06.08.2021

יום שישי

קרדיט Yitzhak Marmelstein

רגע לפני הסגר: טיול לשבת בנחל מערות

אז רגע לפני הסגר שאמור להגיע אלינו בראשון , צוות "כרמליסט" מציע טיול משפחתי לשבת אשר משלב טבע, נוף מרהיב והיסטוריה .

אז קצת על המקום ( מתוך אתר רשות הטבע והגנים ) :
כינויו של הר הכרמל הוא "הר אלף המערות" על שום מערות רבות, מוכרות יותר או פחות, שנמצאות בו. טיול בנחל מערות, שבמורדות הכרמל הדרומיים, הוא מסע מופלא בין שלוש מערות, בהן חיו אבות אבותינו הקדמונים. מדובר באתר חשוב מאוד שהוכר בשנת 2012 כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, בזכות המערות אשר בהן נמצאו שרידים חשובים המעידים על התיישבות האדם הקדמון באזור הכרמל בתקופה הפרהיסטורית.

קרדיט : R Yeshurun

במסלול הטיול בשלוש המערות הפתוחות למבקרים תוכלו לראות תצוגה הממחישה את חיי האדם הקדמון ואת הכלים שבהם השתמש, לצד חיזיון אור־קולי וסרט נחמד. מלבד הביקור במערות ההיסטוריות יש בשמורה כמה מסלולים מעגליים העולים אל רכס הכרמל ומשלבים תצפית מרהיבה לעבר הים. המסלולים מגוונים מאוד, חלקם מתאימים למיטיבי לכת וחלקם מתאימים למשפחות עם ילדים קטנים, כמו המסלול השחור, כך שכל אחד מוזמן לבוא לבקר. חשוב לציין כי מערת הנחל, שבה מוקרן החיזיון האור־קולי, נגישה לנכים, אך שאר המערות מצריכות טיפוס במדרגות תלולות. שווה להגיע לכאן ולשלב טיול רגלי באזור הכרמל, שמלבד ההרים המוריקים יש בו שפע של מטעי בננות משובבי נפש ופריחות בעונה. בנוסף, במקום הוקם שביל רגליים יחפות קטן ומקסים, שהילדים ייהנו להתרוצץ בו.

מערת התנור

הסיור מתחיל בהעפלה בגרם מדרגות תלול למערת התנור. הרחבה שלפני המערה היא נקודת תצפית יפה המשקיפה על מישור חוף הכרמל. החפירות במערה החלו בשנות ה-20 של המאה ה-20 בשכבות שעוביין מגיע ל-20 מטרים. הממצאים הקדומים ביותר שהתגלו במערה שייכים לתרבות האשלית, שראשיתה כאן לפני כ-500 אלף שנה. באותם ימים חי כאן, כנראה, טיפוס האדם המכונה הומו ארקטוס (האדם הזקוף). בני התרבות האשלית חיו בחבורות קטנות שהתקיימו מציד ומלקט. הם ידעו להשתמש באבני יד מסותתות, ובעזרתן קרצפו עורות, קצצו וחפרו. תרבות זו התקיימה במערה במשך כ-250 אלף שנים.

על פי הממצאים שהתגלו בחפירות, במשך 100 אלף השנים הבאות חיו במערה בני התרבות היברודית. בתקופה זו פיתח האדם מגוון כלים קטנים. גם בתקופה זו חיו בני האדם מציד ולקט.
לפני כ-150 אלף שנה חלה התפתחות טכנולוגית ותרבותית נוספת, הקשורה לתרבות אדם המכונה התרבות המוסטרית. בני תרבות זו שיפרו מאוד את הטכנולוגיה של סיתות האבנים. בתקופה זו, בפעם הראשונה בתרבות האנושית, נהגו בני האדם לקבור את מתיהם. הקבר היה קטן, וגוף המת הוכנס אליו בדרך כלל כשהוא מכווץ.

מערת הגמל

המערה הבאה בסיור מכונה מערת הגמל. מערה זו מוקדשת לתצוגה הממחישה את אורח החיים של האדם הקדמון בתקופה המוסטרית. במערה מוצגים כלים ופוחלצים של בעלי חיים המעידים על כלכלת ציד.

מערת הנחל

מערת הנחל היא מערה ארוכה מאוד. היא מתחילה באולם רחב ידיים המוביל לפרוזדור שאורכו 70 מטרים. לפני חזית המערה משתרעת מדרגת סלע רחבה. יישוב בני אדם במערה החל בתקופה המוסטרית, אך עיקר הממצאים שהתגלו בה שייכים לתרבות המכונה אוריניאקית, תרבות שהחלה לפני 40 אלף שנה ונמשכה כ-20 אלף שנה. מתקופה זו לא התגלו בכרמל עצמות אדם, אולם כלי האבן שהתגלו משוכללים יותר. בתקופה זו השתמש האדם בפעם הראשונה בכלי עצם.
לפני כ-12 אלף שנה, לאחר הפסקה של כ-8,000 שנה, שב האדם להתיישב במערה. תרבות אדם זו מכונה התרבות הנטופית, והיא נמשכה כ-2,000 שנה. מרכז הכובד של החיים בתקופה זו עבר לאולם הכניסה ולמדרגת הסלע שבחזית המערה.

במערת הנחל מוצג חיזיון אורקולי המספר על היווצרות המערה ועל חיי היום-יום של האדם הקדמון.

תצוגת הכפר הנטופי

בתקופה הנטופית חל שינוי משמעותי באורח החיים של האדם הקדמון. בפעם הראשונה נבנו יישובי קבע, כמו הכפר שנבנה בחזית מערת הנחל. כמו כן מופיעים בפעם הראשונה חפצי אמנות, כגון סיתות אבן בדמות ראש אדם ומחרוזות צדפים. בתצוגה מוצגת המחשה של סוכת מגורים מהתקופה הנטופית ושל קבר מאותם הימים.

מהתצוגה פונים מערבה ובתוך כמה דקות שבים למרכז המבקרים שבשמורה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע נחל מערות

פרטים נוספים מאתר רשות הטבע והגנים

מציגים בפניכם את הסקירה של משפחת דנן על המקום:

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות