30.11.2021

יום שלישי

צילום רחפן מקצועי, צילום: אודי רז

המאבק בנושא ההתחדשות העירונית ביקנעם עולה מדרגה

ראש עיריית יקנעם סימון אלפסי אמר השבוע כי נושא ההתחדשות העירונית נמצא בידי המדינה ועורר את זעם התושבים שטענו כי לא מעט מבנים בעיר ישנים ויש לשפצם

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי קרא השבוע למדינה לסייע בקידום תכנית להתחדשות עירונית נכונה בשכונת "נוף לכרמל" שבעיר. תכנית שתהיה הגיונית ותטיב עם התושבים, ולא אחת מנותקת מן המציאות שתביא את השכונה לסיוט בשל היעדר תכנון מלא נכון ומותאם.

ראש העיר דורש מן המדינה להשקיע כספים קודם כל בבדיקה האם הפרויקט בכלל רלוונטי ויש לו היתכנות וכדאיות כלכלית, ובמידה וכן לדאוג מימון מלא של כל התנאים המחויבים לקידום תכנית מן הסוג הזה. רה"ע מסביר שלקידום תכנית כזאת חייבים ליצור תשתיות ראויות, לתת פתרונות תחבורתיים, לסלול כבישים, להקצות קרקע משלימה, לדאוג למקומות לפארקים וגני משחק, שטחים למוסדות חינוך, ציבור ופנאי, הקמת חניות תת קרקעיות ועוד ועוד,  ולא רק לחתור להוספת מאות ואלפי דירות בבנייה לגובה חסרת תכנון. 

העירייה טוענת כי נושא התחדשות עירונית/פינוי-בינוי מוזכר בעיר בהקשר לשכונת נוף לכרמל, אולם עד כה כל הבדיקות שנעשו הראו שהשכונה שיש בה כיום כ- 400 דירות וכדי שתכנית שתקודם בה תהיה כלכלית יצטרכו לבנות בה כ-2500 דירות, לא יכולה לקלוט מסה כל כך אדירה של דירות, ובוודאי שאין לה את התשתיות הראויות לכך. מדובר בשכונה ותיקה מאוד שהיא ראשיתו של היישוב ואשר נבנתה לפני כשישה עשורים, ויש בה כניסה/יציאה אחת, כבישים לא רחבים, חניה בלתי מספקת, והיא למעשה לא ערוכה בשום דרך להרחבה כל כך גדולה, בטח ובטח כאשר אין שום כוונה לבנות על פארק גנדי ומגרשי הספורט להנאת התושבים שגרים בשכונה.

תושבי שכונת נוף הכרמל מצידם כועסים על כך שהתכניות לפיתוח השכונה וההתחדשות העירונית מתעכבות, לטענתם יש לא מעט בניניים בעיר ובעיקר בשכונה שהן בסכנת התמוטטות ויש לקדם במהרה את תכנית הפינוי בינוי שנמצאת לטענתם על השולחן.

כאן המקום לציין שתכנית התחדשות עירונית לרוב לא כדאית כלכלית בערים שנמצאות בפריפריה.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

"תכנית להתחדשות עירונית יכולה להיות בשורה גדולה, אבל בהיעדר תכנון מלא, קפדני ונכון, יכולה להיות סיוט גדול אפילו הרבה יותר, ולא חסרות בארץ דוגמאות לכך. עיריית יקנעם בעד קידום תכנית להתחדשות עירונית, אולם זה ייעשה אך ורק בתנאים שלנו. שהמדינה תשקיע כספים בבדיקת הכדאיות ובתכנון שייתן מענה לכל הצרכים של שכונה שגדלה מכ- 400 דירות לפי חמישה – שישה ואף יותר. אני דורש תכניות מפורטות מלאות כי אחר כך אנחנו נצטרך להתמודד עם ההשלכות ועם התושבים. במידה והדבר יקרה נשמח לקדם תכנית ולהיות שותפים מלאים לתהליך כולו".

תגובת קבוצת רז בר בע"מ התחדשות עירונית המנהלת ומקדמת את מתחם נוף הכרמל ביקנעם על דברי ראש העיר סימון אלפסי:

"בראשית דברינו חשוב לנו לומר כי למר סימון אלפסי זכויות רבות בעשייה הברוכה במשך שנים רבות לעיר יקנעם.

העיר יוקנעם ממותגת כעיר איכותית עם אוכלוסייה נהדרת אבל גם לעיר יוקנעם בתחומה שכונות ישנות אשר הופכות למסוכנות עקב היחלשות התשתיות והמבנים וזקוקה לקדם בתחומה מנגנון מוסדר של תחום ההתחדשות העירונית.

בכתבה שפורסמה שראינו בחיוב דרך אגב, נאמרו דברים חשובים מאוד אשר מיושמים בימים אלה ממש בתוכנית הבינוי שאנחנו מציעים ונציג בקרוב בישיבת עבודה בפני ראש העיר מר סימון אלפסי וצוותו.

השילוב של פעילות יזמית מקצועית כפי שאנחנו מבצעים בשנה האחרונה עם גיבוש תושבי השכונה לטובת התהליך תוך הקשבה פעילה לצרכי העירייה ( גיבוש פרוגרמות מסודרות לצרכי ציבור וכן שיפור התשתיות ברמה המקיפה ביותר – כבישים, חשמל, גנים, כיתות לימוד ופיתוח סביבתי ) יעניקו בדיוק את האמור בכתבה שפורסמה.

תושבים רבים צעירים אינם יכולים לרכוש דירה בהישג יד עקב מחירי הנדל"ן הגבוהים ודווקא דיור איכותי ונגיש ימנע הגירה מן העיר וישאיר אוכלוסייה צעירה ומתפתחת ואף יהווה אבן שואבת של אוכלוסייה נוספת לשכונה חדשה ומודרנית.

כיום כ 60% מתושבי השכונה חתמו על הסכמתם והפעילות נמשכת במלוא היעילות והמקצועיות תוך הגנה מלאה על זכויות הדיירים עם משרדי עורכי דין מובילים אל מול הפעילות היזמית הרוקמת עור וגידים בימים אלה ממש.

נשכרו שירותים של היועצים הטובים במדינת ישראל, פגישות רבות מבוצעות אצל גורמים בדרגים הגבוהים ביותר במשרדים הרלוונטיים, בוצעו צילומי רחפן מקצועיים ומיפוי לטובת מידול בתלת מימד של השטחים הנדרשים וכן אנימטור שיציג בסרטון מפורט את תהליך הבינוי הייחודי אשר מוצע, מבוצע סקר חברתי מקיף וכן יועצי תחבורה ואדריכלות נוף אשר עמלים בחודשים האחרונים על כתיבת תכנית מסודרת בכדי להציג את המתחם העתידי פני ראש העיר וצוותו.

השכונה החדשה תהיה מתקדמת ותעניק שיפור גדול במישורים רבים כפי שאנחנו מתכננים ובוודאי לסביבה אותה היא תחבוק, גם עבור העיריה גביית הארנונה מדירות חדשות תגדל, ייפתחו עסקים חדשים קרובים אשר יצריכו פחות את הצורך בשימוש ברכבים וייצרו פקקים עקב נגישות לקויה כפי שקיים כיום, אוכלוסייה חדשה תיצור קהילה חזקה אשר יבצעו רכישות בעסקים הקיימים בעיר דבר אשר יעלה את ההכנסות של העסקים, שיפור של מנגנון הכבישים והתחבורה, הקמת גשר מעבר להולכי רגל ופיתוח שכונה ירוקה עם עמדות טעינה ציבוריות לרכבים חשמליים וכן פחים מוטמנים, כל אלו מופיעים בתוכנית ענק שאנחנו מתכננים וזה רק על קצה של חוד.

לחברת רז בר התחדשות עירונית ניסיון רב בליווי אישי וקרוב של התושבים, התהליכים שלנו מיושמים במעל 20 מתחמים במדינת ישראל ובמגוון רשויות בהצלחה רבה, בשבוע שעבר בשכונת נוף לכרמל אחד המבנים נמצא עם קילופים מאסיביים של טיח מתקרות ועמודים אשר חשפו ברזלים חלודים וחישוקי ברזל מפוררים והדבר מפחיד שבעתיים כאשר רואים את הכתבות של קריסות מבנים בישראל.

אנו נבצע בקרוב במבנה האמור סקר אל הרס וכן חיזוקים נדרשים זמנית לטובת שמירה על התושבים עד לאישור התוכנית הכוללת.

אנו מבקשים מכאן, לקרוא למר סימון אלפסי, מהנדס העיר וצוותיו לעבוד איתנו יד ביד, אנו קשובים לכל בקשה ואו דרישה וניישם את כל צורך מקצועי ותכנוני על מנת לקדם את התוכנית בצורה מהירה גם בסמכויות מחוזיות ואו הוותמ"ל שרק מחכות לקבל את ברכת הדרך של העיריה זה בידינו ובנפשנו.

אין לי ספק שכפי שסימון עשה כל כך הרבה עבור העיר יוקנעם הוא ייקח יחד איתנו את ההזדמנות הכל כך חשובה וידאג לשכונות שבאמת צריכות את התהליך הזה ויסייע לנו לקדם את זה בצורה הכי מקצועית שאפשר."

שכונת נוף לכרמל צילום: דוברות עיריית יקנעם

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

מעקב
הודע על
guest
2 Comments
Oldest
Newest הכי מדורג
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות
שני

אם תכנית כזו, שבה קודם כל דואגים לתשתיות ורק אחר כך מאכלסים (להבדיל משכונות שער הגיא שבה עד היום אין מרכז מסחרי), תבוא במקום בנייה מסיבית כפי שמתוכננת בעמק השלום שתהיה בכייה לדורות, זה מבורך עונה להגדרה של win-win

סימון אלפסי

חרטה ראש העיר דואג רק לכיס שלו ולא מעיניין אותו מהשכונה הישנה בעיר נוף לכרמל שבישבילו זה החצר האחורית הוא ממשיכה להתייחס לתושבים שחיים שמה בזילזול ולא לעשות כבר פינוי בינוי כי בישבילו עדיף להשקיע למעלה ככה הוא יכול לגרוף לעצמו יותר דירות