20.04.2021

יום שלישי

ברק בכר מתוך הרשתות החברתיות

רק הוא יכול

אבינעם פורת

אבינעם פורת

אבינועם פורת מבכירי עיתונאי הספורט בארץ. סיקר 8 אולימפיאדות, מונדיאל ואירועי ספורט בינלאומיים רבים. 40 שנות עיתונות

האליפות עדיין לא בטוחה, הסיכויים 50-50, אבל כל המרואיינים קבעו פה אחד שלברק בכר יש יותר יכולות להביא את מכבי חיפה ליעד המיוחל. מסע בתחנות חייו המקצועיים של מאמן מכבי חיפה. מההתנדבות בבית התמחוי בקרית-שמונה, דרך ההבנה מה יכול וקאמה לתרום להפועל באר-שבע, בניגוד למאמן מכבי חיפה באותה תקופה שקיבל את האופציה הראשונה והחמיץ אותה. מה אומרים הקוסם ברקוביץ' הבוס הראשון שרצקי והעיתונאי הבכיר עדי גולד. בלעדי ל"כרמליסט".

כשברק בכר היה עוזר מאמן בהפועל קרית-שמונה, לצד רן בן-שמעון בתקופת הזכייה באליפות ב-2011/12, ואחר כך הפך כעוזרו של גילי לנדאו, הוא התנדב, בחיים שמחוץ למגרש, בצורה יוצאת דופן. "ראיתי איך הוא מתנדב בקביעות, מבלי שביקשו ממנו, בבית התמחוי בקרית-שמונה. זה  לימד אותי עליו כאדם  בנוסף ליכולות המקצועיות המרשימות". אומר איזי שרצקי, הבוס הגדול של הפועל קריית-שמונה.

שנתיים  אחרי שפרש ממשחק  אחרי פציעה, ובדרך הספיק גם לאמן  את הנוער, גילי לנדאו הסתכסך עם איזי, הבוס לא נאלץ לחפש רחוק כדי למצוא מאמן חליפי. היה לו מועמד טוב שלא זקוק לתיווכים והמלצות. כך הפך בכר למי שנחשב ל"אחד שיגיע", למעמד של "אחד שהגיע".

שרצקי האמוציונלי,  אך הרגיש, בחר בבחור שאותו סימן מלכתחילה. בכר היה רק בן 32, אבל דרך העבודה שלו קידמה את קבוצתו הראשונה קריית-שמונה, .שיטות האימון שלו, שניזונו גם ממה שלמד מבן-שמעון בתקופת האליפות ומשהו שלמד מלנדאו, העמידו את קריית-שמונה במקום טוב. לא האליפות ההיסטורית של בן-שמעון שנבנתה גם מהחולשה באותה שנה של היריבות הפוטנציאלית _ אבל מקום יציב וסגנון יצירתי

איזי שרקצי פוגש את נשיא המדינה | מקור: קובי גדעון

הגביע הראשון על גבול לבנון

השיא היה כאשר בכר, בשנה השנייה שלו, הוביל את קריית-שמונה  לזכייה בגביע המדינה. לא קל לישוב עם  10.000 תושבים  להשיג את האליפות המדינה. עוד יותר קשה לזכות רק שנתיים אחר-כך בגביע. בזכות ההשתתפות בגביעי  אירופה השונים, קבוצות יוקרתיות הגיעו מרחבי היבשת  להתארח (בחיפה) אצל הקבוצה מגבול לבנון. שרצקי שהרגיש הרמוניה עם בכר, נזכר שוב בסיפור ההתנדבויות: "אם בכר  בחר בפעילות כזו,  כנראה שהוא מסוגל להתעלות מעל השגרה. הטענות שאיזי מעדיף מאמן בובה שיעשה כל  מה שהבוס יאמר לו  _ כבר הייתה רחוקה מלהיות רלבנטית. אלא שבדיוק אז נבעטה בעיטת עונשין שביטלה באחת את ההרמוניה  בין השניים. אלונה ברקת  שכבר עשתה הכול כדי לקדם את מיזם הפועל באר-שבע לאזור האליפות, הרגישה שהיא חייבת את האחד שיעלה אותה שלב אחד והכי קשה בפודיום _ לעבור מהמקום השני לראשון. מטעמי סודיות או  סיבה אחרת, איזי ידע על הרומן רק ממקורות חיצוניים _ ונפגע . הוא הכריז, די בצדק, מלחמה על השניים: הרי הוא טיפח את ברק, שהחל דרכו כמאמן טרי בקבוצת הנוער  בקרית-שמונה עד המלכתו כאיש  המקצוע מספר 1 במועדון.  פגיעה רגשית, לא פחות ממקצועית. אין פלא שהיחסים בין השניים עלו על שרטון. אבל את הנעשה אי-אפשר היה להשיב. ברק הוחתם ל-3 שנים בבאר-שבע שבדיוק עמדה לחנוך את אצטדיון  טרנר, יצירת מופת אדריכלית בהשוואה לאצטדיון הישן בשכונה ב' בעיר הדרומית. הצוות שהביא, כולל  דודו גורש שאתו שיתף פעולה בזמנו  כשחקן בקבוצת הנוער החיפאית נווה-יוסף, הגיע  בגיל 34  להביא לבאר-שבע אליפות. המהלך שבהחתמת בכר, שכנע שחקנים מרחבי הארץ _ לא להסס גם אם מדובר בנסיעות של 300 ק"מ ביום.
דודו גורש | מקור: Botend

מימין לשמאל

באותה שנה זכה בניצחון משמעותי, כסקאוטר, על מכבי חיפה.  בהפועל רעננה שיחק קיצוני שמאלי מניגריה, טוני ווקאמה, שסוכנו אבי נמני הביא אותו  לשרון כדי שיהיה על המדף מול עיני מאמני הקבוצות הגדולות. . הוא בהחלט הרשים. אך כשמאמן מכבי חיפה בתקופה ההיא, אלכסנדר סטויאנוביץ הגיע עם יעקב שחר לצפות בו במדי רעננה, הוא פסק מיידית: "איך יכול להיות שלקיצוני שמאלי אין רגל שמאל בועטת?" לעומת זאת,  ברק בכר שגם הוא התעניין, ראה אותה סחורה. בניגוד לסרבי של חיפה, בכר סבר כי שחקן עם רגל ימין בצד שמאלי, יכול להיות דווקא יתרון בכך שיערים בעיות על שומריו. וחוץ מזה, היו לו תכונות פיזיות וטכניקה יוצאת מהכלל בבאר-שבע שיחק באותה שנה ניגרי ענק, תרתי, משמע, ג'ון אוגו. הצמד החזק והדובר אותה שפה, נחשב להבטחה.וקאמה הוחתם, בסכום נמוך יחסית של 900 אלף שקל, כדי שישלים את חולית ההתקפה. עדיין לו במטרה שינהיג  אותה. אבל מגוון האיכויות של וקאמה החל  ללהוט בליגה. האיש הפך לאחד השחקנים הזרים הטובים בארץ ויש שטוענים כי הוא "הזר הגדול ששיחק בישראל". אם נסכם תוצאות, נקבע בקלות שהעין המקצועית והיצירתית של בכר, הכתה קשות את תפיסת העולם של סטויאנוביץ'. הפועל באר-שבע זכתה בשחקן שכיכב והנהיג  ב-3 אליפויות רצופות.. חיפה המשיכה לחפש את מי שיוציא אותה מהמשבר, שכבר גרם לה  אכזבות בעשור השני של המילניום תוסיפו  לכך מסע סביר-פלוס של באר-שבע בליגת האלופות, הדחה בשער הבדל בידי סלטיק הסקוטית תוך כדורגל מרשים. חיפה לעומתה, הגיעה לאירופה רק למחנות הקיץ.
עדי גולד

איש התקשורת  הבכיר עדי גולד, מחבר הספר "אלופים, 70 שנותיה הראשונות של הפועל באר-שבע. עקב אחרי כל קטע בהתנהלות  ברק בכר, וחלקו באליפויות אומר לכרמליסט:"בכר חיבר אוסף של שחקנים לקבוצה מנצחת. הרי ברדה, מליקסון והובאן היו שם לפניו. גם בתקופה של אלישע הייתה איכות שחקנים, אבל בכר  עיצב אותה ורקם לה עמוד שידרה ויציבות. וזה לא שהתחיל על  דרך המלך כי הפסידה בעכו במחזור החמישי כשהייתה בתקופה לא טובה מול ביקורות על השיטה שלו, הוא טרח על מקצה תיקונים שהצליח מאוד". "בנוסף", אומר גולד, הוא תיקן את הטראומה האירופית של באר-שבע משנות ה-90 עם התבוסות הקשות, כולל עשירייה ברודה ההולנדית ושביעייה מול ברצלונה שבאותה שנה שיחקה בגביע אואפ"א, הדרג שמתחת לליגת האליפות. אפשר בהחלט לומר כי הוא הזכיר את אמציה לבקבוביץ'  שקיבל קבוצה מוכשרת בשנות ה-70 והוביל אותה לשתי אליפויות רצופות".

הכי שפוי בסביבה לחיצה

יחד עם זאת, מצא גולד פגם בבכר: "לחובתו, הייתה העובדה של ספר את הכשרונות תוצרת בית. דן ביטון, כיום במכבי ת"א, גילה כבר אז  ניצוצות ונאלץ לעזוב את הקבוצה. אם אני שוקל את כף הזכות וכף החובה, הרי שהחיובי בולט הרבה יותר. אין לי ספק כי  הוא המתאים היותר להוביל את מכבי חיפה בעונה שיש לה סיכוי לאליפות. הוא המאמן הישראלי הטוב ביותר, בלי תחרות"".

איל ברקוביץ', שלא חושש לקטול בביקורתו, מאוד מרוצה מהעבודה של בכר.

מתוך עמוד האינסטגרם של אייל ברקוביץ

הוא אחד הבודדים שמגלה שפיות בסביבה לחוצה  שמחפשת אליפויות.  הוא לא מאבד את הראש במצבים  קשים ויודע להוציא מהם את המכסימום".

ברקו לסיום: "אי-אפשר לנבא אם חיפה תזכה באליפות כי יהיה קרב ראש-בראש עם מכבי ת"א. אבל אם יש מישהו שיכול להוביל אותה  לתואר אחרי 10 שנים, זה רק בכר.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות