30.07.2021

יום שישי

עו"ד שני אלקובי, מתמחה במשפט פלילי

רישום פלילי – כתם לכל החיים?

רישום פלילי יכול להיות גורם מעכב עבור המון אנשים שמנהלים אורח חיים נורמטיבי, אולם בעברם מעדו וביצעו עבירה פלילית, שלא משקפת כלל את התנהלותם בדרך כלל. אז מה עכשיו, בגלל טעות אחת, צריך לתייג אדם כעבריין?

ברור שלא. החוק מאפשר למחוק רישומים מהמרשם הפלילי או המשטרתי במקרים המתאימים ובכך לאפשר לאדם שהיה בעברו רישום לפתוח דף חדש ונקי ולהתקדם בחיים לכיוונים שהיו נחסמים בפניו אם היה נותר הרישום.

כך למשל, על מנת להתקבל למקומות עבודה מסויימים נדרש גיליון רישום פלילי נקי לחלוטין, כמו כן על מנת לשאת נשק ברישיון או לקבל תעודות מקצועיות שונות – רישום פלילי עשוי להוות גורם שמונע את קבלתם.

אז מה עושים במקרה שקיים בעניינכם רישום פלילי או משטרתי? התשובה תלויה קודם כל במהות הרישום. במידה ומדובר ברישום של הרשעה פלילית (או תיק שהסתיים ללא הרשעה), לאחר שהוגש כתב אישום – הדרך למחיקתו היא על ידי פנייה לנשיא המדינה בבקשת חנינה, ככול שהבקשה תתקבל יימחק הרישום. חשוב לציין כי כמובן שלא כל מקרה יצדיק היעתרות לבקשה ולכן חשוב מאוד להגיש בקשות כאלו בסיוע של עורך דין פלילי.

במקרה ומדובר בתיק משטרתי סגור שלא הבשיל לכתב אישום ונסגר באחת מעילות הסגירה (חוסר ראיות או נסיבות שאינן מצדיקות העמדה לדין), הדרך למחיקתו היא על ידי שינוי עילת הסגירה לעילה של היעדר אשמה פלילית. במידה ועילת הסגירה תשתנה, הרישום יימחק מהגליון.

על מנת להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה יש צורך לעיין בחומרי החקירה שנאספו ולנמק בפני הרשות שסגרה את התיק מדוע יש לקבוע, בהתאם לחומרי החקירה, כי אין כל חשד לביצוע עבירה פלילית. גם במקרה זה, מדובר בבקשות שלצורך הגשתן צריך ידע משפטי ולכן מומלץ לפנות לעורך דין פלילי בעניין הזה.

בכל מקרה, העצה הכי טובה היא להתייעץ עם עורך דין עוד בשלב החקירה המשטרתית, כי ייעוץ לפני החקירה יכול לחסוך מכם את כל ההתנהלות שלאחר סגירת התיק והתנהלות נכונה בחקירה עשיה להשליך על גורל התיק.

מה הסיכוי שהרישום יימחק? במקרים רבים פונים אליי לקוחות שנסגרו בעניינים תיקים בעבירות שונות ואפילו לקוחות שהודו בחקירתם בביצוע עבירות ולמרות זאת, לאחר בחינת התיק אני מגלה כי הראיות בעניינם חלשות מאוד. למשל – התיק מבוסס על חיפוש שבוצע באופן לא חוקי, גרסה מול גרסה כאשר לא הייתה כל הצדקה לקבל דווקא את הגרסה שמפלילה את הלקוח שלי ועוד. במקרים אלו, הגשתי בקשות לשינוי עילת הסגירה והבקשות התקבלו, כך שהרישום כנגד הלקוחות שלי נמחק. לכן, אני אמליץ שלא להשלים עם הרישום ולהתייעץ עם עורך דין פלילי כדי לבחון אפשרות למחוק את הכתם הזה.

במקרה בו ייצגתי לא מזמן אדם שהוגשה כנגדו תלונה בגין עבירות אלימות כנגד בת זוג, שעבד והתפרנס כמאבטח נושא נשק והגיע אליי לאחר שרישיון הנשק נלקח ממנו ועמדו לפטר אותו ממקום העבודה שלו רק בשל התלונה שהוגשה נגדו. הוא הגיע אליי מיואש וטען כי מדובר בתלונת שווא וכי לא היו דברים מעולם- יחד עם זאת, מיד ברגע שהוגשה התלונה נלקח ממנו רישיון הנשק ואף ניתן כנגדו צו הרחקה מהמתלוננת כבר בשלב ראושני של הבירור. לאחר שפניתי לתביעה המשטרתית והעליתי בפניהם טיעונים משפטיים, הוחלט בסופו של דבר לסגור את התיק כנגדו בעילה של חוסר אשמה, רישיון הנשק שלו הושב אליו והוא חזר לעבודתו כמאבטח.

אז מה השורה התחתונה? רישום פלילי יכול להעיב על האפשרות להתקדם ולהתפתח מבחינה אישית ומקצועית. יחד עם זאת, ניתן למחוק את הרישום ולפתוח בדף חדש – אל תתייאשו ואל תשלימו עם הרישום!

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

חדשות היום

הבלאגן ברחוב הסייפן – עקיצה ב 54 שניות

אפילו חיפאים ותיקים ומנוסים ייאלצו להודות במבוכה שאינם יודעים היכן ממוקם רחוב סייפן. מדובר ברחוב קטן ושליו ללא מוצא באורך כולל של כ200 מטר, הממוקם

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות