27.05.2022

יום שישי

רכב פורד מודל T

רכב הפורד מודל 1910 T (הרכב האדום בתמונות) הוא מכונית ה-פורד המפורסמת ביותר בתולדות הרכב, זהו הרכב הראשון שיוצר בייצור המוני מסיבי שגרם למהפכה בתחום התחבורה היבשתית.

במשך 19 השנים שבהן יוצר רכב זה- שמבנהו הבסיסי לא השתנה מאז הוצג לראשונה בשנת 1908- יוצרו מעל 15 מיליון יחידות מסוגו.

כאשר תיכנן הנרי פורד את המודל T, הרכב נחשב למודרני מסוגו, עשוי מהחומרים המתקדמים ביותר באותה תקופה, והמבנה שלו חזק וקשוח- לאפשר לו להתמודד עם הדרכים הגסות באותה תקופה- להזכירכם- אלו לא היו דרכים סלולות, ובאיזורי הערים-מרוצפות בגסות- דרכים שהתאימו לעגלות סוסים בעלות המהירות הנמוכה.

כאשר הסתיים ייצור המודל T ב-1927, עדיין נרכש הרכב על אף שעבר זמנו. זאת- תודות למוניטין המעולים שצבר, וכן למחירו הנמוך- מחיר שהחל לרדת בהדרגה כבר ב-1910 עקב ייצור מתחרים מודרניים ממנו.

ניתן לראות בתמונות המצורפות גם את אחיו הצעיר- בצבע ירוק ושחור- הפורד מודל  1012 T  ,עם המבנה הייחודי לו. בשנים אלו- למכונית כבר היה שימוש נוסף-מעבר להובלה, והסעת נוסעים- רומנטיקה….

מה שהיה טוב לכירכרות הקלות, טוב גם למכונית- כלי חדש- שותה דלק ולא לועס קש, וללא נפיחות הסוס הרתום מלפנים….

אז לפניכם- רכב המותאם בדיוק לדייט מבטיח, או – לתחזוקה הולמת של מערכת יחסים קיימת- שלא תחלד חלילה.

הרכב- הוא אותו רכב, פורד מודל T בעל המבנה  הארגזי והחסון, כי הדרכים כידוע-ב-1912- עוד היו רחוקות מלהיות האוטובאן הגרמני הידוע לתפארת.

הרכב הוא פורד אנגלי- מסוג מכוניות ה-פורד שחלקיהן יוצרו בארה"ב, ונשלחו לבריטניה-שם הורכבו בסיגנון בריטי- הגה ימני למשל. המנועים- יוצרו במלואם באנגליה וכונו- מנוע פורד אנגליה (הסוסיתא, והכרמל דוכס- זוכרים?….חטיף גמלים-למי שלא מכיר).

הרכב הזה הוא זוגי- שני נוסעים בקבינה קטנה, מחופת ברזנט.

אבל- אם תרצה הליידי להתענג על נסיעה באוויר הפתוח (כאילו שחסר אוויר בקבינה הפתוחה נוסח רכב בט"ש), להנות מקרני שמש אביבית, וממראה הציפורים, הפרפרים והנוף האנגלי הירוק והאביבי- הרי שבאחורי הרכב שמור לה כיסא נוסף, מרופד היטב, בחלל הפתוח-ממש מיטת שיזוף על גלגלים….

לא מומלץ לה לנסות את זה ברכב מודל 2021….לבל תישאר תלושת אוזניים וקרועת בגדים במהירות המודרנית.

כראוי לרכב רומנטי, וכתשובה מקדימה לכל אותם חובבי הצבע השחור של הפורד מודל T- רכב זה נצבע בצבעי ירוק כהה (שאומץ אחר כך על ידי יצרנית המכוניות בנטלי), ושחור, ואילו הגלגלים (עשויים עץ בעבודת יד) בצהוב עליז

הצופר- ידני- כפי שניתן לראות.  עשוי שלפוחית גומי עליה לוחצים- כדי שהאוויר העובר בצינור התהודה ופיית החצוצרה-ישמיע קול רם במיוחד.

יש הטוענים שכדאי להחזיר לשימוש את הצופר הזה גם היום- ואז אולי תרד כמות הצפירות העצבניות בכבישי ישראל-או- שיפתחו הנהגים כפות ידיים של גורילה.

הרכב מונע בסיבוב מנואלה, ולצורך הקלת תהליך ההתנעה וההצתה- כל רכב כזה היה מצויד במיכל אתר שאותו טיפטפו לפתח הקרבורטור לפני ההתנעה- ואם נהג חסר סבלנות היה מזין יותר מדי אתר- הוא היה מסיים בתור נהג מפוייח מאוד…..קרוע בגדים ופרוע שיער.

באותם ימים- נהיגה הייתה אומנות ייחודית-שסבלנות נדרשת בצידה.

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF

מוזיאון GREIF ממוקם בשכונת נווה שאנן בחיפה- ליד שער הטכניון המוזיאון מכיל אוסף בן מעל ל-1,000 מודלים המציגים פרקים בהיסטוריה וטכנולוגיה כלל עולמית בתחומים הבאים: שייט ,תעופה, התפתחות הרכב , חקר החלל, היסטוריה צבאית. המוזיאון נקרא על שם פנינה וזהר גריף. הביקורים במוזיאון הינם בתיאום מראש בטלפון 0545-451-284

שתפו עכשיו

יכול גם לעניין אותך

מדע ובריאות

יום בטיחות הילד התקיים במרכז הרפואי לגליל

במרכז הרפואי לגליל נערך היום (חמישי) יום בטיחות הילד, בשיתוף ארגון בטרם לבטיחות ילדים.במסגרת היום המיוחד הוקמו בכניסה לאגף ילדים ולאגף נשים ויולדות דוכנים שונים

חדשות היום

צו סגירה הוצא למקום המשמש להימורים בנשר

המשטרה חשפה לפני כשבועיים מקום המשמש להימורים בנשר ואתמול הוצא צו סגירה למקום במסגרת אכיפה ממוקדת ויזומה של תחנת משטרת נשר נגד מחוללי פשיעה ובהם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות