18.09.2021

שבת

יוני הללי. לקוח מתוך האתר הרשמי

ראיון בלעדי עם העיתונאי ופרשן הספורט יוני הללי

פרישה ממעריב, פתיחת עסק עצמאי, פייק ניוז, עיתונות כיום, פרשת נערות הליווי של דצמבר 99 • לפניכם הסיפור הבלעדי של יוני הללי מאיך שהתחיל ועד היום

מרבית שנותיו יונתן הללי היה עיתונאי ב"מעריב", שימש ככתב בצפון, סיקר את תחום המשפט, משטרה, צבא, הבריאות והרשויות המקומיות בצפון, ובנוסף, סיקר עבור מוסף הספורט של העיתון את קבוצות הכדורגל בצפון ובמשך שני עשורים במקביל סיקר את נבחרת ישראל בכדורגל.
משנת 2013 התחיל לעבוד בערוץ הספורט כפרשן בתוכניות המגזין של הערוץ, כשהבולטות שבהן הן התוכניות "יציע העיתונות" ותוכנית הבת שלה, "שבת ביציע". ב-2015 הצטרף להגשת תוכנית הרדיו המצולמת של ערוץ הספורט. בשנת 2014 הצטרף  לצוות המגישים של תוכנית הספורט ברדיו 103FM לצד מאיר איינשטיין ורון קופמן.

בעשור האחרון, עוסק במקביל לעבודתו העיתונאית גם בתחום הייעוץ התקשורתי, דוברות ויחסי ציבור לגופים ואישים במגוון תחומים. כאשר הוא מביא איתו את הניסיון, המקצועיות והקשרים הענפים בתחום התקשורת (עיתונות רדיו וטלוויזיה).

צוות כרמליסט החליט לנסות להבין את הצלחתו ועלייתו של יוני הללי:

• מתוך קריירת הספורט שלך, מה האירוע הכי מעניין שסיקרת?

הסיפור הכי גדול שלי, ואני חושב שזה הסיפור הכי גדול בספורט הישראלי, מי שחובב כדורגל בטוח מכיר אותו, זה החשיפת פרשת נערות הליווי ושחקני נבחרת ישראל. זה סיפור בלעדי שלי, יחד עם אביב הברון שהיה במעריב, יחד חשפנו את הסיפור. בגדול, שחקני נבחרת ישראל בילו במלון של הנבחרת בדנמרק עם נערות ליווי, מדובר ביותר מ6 שחקנים שהזמינו את נערות הליווי בערב המשחק לחדרים שלהם במלון, מלון שהם היו בהתכנסות רשמית, שערוריה גדולה. במשחק עצמו הפסידה הנבחרת 5-0, והסיכוי להגיע לטורניר הלך לגמרי כתוצאה מההפסד הזה, והפרשה הזו זעזעה את הכדורגל והספורט הישראלי. דצמבר 99. מאותה תקופה שחקני נבחרת ישראל מחוייבים לקוד האתי שאומר שהשחקנים מחוייבים שבשעה שהם במסגרת רשמית אסור להם לעשות כל דבר בסגנון הזה, בטח שלא לבלות עם נערות ליווי. מעולם לא נחשפו השמות של השחקנים. הם שמורים אצלי בלבד. חלקם היו לא בדיוק רווקים, אז החלטנו לא לפרסם את השמות עד היום. אולי הפעם נפרסם אותם.

• איזו עצה עיתונאית היית נותן לעיתונאי צעיר בתחילת דרכו?

יש קו ברור מאוד בעיתונות. עד שנת 2008, ומשנת 2008.
עד 2008 יכלת להחזיק סיפור בלעדי טוב, לבדוק אותו היטב, לקבל תגובות מבלי שידלוף החוצה. סיפור פרשת נערות הליווי, הוא אחד מעשרות, אם לא מאות סקופים בלעדיים שלי. אותו בדקנו 4 ימים שלמים. פרסמנו אותו 4 ימים אחרי שהנערות היו בחדרים. כיום, משנת 2008, לכל עיתונאי יש בלוג, פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, אז אתה לא באמת יכול להחזיק סיפור יותר משעה שעתיים. מעטים הסיפורים שלא דולפים החוצה.
אמר לי פעם עורך מדור הספורט – בן אדם אחד יודע סיפור, ועוד אחד מגלה עליו, ואחריו עוד אחד, אל תבנה על זה שזה לא ידלוף. תפרסם. תבדוק, תפרסם.
ולכן, מ2008 ועד היום זה הרבה יותר מהיר. צריך להיות פחות יסודי, זה לא עיתונות אמיתית כמו פעם.
כמובן שלא כולם, יש עדיין עיתונאיים אמיתיים, תחקרינים מצוינים, אבל הרוב המוחלט כבר לא. כל מי שמביא סקופ עיתונאי היום, לא משנה אם בספורט, בכלכלה, בצבאי, בפוליטי, זה הישג עצום. כל מי שמצליח להביא סיפור לעיתון שמודפס רק למחרת, זה עצום על עצום. אפילו באתר אינטרנט. זה קשה מאוד. כל סקופ מקבל מימדים.
אבל המלצה שלי? כשאתה ספק בטוח ואתה יודע שאתה עלול לפספס את הבלעדיות, אל תפרסם. רק אם בדקת והצלבת, ויש לך עדות, רק אז. תהיו זהירים, באמת. כל אחד חשוף לתביעת דיבה, ויש עיתונאים בכירים בישראל היום שאף חברת ביטוח לא מכסה אותם מבחינת סיכון מקצועי. צריך להיות זהירים. לא בדקת, אל תפרסם.

לקוח מתוך האתר הרשמי של יוני הללי

• בשנים האחרונות עברת להיות עצמאי, למה ואיך עבר התהליך?

פשוט סגרו לי את מעריב בפרצוף. הייתי מנהל סניף בחיפה. בקצרה, הייתי כתב בריאות, משטרה, פלילי, בתי משפט, וכל תפקיד שהיה בעיתון מעריב, עשיתי. סגרו את האורות במעריב, וגזלו לי את כספי הפיצויים שלי בגלל פשיטת רגל, ולא הייתה לי ברירה אלא לצאת לדרך חופשית. לאורך הקריירה שלי הציעו לי לעבור למקומות אחרים, ולא הלכתי על זה. היום פתחתי עסק שיודע לתת שיווק ומיתוג תקשורתי לעסקים גדולים ובינוניים. פיתחתי את הפלטפורמה של פייסבוק ובניית אתרים, הודעות לעיתונות, מיתוג, ניהול משברים, דוברות. יש לי לקוחות שלחלקם אני הדובר שלהם, ולחלקם בונה להם אתרים קטנים. אם זה אתרי מכירות, תדמית וכו'.

8 חודשים אחרי שהקמתי את העסק, פנו אליי שוב ממעריב החדש, הציעו לי לחזור לסקר את כל אירועי מעריב מחדרה עד קרית שמונה, ובמשך שנתיים וחצי עשיתי את זה במקביל להקמת העסק שלי. אחרי שנתיים וחצי ראיתי שזה כבר כבד עליי, החלטתי להישאר ברדיו ובטלוויזיה. יש לי 3 תוכניות רדיו שעוסקות בספורט. היום,
אני מגיע ללקוחות שלי מתוך כך שמכירים אותי גם אם אין להם זיקה לספורט. חלק מהלקוחות הם אוהדי ספורט או חובבי ספורט. דבר אחד אני רוצה להמליץ. לא להתייאש. גם אם היית טוב ואתה יודע לעשות רק דבר אחד או שניים בחיים, תמיד תזכור שאתה יכול ללמוד עוד דבר, ולהתרומם תוך כדי תנועה. תתרומם. אף פעם לא מאוחר. התחלתי את העסק שלי בגיל 50 +, והיום בגיל 60 אני יודע להגיד לך שהעסק שלי תודה לאל עומד על הרגליים. לא עשיר מדי ולא עני מדי.

לקוח מתוך האתר הרשמי של יוני הללי

• כמו שאתה יודע, אתר כרמליסט הוא אתר חדשות לכל הידיעות בחיפה והצפון. איך לדעתך מתנהלת התקשורת המקומית?

תראה.. כשאמרתי לך קודם על הפייק ניוז, זה מתקשר גם לתקשורת המקומית. היתרון היחיד של התקשורת המקומית זה שהיא לא לוקחת סיכונים כי אין לה גיבוי. היא לא יכולה לעמוד בתביעת דיבה עכשיו של מיליון שקל. טיפה יותר זהירים, יש פחות פייק ניוז, נזהרים יותר, אין תחרות כמעט. פעם, הייתי נלחם על דקות כדי לעלות סיפור. הייתי הולך לזירת רצח, הייתי עומד בטלפוןן ציבורי, וכותב את הידיעה תוך כדי.

היום זה לא מעניין אף אחד. מקבל הודעת דובר. זה העיתונות. לגבי כרמליסט, עושה רושם שהוא ממוקד תכנים, מתעסק לא מעט בספורט, שזה מעניין הרבה מאוד חיפאים, העיר הזו צמאה לספורט. בעיקר גם בגלל מכבי חיפה, הפועל חיפה. יש גם כדורסל. ראיתי שיש לכם את כל זה, וגם כל מיני דברים אחרים שקשורים לעיר, אתם נראים על הדרך. אין שום סיבה שהשמיים לא יהיו הגבול בשבילכם.

 

מוזמנים לצפות בקטע קצר , ראיון מיוחד של צוות כרמליסט בתוכנית של יוני הללי - "הללי אורגינל"

איתן גונטר

איתן גונטר

כתב מערכת כרמליסט

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

פרשת השבוע

פרשת האזינו

כניסת שבת: 18:13יציאת שבת: 19:21 משה רבינו עומד מול עם ישראל ביום פטירתו ומשמיע באוזניהם את שירת "האזינו". שירת "האזינו" מקיפה את ההיסטוריה, החל מבריאת

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות