהות מאוד והשפעות סביבתיות דרמטיות על העמק, זאת בזמן שבנבטים מציינים המתכננים, כאמור, כי המצב הפוך.

לשדה נבטים תשתית תחבורה מעולה ומתאימה לתוכניות הקיימות בעוד שברמת דוד יש קשיי תחבורה שפתרונם יעלה מיליארדים ומשמעותם פגיעה חמורה בעמק.

מנהל לשכת התכנון של מחוז דרום, תומר גוטהלף, תקף את אמירת נציג משרד הביטחון אשר טען כי חלופת נבטים לוקה בחסר, באומרו כי קיימת כיום תכנית להקמת רכבת מהירה לדימונה, שתעבור בנבטים, הנמצאת בשלבי תכנון מתקדמים ביותר. עוד ציין, כי בדיון על רמת דוד, לא שמענו את משרד הביטחון מוציא מילה למרות הבעייתיות של החלופה הצפונית. אל דברים אלו הצטרף אלכס גן, ראש המטה המקצועי של הרשויות: ״לאחר דיון בוועדת העורכים בנושאי התחבורה בשני האתרים רמת דוד ונבטים, ברורות שתי עובדות: הראשונה, לשדה נבטים תשתית תחבורה מעולה ומתאימה לתוכניות הקיימות, בעוד שברמת דוד ישנם קשיי תחבורה שפתרונם יעלה מיליארדים ומשמעותם פגיעה חמורה בעמק יזרעאל. השנייה, שרמת ניתוח התחבורה ברמת דוד הייתה נמוכה ומגמתית כדי להקטין את גודל הבעיה״.

בנתיבי ישראל הודו כי תסקיר ההשפעה על הסביבה ברמת דוד הוגש תוך חודש להתייחסות המשרד להגנת הסביבה. כעת רק נשאר לראות האם יעילות צוות העבודה של נתיבי ישראל בהגשת התסקיר בנבטים תיקח אותו הזמן.

נושא נוסף שעלה בדיון הוא סטטוס התקדמות תסקיר ההשפעה על הסביבה ברמת דוד ובנבטים.

לשאלה שהעלה עידו גרינבלום, ראש המועצה המקומית קריית טבעון, תוך כמה זמן מוגש תסקיר השפעה על הסביבה, נתנו נציגי נתיבי ישראל תשובה מתחמקת וכאשר נשאלו בשנית, הודו כי תסקיר ההשפעה על הסביבה ברמת דוד הוגש תוך חודש להתייחסות המשרד להגנת הסביבה. כעת רק נשאר לראות האם יעילות צוות העבודה של נתיבי ישראל בהגשת התסקיר בנבטים תיקח אותו הזמן ותתמוך באמירתם כי הם מקדמים את התכנון לשתי החלופות שווה בשווה.
 
עידו גרינבלום הוסיף: "אני מברך את גורמי התכנון שהראו פעם נוספת שהפתרון התעופתי הנכון למדינת ישראל הוא נמל תעופה משלים בנבטים ומאמין שאליו צריך להתווסף נמל תעופה אזורי בחיפה. זה המענה הנכון לעתיד התעופה בישראל"

לדיון הצטרפו גם ראשי רשויות מעמק יזרעאל המתנגדים בצורה נחרצת לחלופת רמת דוד ופועלים בשיתוף פעולה עם רשויות הנגב.

אייל בצר ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, שהשתתף גם הוא אמר: ״כיום ברור לכולם כי חלופת רמת דוד לא תיתן מענה לצרכי התחבורה העתידיים של ישראל וכל פעולה תכנונית שמקדמת את נבטים העדיפה, היא מבורכת״.

אל בצר הצטרף גם עופר בן אליעזר ראש המועצה המקומית רמת ישי: ״אנחנו ממשיכים לפעול בשילוב ידיים לקדם את הקונצנזוס הלאומי לשדה תעופה בינלאומי בנבטים. לא בגלל שאנחנו לא רוצים את השדה אצלנו אלא כי זה הפתרון הנכון למדינת ישראל, פתרון שכל הרשויות בנגב רוצות אצלן. אם יש כאן נימבי, הוא אך ורק של מערכת הביטחון שלא מוכנה לדון בפתרונות לשילוב תעופה אזרחית בדרום״.

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
1 תגובה
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
אייל

ללא שדה תעופה בינלאומי ל-3 מליון תושבים ועוד 2 מליון תיירים פוטנציאליים בצפון, הצפון ימשיך להיות אזור שיפגר כלכלית ותיירותית אחרי מרכז הארץ והאבטלה בו תמשיך להרחיק תעשייה מסחר משרדים לעבר מרכז המדינה בלבד.
צפון ישראל חייב שדה תעופה בינלאומי דחוף ובהול.
נבטים – אין בכלל מי שיטוס משם.