19.01.2022

יום רביעי

צילום: דוברות עיריית יקנעם

ראש עיריית יקנעם ביקש משרת הפנים לאפשר הרחבת שטח העיר, במועצה האזורית מגידו מתנגדים לרעיון "אלפסי מנסה להתל בציבור לטובת תועלתו האישית"

ראש עיריית יקנעם בפגישה עם שרת הפנים ואנשי מינהל התכנון: על אף שליקנעם אין שום תכנון לבנות בעמק השלום, אנו מבקשים לחזור לחלופה הראשונה שאישר קבינט הדיור, קרי להרחבת העיר בשטח שבין מושב אליקים לפארק מבוא כרמל, במועצה האזורית מגידו ובמטה המאבק להצלת עמק השלום דוחים אפשרות זו וטוענים כי ראש עיריית יקנעם מתכנן לבנות מתחמי נדל"ן על השטח הירוק שמיועד לכלל המטיילים

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי ממשיך להוביל את פרויקט הרחבת שטח השיפוט של העיר והוא רואה זאת כמחויבות אישית שלו לצעירי העיר ולדורות העתיד שלה שרוצים לגור בעיר בה גדלו ושאותה הם כל כך אוהבים. רה"ע מדגיש שליקנעם נגמרו כל עתודות הקרקע לבנייה, ואין לה יותר לאן להתפתח, ומציין את קריית אתא, חריש ועוד יישובים אחרים שרק בימים האחרונים הורחבו גבולות שטח השיפוט שלהם על חשבון המועצות הגובלות בהם שנהנות משטחים עצומים.

בפגישתו עם שרת הפנים, איילת שקד ואנשי מינהל התכנון הדגיש רה"ע שיקנעם מעוניינת בחלופה הראשונה להרחבת העיר, חלופה שאישר קבינט הדיור והיא הרחבת העיר בשטח שבין מושב אליקים לפארק מבוא כרמל. רה"ע אמר בהקשר לכך שזו חלופה שאין בה שום טבע ייחודי וקרא לכל הירוקים ומתנגדי הבנייה על ירוק ללחוץ על ראש מועצת מגידו, חולבסקי שיסכים לחלופה הזאת.

אלפסי ביקש מהשרה לא להאמין לפרסומים מגמתיים של בעלי אינטרס כאילו יקנעם מתכננת לבנות על עמק השלום במקרה שחלופה 2 תאושר, ומדגיש שלעירייה לא הייתה ואין שום כוונה לבנות בעמק השלום.

בהקשר לכך אומר אלפסי שבניגוד ליקנעם, דווקא המועצה האזורית מגידו בונה על ירוק והרבה ירוק, לרבות  מעל עמק השלום שם מתבצעת הרחבת עין העמק, לרבות סלילת כביש עוקף המושב על מנת שמשאיות העבודה לא יצטרכו להיכנס למושב. אלפסי מציין את תכנית האב להרחבת יישובי מגידו במאות ואלפי יחידות דיור והכל על חשבון ירוק וירוק פורח, ותוהה האם הירוק של מגידו הוא פחות ירוק מאשר ביישובים אחרים.

אלפסי מתייחס במכתבו גם לנושא התחדשות עירונית ואומר שביקנעם אין אפשרות למהלך כזה מאחר ואין לו לא את הכדאיות הכלכלית, ולא את התשתיות למהלך כזה, ומוסיף שזו בעיה שהפריפריה כולה סובלת ממנה.

אלפסי הזמין את השרה לביקור בעיר ובאזור במהלכו יציג לה את התכניות כולן הלכה למעשה.

מחברת "רז בר התחדשות עירונית" נמסר כי" בהמשך לנאמר בכתבה חשוב לנו להרחיב ולציין כי האמרה בה "התחדשות עירונית אינה כלכלית בפריפריה" הינה מקוממת ושוגה בכל הקשור לתחום הפינוי בינוי בישראל. פינוי בינוי נועד לפריפריה !! שיחות רבות שלנו עם בכירים במערכות התכנון מקבלות רוח גבית חד משמעית לקידום הפרויקט באופן חד משמעי. תחום ההתחדשות העירונית נועד לקדם שכונות ישנות ולאו דווקא באזורי הביקוש אחרת היינו רואים פרויקטים שכאלה רק ברחוב דיזינגוף או בקו ראשון לים בהרצליה היכן שיש רווחים גבוהים. כפי שמקודמים מתחמים גם במקומות פחות כלכליים עם מודל תמיכה של מנהל התכנון והוועדות השונות גם יוקנעם יכולה לזכות במענקים בתחום וכן להעניק את מאזני הרווח הנדרשים כדי שהפרויקט יהיה ישים ורלוונטי. חברת רז בר וכן היזמים שאיתה אינם זקוקים לכל סיוע כלכלי בנושא, אנו מציעים את המסלול המהיר ביותר במקום לחכות לתקציבים מהמדינה במסלול רשויות דבר אשר יעכב ויוציא את הפרויקט לפועל עוד 10 שנים ויותר. יתרה מכך העיר יקנעם נהנית מעליית מחירי הקרקעות וכיום אין פתרונות דיור לצעירים ומשפחות שונות אשר מאין בידם לרכוש מגרשים במליוני שקלים דבר אשר לנו יש את הפתרון המושלם עבור משפרי הדיור וגם עבור התושבים המבקשים להתחדש בשכונה חדשה ומעוצבת. דיירים אלה צריכים פיתרון כבר מחר ולא לחכות לעוד וועדה ואו עוד אישור תקציב כדי למנות יועצים שונים כאשר בזמן זה אנשים גרים במבנים מסוכנים עם תשתיות שאינן מתפקדות כנדרש וכל יום שעובר מסכן עוד יותר את הציבור ואת התושבים מבכל הבחינות. נשמח לקבל את תמיכת הרשות ולתת לנו להוביל את התהליך בצורה מהירה ומקצועית תוך התחשבות באילוצים והתשתיות כפי שביצענו בתכנית הענקית והאיכותית שלבטח תשנה את פני העיר יוקנעם לתמיד."

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

"יקנעם חייבת להמשיך להתפתח, אם חפצת חיים היא. אני נגד כל העליהום שכאשר במגידו בונים על שטחים ירוקים זה ריבוי טבעי, ואילו שיקנעם רוצה לבנות זה הרס "משאב טבע ייחודי". ליקנעם מותר להתפתח ולדאוג לתושביה כפי שמגידו עושה. אני עמדתי על אישור חלופה אחת שאישר קבינט הדיור בותמ"ל, קרי הרחבת העיר בשטח שבין פארק מבוא כרמל לאליקים, אלא שמגידו הציעה את האזור של עמק השלום. אנחנו לא רוצים את האזור הזה, ואני מצפה שכל אלו שמתנגדים לבנייה על טבע וירוק ילחצו על חולבסקי להסכים לחלופה הראשונה. אני בשמחה אוותר על ההצעה של מגידו לגבי אזור עמק השלום".

מטעם המועצה האזורית מגידו נמסר:

לצערנו, שוב אלפסי מנסה להתל בציבור על מנת לגזול את השטח היפה בישראל לטובת מיזמי הנדל"ן שלו. המאבק איננו בין המועצה ליקנעם עלית אלא בין כלל תושבי ישראל המטיילים בהמוניהם בעמק השלום לאלפסי שרוצה לבנות מתחמי  נדל"ן על השטח הירוק והיפה שמיליון ישראלים מטיילים בו להנאתם כל שנה. המועצה הציעה חלופה מזערית מאד הרחק מעמק השלום וצמודה לעיר אולם הדבר אינו משביע את תאבונו הבלתי נגמר של אלפסי .יתרה מכך, ליקנעם עלית יש חלופות מצוינות ובתוכם בנייה בתוך העיר והתחדשות עירונית, אולם אלפסי מסרב ולוטש עיניו בכל כוחו לעמק השלום וסיבותיו עימו. עם ישראל כולו על כל גווניו, לא יתן לו להפוך את האזור היפה בישראל לשטח נדלנ"י ואנו סומכים על שרת הפנים איילת שקד שתעצור את תכניותיו המגלומניות שיפגעו בכלל תושבי ישראל.

ישנה תוכנית של פרופסור אירית צרף נתניהו שהעיר יקנעם עלית יכולה להכפיל את האוכלוסייה בשטחה הקיים, אין שום התחדשות עירונית בעיר והיא בנוייה נמוך מאד ולא לגובה ככל הערים. שטח המועצה כולל יערות, נחלים, שטחי חקלאות והההשוואה של מר אלפסי לגבי שטח מועצה והעיר היא מופרכת הזויה ודמגוגית".

ממטה המאבק המשותף של תושבי יקנעם ומועצה אזורית מגידו להצלת עמק השלום נמסר בתגובה:

אלפסי זורה חול בעיניי הציבור ומנסה לייצר מצג שווא של סכסוך בין רשויות כשבפועל הוא אינו משרת את האינטרסים של תושבי יקנעם המתנגדים ברובם המכריע להפיכת העיר למטרופולין סואן. תושבי יקנעם ותושבי מועצה אזורית מגידו חברו יחד על מנת להגן על משאב הטבע הייחודי הנמצא בעמק השלום וסביבתו למען כלל תושבי ישראל והמטיילים באזור.
עמק השלום, מרחב ביוספרי המוכר ע"י אונס"קו, מהווה אתר טיולים נגיש, מונגש לבעלי מוגבלויות וחינמי עבור מעל מיליון מטיילים בכל שנה מכלל הציבור בישראל.
אנו רואים בהגנה עליו חשיבות רבה בעלת ערך חברתי ואקלימי.
המגמה העולמית היום היא להגן בחירוף נפש על המרחבים הירוקים.
עלינו, כאזרחים טובים להמשיך להילחם על הריאה הירוקה שנותרה מסביב ליקנעם.
ראש העיר סימון אלפסי פועל בניגוד לרצונם הישיר של תושבי יקנעם השואפים לשמר את השטחים הירוקים סביב עירם, ומעדיף את האינטרסים של כמה מאות אנשים מבוססים שיגיעו ממרכז הארץ לגור בדירות חדשות שיהרסו את הטבע הנדיר, על פני האינטרס של תושבי עירו ושל עוד מיליון ישראלים מכל שכבות האוכלוסייה שמטיילים באזור חינם אין כסף. לרשותו עומדת תמיד אופציית ההתחדשות העירונית, שלא פוגעת במשאבי הטבע שנותרו לנו.״

מערכת כרמליסט

מערכת כרמליסט

"כרמליסט" הינו אתר חדשות מקצועי וחדשני אשר מעדכן באופן שוטף על כל הנעשה בעיר חיפה. "כרמליסט" שם לעצמו מטרה להביא את החדשות המעניינות והחשובות ביותר הקשורות בעיר חיפה תוך מתן חווית משתמש נוחה לכלל תושבי האזור.

שתפו עכשיו

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter

יכול גם לעניין אותך

יוחנן וולאך
חדשות היום

תנו קרדיט לקבוצות הפריפריה

יוחנן וולאך, מכוכבי נבחרת ישראל למונדיאל מכסיקו-70', סוקר את השינויים הדמוגרפיים של קבוצות ליגת העל  בעשרות השנים האחרונות.  מרכז הכובד יצא, ובצדק, מגוש דן והתפרס

חדשות היום

עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ בקרית אתא

העבודות מתבצעות במסגרת שיקום שכונות ותיקות בכל העיר במסגרת תוכנית הפיתוח העירונית, החלה עיריית עיריית קרית אתא בביצוע עבודות תשתית נרחבות ברחוב מינץ כחלק משדרוג

מעקב
הודע על
guest
0 Comments
פידבקים מוטבעים
ראה את כל התגובות