13.06.2021

יום ראשון

gettyimages

שבוע התזונה במכבי שירותי בריאות

תזונאיות ותזונאים מחויבים לביטחון תזונתי, לשיפור בריאות החולים ולקידום בריאות ומניעת מחלות. לכבוד שבוע התזונה, שמטרתו  לקדם את הביטחון התזונתי ולשפר את המצב התזונתי של אזרחי ישראל, הדס חרדון, תזונאית במכבי שירותי בריאות בצפון בטור מיוחד .

לפני שש שנים קיבלתי שיחת טלפון מקרוב משפחה. הוא סיפר לי שהוא אובחן בטרשת נפוצהmultiple) (sclerosis ושא לאם אני יודעת איזה סוג של תזונה יכולה לעזור, כזאת שתאט את קצב התדרדרות המחלה. ידעתי שמדובר במחלה אוטואימונית שבה תאי מערכת החיסון תוקפים את המיאלין שאחראי על ההולכה העצבית התקינה בגוף. הבטחתי שאבדוק את הנושא ואחזור אליו.

חיפשתי מחקרים שעסקו בנושא, ונתקלתי בשני סוגי דיאטות עיקריות שנמצאו מתאימות לטיפול במחלה – דיאטה ים תיכונית דלת שומן רווי והשנייה נמצאת בקצה השני של הסקאלה ועשירה מאוד בשומן רווי- – דיאטת פליאו . בשתיהן דווח על אפקטיביות גבוהה בשיפור מדד הנכות של המחלה ובירידה בתדירות ההתקפים (בסוג הנפוץ של המחלה קיימים התקפים שעלולים עם הזמן  להחמיר את מצב המחלה עד כדי נכות). החלטתי לבדוק לעומק מחקרים קליניים נוספים ולאתר את ההמלצות. כך, איתרתי את המחקרים האיכותיים ביותר שהתפרסמו עם מספר גדול של נבדקים, ואלו הובילו אותי להמלצות מבוססות, בהן אוכל להשתמש במסגרת עבודתי ובכלל.

אחד המחקרים המרכזיים ממנו שאבדתי את המלצותיי, הוא מחקר שבדק  144 חולים ונמשך  34 שנים והתפרסם בlancet , אחד מעיתוני הרפואה היוקרתיים והנחשבים. המחקר בדק את השפעת תזונה דלת שומן רווי ( דלה בבשרים שמנים, גבינות צהובות, שמן קוקוס ודקל) על תדירות התקפי המחלה וההתדרדרות לנכות. המחקר מצא שבקרב 95% מהמשתתפים שהתמידו בהנחיות, בעיקר אלו עם נכות התחלתית קלה בלבד, התדרדרות המחלה הייתה נמוכה יחסית ועמד על 5% מהמשתתפים בלבד.  בעקבות תוצאות המחקר הגיעו המלצות נוספות, ביניהן הפחתה של סוכר ומלח, העשרת התפריט בפירות וירקות, הוספת ויטמין די, שמירה על משקל גוף תקין והימנעות מעישון. מאוחר יותר גיליתי שארגוני חולים בעולם ממליצים על אותן המלצות בדיוק .

באותה תקופה, באחד מכנסי הדיאטניות עלה לבמה חולה עם טרשת נפוצה. החולה סיפר ששינוי משמעותי שעשה  באורח החיים שלו שיפר משמעותית את מצבו. בהשראה מהרצאתו המלצתי לדיאטנית המחוזית במחוז הצפון של מכבי להקים מרפאה שמטרתה מתן מעטפת טיפולית לאורח חיים בריא לחולי טרשת נפוצה. החשיבות כאן הייתה כפולה; גם לתת לחולים יעוץ מקצועי מבוסס מחקר בקהילה וגם הפחתת הסיכוי להתדרדרות המחלה ושיפור איכות החיים של החולים.

לאחר כחצי שנה הקמנו מרפאה לבריאות טרשת נפוצה במרכז המומחים של 'מכבי' בגרנד קניון, הכוללת יועץ לפעילות גופנית, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית, דיאטנית ורופאה שיקומית.

כל המטפלים במרפאה הייחודית בעלי ניסיון ומומחיות בטיפול בחולי טרשת נפוצה, ועד כה נערכו במרפאה מאות ייעוצים. על מנת להקל על החולים, ומבלי לוותר על המקצועיות, מתקיימים גם ייעוציים טלפונים ווירטואליים, בנוסף לאלה המתקיימים פרונטאלית. 

המרפאה שהקמנו והדגש על חשיבות  הייעוץ התזונתי במחלה זו, מהווה השראה למרפאות טרשת נפוצה ברחבי הארץ ולדיאטניות שמעוניינות להכיר את התחום, ורבים פונים אלינו להתייעצות ולהכשרה.
שבוע התזונה מזכיר לנו את תפקידה של תזונה טובה ומאוזנת כחלק אינטגרלי מטיפול ומניעה של מחלות רבות.  גם בטרשת נפוצה תזונה נכונה מהווה מרכיב קריטי שמשפיע על התקדמות המחלה ומהלכה.
אנו מזמינים את ציבור החולים לקבל מצוות המרפאה יעוץ ולווי מקצועי ומותאם אישית במרפאתנו במכבי.

gettyimages
מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת קורח

כניסת שבת: 19:17יציאת שבת: 20:32 אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, נקודה! לא ביקורת בונה (את מי?), ולא שום סוג של ביקורת המסתתרת תחת שמות שונים

תרבות

טייסי הדואר

טייסי הדואר, הינו מושג בהיסטוריה של התעופה בעולם, טייסים חלוצים בתחומם העומדים באותה שורה עם מגלי ארצות וחוקרי העולם, החלוצים במערב ארצות הברית , חוקרי

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות